Šport > Zimski športi
47 ogledov

Kraft še drugič, Prevc med deseterico

peter prevc lahti Profimedias
Avstrijec Stefan Kraft je osvojil naslov prvaka tudi na veliki napravi v Lahtiju. Peter Prevc je osvojil deveto mesto, Jernej Damjan 21., Anže Lanišek in Jurij Tepeš sta bila prekratka za finale.

Potem ko je bil zlat že na mali napravi pred nekaj dnevi, je Avstrijec Stefan Kraft (279,3 točke) opravil s konkurenco tudi na veliki skakalnici. Drugo mesto je osvojil Nemec Andreas Wellinger (278,0 točke) in prav tako ponovil rezultat z male naprave. Tretje mesto si je z odličnim drugi skokom zagotovil Poljak Piotr Žyla (276,7 točke).

Peter Prevc je po prvi seriji zasedal sedmo mesto, v finalu pa nazadoval za dve poziciji in bil na koncu deveti (263,7 točke).

Drugi slovenski finalist Jernej Damjan je končal na 21. mestu (232,2 točke), Jurij Tepeš in Anže Lanišek pa sta tekmovanje zaključila na 34. oziroma 36. mestu.

Naslov predan brez boja

Že pred tekmo je bilo jasno, da bomo dobili novega svetovnega prvaka, saj najboljšega izpred dveh let v Falunu Nemca Severina Freunda ni v Lahtiju zaradi poškodbe kolena.

Ceneta Prevca in Domna Prevca, ki sta na začetku svetovnega prvenstva sestavljala udarno slovensko četverico, je glavni trener Goran Janus umaknil iz ekipe, Damjan, Tepeš in Lanišek pa so uspešno prestali kvalifikacije.

Prva serija: Lanišek in Tepeš prekratka

Žirija se je na začetku odločila za deveto zaletno mesto. Po nastopu 20 tekmovalcev se je najbolje odrezal Dimitri Vassiliev, Rus je pristal pri 120 metrih (115,0 točk). Pred nastopom prvih dveh Slovencev ga je z vrha izrinil Norvežan Johann Andre Forfang (127 m; 132,5 točke).

Anže Lanišek je s številko 28 zaostal za skakalci pred njim (110 m; 99,7 točke) in se poslovil od finalne serije, zasedel je končno 36. mesto. Malce boljši je bil Jernej Damjan (113,5 m; 111,0 točke) in po nastopu si za las zagotovil finale, po polovici tekme je namreč zasedal 29. mesto.

Pred skokom Jurija Tepeša je vodstvo prevzel Norvežan Anders Fannemel (123,5 m; 131,5 točke). Najizkušenejši Slovenec je bil prav tako kot Lanišek prekratek za drugi nastop (111 m; 104,1 točke) in se je moral zadovoljiti s 34. mestom.

Nov vodilni je nato postal Poljak Dawid Kubacki (128,5 m; 136,6 točke). Še boljši je bil Norvežan Andreas Stjernen (129,5 m; 137,0 točke).

Glavni slovenski adut Peter Prevc je nastopil zelo dobro (128 m; 134,6 točke) in po svojem nastopu zasedel četrto mesto, manj kot tri točke od takrat vodilnega Stjernena.

Nemec Wellinger je presegel vse predhodnike (127,5 m; 138,7 točke). Poljak Maciej Kot je bil prekratek za vidno uvrstitev, podobna usoda je doletela Norvežana Daniela Andreja Tandeja.

Prvak z male naprave - Avstrijec Kraft, je v slabih razmerah upravičil status favorita (127,5 m; 139,6 točke) in prevzel vodstvo. Vodilni v svetovnem pokalu Poljak Kamil Stoch se je zvrstil na četrto mesto (127,5 m; 136,7 točke).

Druga serija: Damjan popravil vtis, Prevc malce zdrsnil

Jernej Damjan je v finalu skočil bolje kot v prvo (120 m; 232,2 točke) in močno popravil svojo uvrstitev. Premagal ga je šele Avstrijec Manuel Fettner (122,5 m; 242,7 točke), 21. po prvi seriji.

Pred nastopom zadnje deseterice je vodil Poljak Kot (126,5 m; 266,9 točke). Prehitel ga je Norvežan Fannemel (127 m; 268,8 točke), Nemec Stephan Leyhe pa je izpadel iz boja za vrh. Še en Norvežan Forfang prav tako ni uspel ugnati rojaka Fannemela, ki je ostal na vrhu pred nastopom Petra Prevca.

Najboljši skakalec lanske zime ni uspel prevzeti vodstva (124,5 m; 263,7 točke), po doskoku je pristal na tretjem mestu in ostal brez odličja, na koncu je bil deveti.

Poljak Piotr Žyla je takoj za Prevcem z odličnim skokom napadel stopničke (131 m; 276,7 točke). Premagal ga ni niti rojak Stoch (124,5 m; 264,8 točke), po skoku Norvežana Stjernena (129 m; 276,1 točke) pa si je Žyla že zagotovil medaljo.

Wellinger (129 m; 278,0 točke) je uspel zadržati prednost pred Poljakom in povedel pred zadnjim nastopom. A Stefan Kraft je odgovoril na izziv (127,5 m; 279,3 točke) in osvojil še drugi naslov svetovnega prvaka v le nekaj dneh.