Šport > Zimski športi
1274 ogledov

Zajca premagala samo najboljša skakalca na svetu

timi zajc Epa
Slovenski skakalec Timi Zajc je na tekmi svetovnega pokala v Engelbergu osvojil tretje mesto za njegove prve stopničke v letošnji sezoni.

Vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala Nemec Karl Geiger (287,4) je dobil prvo posamično tekmo smučarskih skakalcev v Engelbergu, kjer je v finalu za 0,8 točke ugnal bržkone glavnega konkurenta v boju za veliki kristalni globus Japonca Ryoyuja Kobayashija (286,6).

Izide tekme si lahko ogledate TUKAJ.

Oba sta z odličnim finalnim nastopom - Nemec je skočil 140,5, Japonec pa 140 metrov - ugnala vodilnega po prvi seriji Timija Zajca, ki se je moral zadovoljiti s tretjim mestom. Slovenec je v finalu pristal pri 137 metrih, kar ni zadostovalo za ubranitev prvega mesta, je pa zato vpisal svojo najboljšo uvrstitev v olimpijski sezoni.

"Zelo sem vesel, da sem po dolgem času spet na stopničkah. Včeraj že od kvalifikacij naprej in danes so bili vsi moji skoki res vrhunski. Ni kaj, jutri imam novo priložnost za nov odličen uspeh," je po tekmi povedal Zajc.

timi zajc | Avtor: Epa Epa

Finalni nastop v Švici si je izborilo vseh pet slovenskih kvalifikantov. Anže Lanišek je v finalni seriji izgubil dve mesti in končal na osmem (265,9), Cene Prevc, ki v finalu ni izgubil ali pridobil nobenega mesta, je bil 11. (258,4).

Uvrstitev iz prve serije je na 16. mestu zadržal tudi Lovro Kos (253,1), točke svetovnega pokala pa je osvojil še Peter Prevc, ki je bil 25. (242,9). Statistično najuspešnejši orel je v finalu pridobil tri mesta.

Slovenski skakalci so po minulem slabšem koncu tedna v Klingenthalu tako znova dokazali, da sodijo v sam svetovni vrh.

"Za nami je super tekma. Čestitke Timiju za prve stopničke v tej sezoni, tudi Anžetu čestitke za super skoke. Glede na včerajšnje skoke se je zelo lepo vrnil. Gremo naprej, vsi startamo z ničle, jutri je nov dan," je po lepem slovenskem ekipnem uspehu povedal Gašper Vodan, pomočnik glavnega trenerja Roberta Hrgote, ki v Švico ni odpotoval.

Geiger je osvojil svoje četrte stopničke v olimpijski zimi, obenem pa drugo zmago to sezono in teden dni in pol pred 70. novoletno turnejo, ki se bo začela 29. decembra v njegovem domačem Oberstdorfu, pokazal dobro formo.

"Zelo sem vesel današnjega uspeha. To je pomembno zame, ker sem vedno poskušal kaj dodati, v zadnjih tednih mi to ni uspevalo, danes pa mi je spet," je takoj po zmagi za nemško televizijo ZDF povedal Geiger, ki je s tekmovalci lahko užival pred več kot 4000 gledalci, kolikor se jih je zbralo kljub koronski pandemiji.

V nedeljo bo v švicarskem Engelbergu še ena posamična tekma, nato pa po krajšem premoru sledi prvi vrhunec sezone, novoletna turneja štirih skakalnic.

V skupnem seštevku na vrhu ostaja Geiger (516 točk), ki je še nekoliko povečal prednost pred Kobayashijem (396). Tretji je Avstrijec Stefan Kraft (340), četrti pa Lanišek (323). Med deseterico se še naprej drži C. Prevc (242), ki je osmi.

1. serija

Po polovici tekme je najbolje kazalo Timiju Zajc (144,9 točke), ki je imel slabi dve točki prednosti pred Nemcem Karlom Geigerjem (143,0). Tretji dosežek prve serije je zabeležil Švicar Killian Peier (141,3).

Četrti Japonec Ryoyu Kobayashi (140,7) je za vodilnim Zajcem zaostal dobre štiri točke, peti Avstrijec Jan Hoerl (139,0) pa še točko in sedem desetink več od Japonca.

Šesti izid prve serije je vpisal Anže Lanišek (135,6), Cene Prevc je bil 11. (129,6), Lovro Kos 16. (125,9), Peter Prevc pa 28. (118,8).

Kvalifikacije

V kvalifikacijah za nastop na uvodni preizkušnji je bilo uspešna peterica Slovencev. Najboljšo formo je prikazal Zajc, ki je v petek morali priznati premoč samo Kobayashiju

Skozi kvalkfikacijsko sito so se prebili še P. Prevc (7. mesto), C. Prevc (12. mesto), Kos (14. mesto) in Lanišek (35. mesto). Neuspešen je bil samo Domen Prevc (59. mesto).