831 ogledov

Slovenci do zgodovinskega uspeha, Svindal rekorden

martin čater superveleslalom val gardena Epa
Na superveleslalomu v Val Gardeni so slovenski smučarji zabeležili lep ekipni uspeh.

Norvežan Aksel Lund Svindal je zmagovalec superveleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Val Gardeni za rekordno sedmo zmago na sloviti progi Saslong v Dolomitih. Slovenci so vpisali zgodovinski ekipni uspeh: Martin Čater na 17. mestu, Klemen Kosi in Boštjan Kline sta bila 18. in 19., Miha Hrobat pa je bil 20. za najboljši dosežek kariere.

V tej sezoni se še ni zgodilo, da bi imela Slovenija v svetovnem pokalu alpskih smučarjev kar štiri predstavnike med dobitniki točk. Najboljši dosežek Slovenca na superveleslalomu v Val Gardeni še naprej ostaja osmo mesto Jureta Franka, ki ga je vpisal na prvi izdaji superveleslaloma na tem prizorišču leta 1983.

Čater je za zmagovalcem zaostal 1,21 sekunde, za tretjim mesto pa sekundo in šest stotink. Zaostanek Kosija znaša 1,26 sekunde, Kline je zaostal 1,30 sekunde, Hrobat, ki je imel na startu številko 42, pa 1,41 sekunde.

Na tej klasiki je predstavnik domačih matadorjev s startno številko 6 prevzel vodstvo in je zadišalo po drugi domači zmagi po letu 2008 in Wernerju Heelu. A to je bil račun brez norveškega krčmarja. Na zmagovalca je bilo treba počakati na številko 13, ki jo je nosil norveški as, ki je za vsega pet stotink sekunde na drugo mesto potisnil Južnega Tirolca. In tako je ostalo do konca.

Norvežan, Kjetil Jansrud (+0,27), je tudi na tretjem mestu. Veliko presenečenje je pripravil Francoz Johan Clarey (+0,65), ki je s številko 50 pristal tik pod stopničkami na četrtem mestu ter za stotinko Norvežana Aleksandra Aamodta Kildeja (+0,66) potisnil na peto mesto. Šesti je bil lanski zmagovalec Nemec Josef Ferstl (+0,82), ki je bil za stotinko hitrejši od Matthiasa Mayerja, na sedmem mestu najvišje uvrščenega Avstrijca.

Švicar Mauro Cavizel, ki je bil enajsti, je po dveh superveleslalomih moral sleči rdečo majico vodilnega. To je oblekel Svindal, ki mu v seštevku discipline na drugem mestu sledi Jansrud. Svindal (297 točk) je prevzel vodstvo tudi v skupnem seštevku, sedemkratni zmagovalec skupnega seštevka Avstrijec Marcel Hirscher na drugem mestu zaostaja 17 točk.

aksel lund svindal | Avtor: Epa Epa

Svindal je v Val Gardeni osvojil sedemnajsto superveleslalomsko zmago v svetovnem pokalu, 36. skupno v celoti, s katero se je na sedmem mestu večne lestvice zmagovalcev svetovnega pokala med moškimi izenačil z Avstrijcem Benjaminom Reichom.

Nadaljuje se norveška prevlada na superveleslalomih v Val Gardeni. To je lani začasno prekinil Ferstl. Svindal je od leta 2009 petkrat zmagal na superveleslalomih v Val Gardeni. Dve zmagi ima še Jansrud.

Za nov statistični mejnik je poskrbel tudi Jansrud, ki je vpisal jubilejne petdesete stopničke v svetovnem pokalu. Svindal je števec stopničk zaokrožil na številko 80 ter tako prehitel Američana Bodeja Millerja (79) za osmo mesto na večni lestvici med moškimi po številu stopničk v svetovnem pokalu. Med še aktivnimi smučarji jih ima več le Avstrijec Marcel Hirscher (126), na vrhu po številu stopničk in zmag je Šved Ingemar Stenmark (86 zmag, 155 stopničk).

V soboto bo Val Gardena prizorišče klasičnega smuka na progi Saslong. Slovenci na zadnjih štirih smukih v Val Gardeni niso osvojili niti ene točke.