81 ogledov

Vonnova izenačila rekord, Štuhčeva 13.

lindsey vonn yurkiw huetter EPA
Lindsey Vonn je pred očmi Anemarie Möser-Proll osvojila še 36. zmago na smukih za svetovni pokal in izenačila rekord legendarne Avstrijke. Edina slovenska finalistka Ilka Štuhec je osvojila 13. mesto (+3,16).

Organizatorji smuka v Zauchenseeju so zaradi neustreznih vremenskih razmer izpeljali dve vožnji smukaške tekme, kar se v svetovnem pokalu ni zgodilo vse od leta 2002.

Z najboljšim časom tako prve kot druge vožnje se je končne zmage, 36. v najhitrejši alpski disciplini, veselila Lindsey Vonn in tako znižala zaostanek v skupnem seštevku za vodilno Laro Gut, ki je tokrat odstopila.

Nastopili sta dve slovenski predstavnici. Ilka Štuhec je bila po prvi vožnji 18., v drugi pa je še nekaj pridobila in z zaostankom dobrih treh sekund osvojila končno 13. mesto. Vanja Brodnik se ni uvrstila v finalno vožnjo (49. mesto; +3,66).

"Priprava na tekmo je bila malo drugačna, saj sta bili dve startni proceduri, kar se mi zdi, da s smukom na gre ravno skupaj. A žal tako je, snega ni dovolj, da bi bil normalen start. Toda za vse je bilo enako, treba se je bilo čim bolje pripraviti in dvakrat 'oddirkati'. Sam rezultat je recimo v redu. Vem pa, da bi lahko bilo tudi bolje. Predvsem v drugi vožnji ne bi smela narediti napak. A lahko rečem, da grem po konstantni krivulji navzgor,'' je za STA povedala Štuhčeva.

Vonnova je zabeležila 72. zmago v karieri in 119. uvrstitev na zmagovalne stopničke ter se tako še utrdila na vrhu seznama najuspešnejših smučark vseh časov.

"Zelo sem vesela, da je bila danes tukaj tudi Annemarie, saj je tako prijazna. Zelo veliko mi pomeni, ona je legenda, zelo jo spoštujem. Sicer pa sem zelo težko ostala sproščena za finale, kar mi je nekako le uspelo, tako da se je novo leto zame zelo dobro začelo. Vedela sem, da so imela druga dekleta težave na progi,'' je povedala Američanka.

To je bil šele deveti smuk v zgodovini alpskega smučanja, na katerem sta zmagovalko odločili dve vožnji. To se je nazadnje pripetilo leta 2002 v švedskem Areju, kjer je slavila Renate Götschl.

Hud padec Norvežanke, Gutova odstopila (1. vožnja)

Neugodne vremenske razmere so organizatorjem preprečile, da bi pripravili ustrezno progo, zato sta o zmagovalki smuka prvič po 14 letih odločali dve krajši vožnji.

Na startu sta bili dve Slovenki. Prva je s startno številko 5 na progo krenila Ilka Štuhec. Pri prvem vmesnem času je zaostajala štiri desetinke, pri drugem slabih šest. V spodnjem delu je smučala dobro in ob prečkanju cilje črte zaostala osem stotink za takrat vodilno Margot Bailet, a je zaradi izjemno majhnih razlik pri vrhu zasedla šele četrto mesto.

Vanja Brodnik je nastopila s številko 47 in za vodilno Lindsey Vonn zaostala 3,66 sekunde, kar ni zadostovalo za uvrstitev v finalno vožnjo.

Po prvem delu smuka je vodila Vonnova, ki je imela 91 stotink prednosti pred Lariso Yurkiw, še stotinko več je zaostajala Tina Weirather. Štuhčeva je bila z zaostankom 1,76 sekunde na 18. mestu. Lara Gut je odstopila.

Prvo vožnjo je zaznamoval tudi hud padec Norvežanke Lotte Smiseth Sejersted, ki so jo s helikopterjem nemudoma prepeljali v bolnišnico.