12 ogledov

ZDA na maščevalnem pohodu

hokej reprezentanca zda sp helsinki Reuters
Na svetovnem hokejskem prvenstvu elitne skupine na Finskem in Švedskem so odigrali štiri tekme. Najbolj zanimiv je bil severnoameriški obračun v skupini A, ki so ga po podaljšku s 5:4 dobili Američani. Uspešni pa so bili tudi domačini Švedi, ki so s 4:1 premagali Čehe.

Američani so se Kanadčanom tako maščevali za poraz po podaljšku v olimpijskem finalu 2010. Obračun tekmecev z one strani Atlantika je bil v Helsinkih nadvse dramatičen, na koncu so ga s 5:4 (1:1, 1:1, 2:2) dobile ZDA, odločil pa je šele podaljšek. Odločilni zadetek je zabil kapetan Jack Johnson v drugi minuti dodatnega dela. V rednem delu sta se ekipi izmenjavali v vodstvu, v prvi tretjini so povedli Američani, v drugi pa Kanadčani. ZDA so dvakrat vodile tudi v zadnji tretjini, toda Duncan Keith je z zadetkom v 59. minuti izenačil na 4:4 in izsilil podaljšek.

Sosedski derbi so imeli tudi Rusi in Latvijci, na koncu so imeli več uspeha Rusi, čeprav so se Latvijci pol tekme zelo dobro upirali. Dosegli so tudi prvi gol, toda Rusi so po izenačenju in vodstvu z 2:1 naredili popoln preobrat v zadnji tretjini, ko so v petih minutah dosegli še dva gola in postavili temelje za končno zmago 5:2 (0:1, 2:0, 3:1). Švica je s 5:1 (2:0, 3:1, 0:0) premagala Kazahstan, vse je bilo odločeno že po 36 minutah, ko so Švicarji dosegli peti gol na tekmi.

Švedska je dosegla drugo zmago v dveh dneh, po Norveški je tokrat padla še Češka. Švedi so s po enim golom v prvih dveh tretjinah nadzorovali potek tekme, toda Čehi so z golom v 45. minuti spet obudili upe na preobrat. Za Švedsko je nato zadel Joel Lundqvist, zadnji gol pa so Švedi dosegli ob koncu tekme na prazna vrata tekmecev in potrdili zmago s 4:1 (1:0, 1:0, 2:1).