Šport > Zimski športi
3044 ogledov

Slovenci oškodovani: "Tole je bil boj za preživetje"

žan košir Profimedia
Slovenski deskarji oziroma deskarka so ostali brez vidnejše uvrstitve na paralelnih veleslalomih na SP v Bakurianiju.

Slovenska deskarja Žan Košir in Tim Mastnak sta izpadla v osmini finala na tekmi paralelnega veleslaloma na svetovnem prvenstvu v gruzijskem Bakurianiju.

Že po kvalifikacijah sta brez izločilnih bojev ostala Rok Marguč in edina slovenska predstavnica Gloria Kotnik. Svetovna prvaka sta postala Poljak Oskar Kwiatkowski in Japonka Tsubaki Miki.

Osemintridesetletni Tržičan Košir, svetovni podprvak v tej disciplini iz leta 2015 v Lachtalu, se je v osmini finala pomeril s Sangkyumom Kimom iz Južne Koreje ter v spodnjem delu rdeče proge storil napako in odstopil.

Svetovni podprvak iz Park Cityja 2019 in olimpijski podprvak iz lanskega Pekinga Mastnak pa se je dobro upiral Avstrijcu Benjaminu Karlu. Na koncu je na neugodni rdeči progi, od 16 parov v obeh konkurencah je v osmini finala na njej slavil le en deskar, 32-letni Celjan zaostal 13 stotink sekunde.

Košir je na koncu zasedel 11., Mastnak pa 12. mesto. V kvalifikacijah je imel Tržičan deseti izid, Celjan pa enajstega. Rok Marguč, sicer svetovni prvak v paralelnem slalomu leta 2013, je tekmovanje sklenil na 19. mestu.

Tako Mastnak kot Košir sta v osmini finala tekmovala na rdeči progi, kjer so bili pogoji za deskanje občutno slabši kot na modri. To potrjuje dejstvo, da si je od vseh tekmovalcev osmine finala v moški in ženski konkurenci napredovanje na rdeči progi zagotovil samo en tekmovalec.

"Grozna podlaga. Saj se je videlo po televiziji, da tole ni bilo podobno deskanju, ampak je šlo bolj za preživetje. Sploh rdeča proga je bila po mojem neregularna. Škoda, da Fis sploh pusti deskati v takšnih razmerah. OK, smo preživeli, nihče se ni poškodoval, ampak - bila je slaba vidljivost in proga je bila slabo pripravljena, v takšnih pogojih pa ni mogoče lepo deskati," je za RTV Slovenijo povedal Mastnak.

Zlata kolajna je pripadla 26-letnemu Pojaku Kwiatkowskemu. Ta je v finalu za 26 stotink sekunde ugnal Švicarja Daria Caviezela. Za oba je bila to sploh prva kolajna na svetovnih prvenstvih.

Bron je po prav tako tesnem boju pripadel Avstrijcu Alexandru Payerju. Tudi 33-letnik je osvojil prvo kolajno na SP, v malem finalu je za pet stotink sekunde ugnal rojaka Benjamina Karla. Štiri leta starejši reprezentančni kolega je posledično ostal pri osmih kolajnah na svetovnih prvenstvih.

 | Avtor: Reševalni pas/Twitter Reševalni pas/Twitter

V finalni del se je v obeh konkurencah uvrstilo po 16 najboljših, 33-letna Kotnik pa je ob vrnitvi na tekmovalne steze po poškodbi kolena za popoldanskim nastopom zaostala vsega 11 stotink sekunde. Kvalifikacije je sklenila na nesrečnem 17. mestu.

Velenjčanka je imela na modri progi sedmi čas, na rdeči pa 18., a z velikim zaostankom 2,76 sekunde za najhitrejšo na tej stezi.

Svetovna prvakinja je postala Japonka Miki. Devetnajstletnica je za svojo prvo kolajno na SP izkoristila odstop Avstrijke Daniele Ulbing, sicer že najhitrejše iz kvalifikacij. Za 24-letno Avstrijko je to druga kolajna po letu 2017, ko je v Sierra Nevadi osvojila zlato v paralelnem slalomu.

Prav tako prvo kolajno na svetovnih prvenstvih je osvojila Poljakinja Aleksandra Krol, ki je v dvoboju za bron prepričljivo ugnala Italijanko Lucio Dalmasso.

Slovenija ostaja pri desetih kolajnah v alpskih deskarskih disciplinah. Svetovna prvaka sta v veleslalomu postala Rok Flander (2007) in Dejan Košir (2003), v slalomu pa Marguč (2013).

Po dnevu premora bo v Bakurianiju v torek na sporedu paralelni slalom, v sredo pa mešana ekipna tekma.

"Danes je bila kar taktična tekma. Na žalost se je spet pokazalo, da moraš biti v kvalifikacijah čim boljši, ker je ena proga toliko hitrejša. Verjel sem, da lahko na rdeči progi vseeno premagam Korejca, ampak na progi je bila luknja, ki je imela več valov in je nisem ukrotil. Čez dva dni imamo še slalom. Nekako vem, da sem v tisti disciplini kar dosti hiter in konkurenčen. Posledično upanje na kolajno še vedno obstaja."

Žan Košir za SZS

Izidi:
- moški:
 1. Oskar Kwiatkowski (Pol)
 2. Dario Caviezel (Švi)
 3. Alexander Payer (Avt)
 4. Benjamin Karl (Avt)
 5. Maurizio Bormolini (Ita)
 6. Andreas Prommegger (Avt)
 7. Sangkyum Kim (JKo)
 8. Gian Casanova (Švi)
...
11. Žan Košir (Slo)
12. Tim Mastnak (Slo)
19. Rok Marguč (Slo)
...

- ženske:
 1. Tsubaki Miki (Jap)
 2. Daniela Ulbing (Avt)
 3. Aleksandra Krol (Pol)
 4. Lucia Dalmasso (Ita)
 5. Annamari Danča (Ukr)
 6. Claudia Riegler (Avt)
 7. Julie Zogg (Švi)
 8. Sabine Schöffmann (Avt)
...
17. Gloria Kotnik (Slo)
...
Komentarjev 3
  • Avatar Zoran
    StarMačk 14:46 19.februar 2023.

    Oškodovani niso le naši, ampak vsi, ki so morali nastopati na rdeči progi. Takšna razlika med možnostjo na eni ali drugi progi bi bila težko sprejemljiva za tekmo svetovnega pokala, kaj šele za tekmovanje na svetovnem prvenstvu! Na rdeči progi ...prikaži več je uspelo le tistim, ki so jim sotekmovalci iz modre proge z večjo napako "podarili" zmago. Zanimivo, da je večina tekmovalk in tekmovalcev, ki so za ohranitev možnosti preveč forsirali, na rdeči progi odstopila pri istih vratih, tam nekje na 2/3 proge.

  • Svobodnež 13:54 19.februar 2023.

    Bolj primeren naslov bi bil Slovenci zasrali.