9 ogledov

Vettel zadržal Lotusa in pridrvel na vrh

Vettel Sakhir VN Bahrajna Bahrajn Manama dirka Red Bull formula 1
1/6
Svetovni prvak Sebastian Vettel (Red Bull) je zmagovalec dirke v Bahrajnu, četrte letošnje preizkušnje svetovnega prvenstva. Drugo mesto je za Nemcem osvojil Finec Kimi Raikkönen (Lotus), tretji pa je bil še drugi Lotusov dirkač Francoz Romain Grosjean. Vettel je dosegel 22. zmago v karieri, a šele prvo v sezoni 2012.

Sebastian Vettel je z zmago tudi prevzel vodstvo v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, zdaj ima 53 točk, drugi pa je doslej vodilni Britanec Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), ki je danes končal na osmem mestu, z 49 točkami. Sezona SP se bo nadaljevala 13. maja s preizkušnjo v Barceloni.

• Formule 1 smrt protestnika ne gane

Čeprav so politične razmere v državi precej nestabilne, je karavana formule 1 svoj postanek v Bahrajnu opravila brez težav. Na dobro zastraženem in varovanem območju dirkališča namreč protivladni protesti v tej državi niso prodrli v svet formule 1. "Nismo politična organizacija, temveč športna," je dejal predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze (Fia) Jean Todt in dodal, da avtomobilistična organizacija ne sme zavzemati političnih stališč.

Na koncu je največ uspeha preizkušnja v Sakhirju prinesla Vettlu, ki je moral čakati do četrte postaje sezone 2012 za prvo zmago. Poleg Vettla, ki je z odlično vožnjo in dobro strategijo postankov v boksih nadziral tekmece, sta za prijetno presenečenje poskrbela še še oba dirkača Lotusa. Povratnik v formulo 1 Kimi Raikkönen je prišel do druge stopničke, le mesto za njim pa je dirko končal Romain Grosjean. Za slednjega je to seveda največji uspeh v karieri, obenem pa je Francoz poskrbel za prve stopničke dirkača iz te države po Jeanu Alesiju in belgijski dirki leta 1998. Tudi za Raikkönena so bile stopničke prve, odkar se je vrnil v formulo 1.

"Težko je bilo, Kimi je bil zelo blizu. Na srečo sem dobro startal, sicer bi težko zadrževal za sabo Kimija in Romaina, saj sta bila oba hitra. Vesel sem, da sem zmagal, saj bo sezona očitno zelo tesna in razburljiva," je po zmagi dejal Vettel, zadovoljen pa je bil tudi finski dirkač: "Nekaterim se je zdelo neumno, da se po dveh letih premora vračam v formulo. A pokazal sem, da še vedno lahko dobro dirkam. Žal se ni izšlo v lovu na Sebastiana."

Zmaga je Vettla prvič v sezoni potisnila tudi na vrh skupnega seštevka formule 1. Zdaj ima nemški zvezdnik 53 točk, štiri več kot doslej vodilni Lewis Hamilton. Britanskemu dirkaču se bahrajnska dirka ni najbolj posrečila, tudi zaradi dveh slabih postankov v boksih. Skupno tretji pa je z le točko manj od Hamiltona drugi Red Bullov voznik Mark Webber, ki je končal tik za stopničkami na četrtem mestu. Vettel je tako postal še četrti zmagovalec na štirih dirkah v tej sezoni po Jensonu Buttonu (Avstralija), Fernandu Alonsu (Malezija) in Nicu Rosbergu (Kitajska).