14 ogledov

Žbogar v olimpijski sezoni drugi na EP

Vasilij Žbogar je po odličnem nastopu v zadnji etapi osvojil srebrno olimpijsko Žurnal24 main
Vasilij Žbogar je na evropskem prvnestvu v razredu finn osovjil srebrno odličje in potrdil, da je v olimpijski sezoni v odlični formi. Zlato Grku Ioanisu Mitkaisu, bron pa Hrvatu Ivanu Gašpiću Kljakoviću.

Izolan Vasilij Žbogar, srebrni olimpijec iz Pekinga (2008) in bronasti iz Aten (2004), je na evropskem prvenstvu v razredu finn, ki je v italijanskem Scarlinu potekalo od ponedeljka, osvojil srebrno odličje in dosegel svoj največji uspeh v tem razredu. Zlato je presenetljivo osvojil Grk Ioanis Mitakis, bron pa Hrvat Ivan Gašpić Kljaković.

V zadnji regati za medalje je bil Žbogar tretji, za Mitakisom in Estoncem Denissom Karpakom. Žbogar je vsa odličja doslej, tudi obe olimpijski, osvajal v razredu laser. V razredu finn je po šestem mestu na lanskem EP v Helsinkih, 13. na svetovnem prvenstvu decembra lani v Perthu, 16. mestu na EP 2010 v Splitu ter 18. mestu predlani na SP v San Franciscu prav v olimpijskem letu prvič stopil tudi na zmagovalne stopničke velikega tekmovanja.

Na prvenstvu, kjer so zaradi prešibkega vetra izpeljali le dobro polovico regat, sta nastopata še dva Slovenca, ki pa se nista borila za najvišja mesta, saj se nista uvrstila v regato za medalje najboljše deseterice. Tine Može je presenetljivo zasedel 15. mesto, Gašper Vinčec pa je EP končal na 24. mestu.

Žbogar je bil pred zadnjo regato s 37 točkami na skupno tretjem mestu. Vodilni Mitakis je imel 30 točk, Gašpić Kljaković s 36 točkami pa je bil drugi. Žbogarju sta bila tesno za petami Italijana Giorgio Poggi (38 točk) in Filippo Baldassarri (41), Nizozemec Pieter-Jan Postma pa je na šestem mestu (51 točk) za Žbogarjem zaostajal že za 14 točk ali sedem mest, saj finalna regata šteje dvojno. Mitakisa so spustili naprej, Žbogar pa je nadzoroval dogajanje v ozadju in v cilj prišel pred vsemi tekmeci za srebro in v skupnem seštevku ugnal tudi dvakratnega evropskega prvaka Gašpić Kljakovića, ki je bil v zaključnem plovu šesti.

EP sicer ni štelo za interne slovenske kvalifikacije za olimpijske igre v Londonu, v katerih še vedno vodi Vinčec pred Žbogarjem, razlika pa je zelo majhna in pred zadnjima tekmama znaša le 11 točk. Za točkovanje se upošteva sistem za izračun svetovne lestvice Isaf, pri tem, da se upošteva po pet najboljših rezultatov oziroma seštevkov točk. Vinčec jih je zbral 2537, Žbogar pa 2526.