Šport > Zimski športi
31 ogledov

Bucikova v slogu prvokategornice

ana bucik EPA
Frida Hansdotter je zmagala na zadnjem slalomu pred SP v St. Moritzu. Nina Loeseth je osvojila drugo (+0,58), Mikaela Shiffin (+0,78) in Wendy Holdener (+0,78) pa sta si razdelili tretje mesto. Ana Bucik je bila 11. (+2,82), Maruša Ferk pa 29. (+7,14).

Po koncu mariborske Zlate lisice se je sezona svetovnega pokala za dekleta nadaljevala v Flachauu, kjer je bila na sporedu slalomska preizkušnja, zadnja pred začetkom svetovnega prvenstva v St. Moritzu. V startni vrsti je bilo 75 tekmovalk, finalni nastop pa sta si prismučali dve Slovenki.

Maruša Ferk je v finalu napadala s 27. mesta. Njena prednosti je bila 45 stotink sekunde, z aktivnim smučanjem v zgornjem delu pa je to prednost zadržala (-0,43). Vrhunski rezultat je splaval po vodi nekaj vrat kasneje, ko je izgubila ravnotežje, se dotaknila tal in zašla s smeri. Kljub veliki izgubi se je odločila nadaljevati in v cilj prismučala z debelimi tremi sekundami zaostanka.

Pred nastopom Ane Bucik, osme po polovici tekme, je vodila Christina Geiger, ki je bila v prvi vožnji 54 stotink počasnejša od Slovenke. Razlika je do prvega merjenja skopnela na 37 stotink, do drugega pa na 15. Novogoričanka je v cilj prismučala s 16 stotinkami zaostanka in zaradi izjemno majhnih razlik izgubila kar tri mesta.

Mikaela Shiffrin je v drugi vožnji pokazala zobe in z brezhibno predstavo potrdila status najboljše slalomistke na svetu. A za zmago ni bilo dovolj. Američanko je najprej ugnala Nina Loeseth, nato pa je njen čas izenačila Wendy Holdener. Na vrhu je ostala samo še Frida Hansdotter, ki je prikazala še eno fantastično vožnjo in se veselila četrte zmage v karieri.

Shiffrinova je prvič v letošnji sezoni končala slalomsko tekmo za svetovni pokal in ostala brez zmage. Pred tem je nanizala pet prvih mest, v Zagrebu pa je odstopila.

Šok za Shiffrinovo, dve Slovenki v finalu (1. vožnja)

Po odstopu Petre Vlhove je razmeroma dolgo progo kot prva presmučala Nina Loeseth s časom 57:99. Norvežanko je premagala Wendy Holdener (-0,13), za obema pa je zaostala zmagovalka Zagreba Veronika Velez Zuzulova.

Kolegicam je nato lekcijo odčitala Frida Hansdotter, ki je smučala skoraj sekundo hitreje od najbližje zasledovalke (-0,95). Švedinje ni mogla ogroziti niti slalomska kraljica Mikaela Shiffrin (+1,38), ki je ob pogledu na svoj čas doživela pravcati šok.

V nadaljevanju so tekmovalke ena za drugo nizale visoke zaostanke, kar je vrglo senco dvoma na kakovost prve proge.

S številko 20 je nastopila najboljša slovenska slalomistka Ana Bucik, ki je pred domačimi navijači v Mariboru osvojila sedmo mesto in poskrbela za najboljšo uvrstitev v njeni karieri. V Flachauu je začela previdno in pri prvem merjenju zaostajala za 44 stotink, pri drugem pa 1,32 sekunde. Zaostanek je do cilja narasel na slabi dve sekundi (+1,91), kar je zadostovalo za osmi čas!

Ilka Štuhec, druga slovenska junakinja tekme v Mariboru (intervju z njeno mamo si lahko preberete TUKAJ), v Flachauu ni nastopila, se je pa s številko 28 na progo podala Maruša Ferk, ki si je do prvega merjenja nabrala že 1,16 sekunde zaostanka. Tega je v nadaljevanju podvojila (+2,28), do cilja pa povečala na +3,38 in trepetala za uvrstitev v finale. Prvi tek je končala na 27. mestu. Meta Hrovat je odstopila.