21 ogledov

Zmaga risov in bron Prevca: nov slovenski dan

Slovenija Slovaška olimpijske igre Soči 2014 Tičar Podlipnik Kopitar Tavželj EPA
Vsak dan je slovenski dan na letošnjih olimpijskih igrah v Sočiju. Bronasta kolajna Petra Prevca sledila zgodovinski prvi zmagi hokejistov.

Slovenija je na olimpijskih igrah v Sočiju danes znova prišla na svoj račun. Za veselje so že dopoldne poskrbeli hokejisti, ki so premagali Slovaško in poskrbeli za zgodovinsko prvo zmago na olimpijskih igrah, Peter Prevc pa je zvečer osvojil še drugo kolajno na teh igrah, tokrat bronasto. Tina Maze je superveleslalom končala na 5. mestu.

V Sočiju so danes podelili sedem kompletov kolajn. Na zmagovalni oder se je v letoviškem mestu ob Črnem morju še drugič povzpel "Pero mišica", ki je po srebru na srednji skakalnici danes na veliki skakalnici osvojil še bron. Zmagal je Poljak Kamil Stoch, ki je slavil že na srednji skakalnici, srebro pa si je priskakal japonski veteran Noriaki Kasai.

Dokazali, da so resna ekipa

Jernej Damjan je osvojil 17. mesto, Jurij Tepeš je tekmo končal na 20. mestu, brez finalne serije pa je s 37. daljavo prve ostal sicer poškodovani Robert Kranjec. Slovenska srca so že dopoldne ogreli hokejisti, ki so z borbeno igro in ekipnim duhom v drugem krogu predtekmovanja dosegli zgodovinsko prvo zmago na olimpijskih igrah. S 3:1 so premagali favorizirano Slovaško.

"Mnogi so mislili, da se gremo v Soči zabavat, a smo dokazali, da smo resna ekipa, ki ima ambicije," je po tekmi povedal selektor Matjaž Kopitar. Zelo dober rezultat je znova zabeležila tudi Mazejeva. Na superveleslalomu je osvojila 5. mesto, od brona pa jo je tako kot v superkombinaciji tudi tokrat ločila le desetinka sekunde. Zmagala je Avstrijka Anna Fenninger pred Nemko Mario Höfl-Riesch in drugo Avstrijko Nicole Hosp. Ilka Štuhec je tekmo končala na 13. mestu, Maruša Ferk pa na 16. mestu.

Rusko slavje v skeletonu

Ženske so imele na sporedu tudi štafetni tek na 4 x 5 kilometrov. Slovenke Alenka Čebašek, Barbara Jezeršek, Katja Višnar in Vesna Fabjan so osvojile 11. mesto. Zmagale so Švedinje, druge so bile Finke, tretje pa Nemke.

V hitrostnem drsanju na 1500 metrov je naslov olimpijskega prvaka osvojil Poljak Zbigniew Brodka, na kratkih progah na 1000 metrov je bil najhitrejši Rus Viktor An, v ženski konkurenci na 1500 metrov pa je zmago slavila Kitajka Zhou Yang. V skeletonu se je z najžlahtnejšim odličjem okitil domačin Aleksander Tretjakov.

Na vrhu seštevka kolajn še naprej s sedmimi zlatimi (in skupno 12 odličji) vodi Nemčija. Slovenija je s petimi kolajnami na 15. mestu. Enako število kolajn sta osvojili tudi Kitajska in Japonska, na lestvico pa se je s srebrom Ivice Kostelića v kombinaciji uspelo vpisati tudi Hrvaški, ki je na 24. mestu.