2361 ogledov

Slovenke blizu najboljših

anamarija lampič Stanko Gruden/STA Smučarska tekačica Anamarija Lampič.
Slovenska štafeta je prijetno presenetila, še zlasti na začetku je bila enakovredna največjim velesilam.

Slovenske tekačice so izjemno odprle štafetno preizkušnjo na 4 x 5 km. Anamarija Lampič je bila odlična v prvi predaji in kot tretja predala Katji Višnar. Pred Slovenkami so bile le Rusinje in Norvežanke, četrte Finke so za zaostajale 17 sekund.

Slovenija je v drugem krogu najprej hitro padle na sedmo mesto, napredovale so Finke in Švedinje s Charlotte Kalla. Olimpijke iz Rusije so nato predale kot prve, druga je bila Švedska, tretja pa Finska. Precej so popustile Norvežanke, pred Višnarjevo pa so se zvrstile še Švicarke in Nemke.

Kot tretja Slovenka se je na progo podala Alenka Čebašek, sicer 12. z 10 km. Po polovici njenega nastopa je bila Slovenija šesta, sedma pa pred nastopom nosilke zastave Vesne Fabjan, ki je prišla do prvega nastopa na teh olimpijskih igrah. Na šesto mesto so se prebile Američanke. Spredaj so bile Švedinje, Norvežanke in Rusinje, četrta Švica in peta Finska pa sta že zaostali.

V boju za zlato so nato odpadle ruske športnice, Marit Bjørgen pa je v finišu uspela premagati zmagovalko s sprinta Stino Nilsson. To je bila sedma zlata kolajna za norveško šampionka, že 13. na olimpijskih igrah. S tem se na vrhu prejemnikov z največ olimpijskimi kolajnami na zimskih igrah izenačila z legendarnim rojakom Olejem Einarjem Bjoerndalnom. Tretje so v cilj pritekle Rusinje.

Slovenija je preizkušnjo končala na osmem mestu. Zaostanek je na koncu znašal dve minuti in 31 sekund.

Štafeta 4x5 km, ženske: