"Zoki" ob pisku sirene končal dramo proti Gruziji

Wade O'Neal Gruzija Slovenija EuroBasket Celje Zlatorog
1/56
Saša Despot
Slovenija je na tretji tekmi evropskega prvenstva v napeti končnici premagala tudi Gruzijo in pred sosedskim derbijem s Hrvaško ostala stoodstotna (72:68).

Po dokaj nezbranem začetku na obeh straneh, številnih zgrešenih metih in zapravljenih napadih, je po dobrih dveh minutah igre prvi koš dosegla Gruzija, ko se je pod obročem za lahki dve točki lepo znašel Giorgi Šermadini.

Za Slovenijo je v prvih šestih minutah točke dosegala zgolj bratska naveza Dragić, medtem ko so se Gruzijci pogumno postavili po robu velikim favoritom in povedli že s 7:14, ko sta zadela Ricky Hickman in George Tsintsadze.

Lorbek "zbombardiral" gruzijski koš

Slovenijo je v življenje s trojko vrnil Jaka Lakovič, toda domačim nikakor ni steklo. Gruzijci so jih držali daleč od svojega obroča, zato pa je na srečo za tri pred koncem četrtine zadel vsaj še Nebojša Joksimović (13:19).

Hickman je tudi v drugi četrtini počel kar se mu je zahotelo, medtem ko je gruzijska conska obramba povsem onemogočila vsa slovenska orožja (26:15). Met z razdalje je končno stekel, najprej je zadel Zoran Dragić, nato pa je gledalce dvakrat na noge dvignil še Boštjan Nachbar, z zabijanjem pa še Gašper Vidmar (25:26).

Velikih 31 točk v drugi četrtini

Trojka Domna Lorbka je v 15. minuti le prinesla prvo vodstvo Slovenije na tekmi, "srednji Lorbek" pa je z novim uspešnim metom izza črte dosegel že svojo deveto točko za 31:26. Nezgrešljivi Lorbek je zadel še eno "bombo" od daleč, tako kot minuto pred koncem še Lakovič (39:30).

Gruzija Slovenija EuroBasket Celje Zlatorog Dragić Begić Šermadini Shermadini | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Polčas se je za Slovence zaključil sanjsko – Mirza Begić je zadel ob osebni napaki Tsintsadzeja, ki so mu sodniki prisodili še tehnično napako, tako da so zeleni nasprotnikom pobegnili na rekordnih dvanajst točk razlike (44:32), skupno pa so jih v drugi četrtini dosegli kar 31.

Gruzijci ostali blizu

Prednost se je tudi v drugem polčasu dolgo gibala okrog varnih desetih točk prednosti za Slovenijo, kljub znova za odtenek slabšemu skoku. Gruzijci se vseeno niso predali in imeli pri rezultatu 54:46 zadnji napad v tretji četrtini, a Šermadini ni zadel. Gostje so četrtino vseeno dobili za štiri točke in pripravili napet zaključek.

Tsintsadze je po košu Vidmarja takoj po začetku zadnje četrtine napol v padcu zadel nor met in izkoristil še prostega za novo približanje, Hickman pa je Gruzijce primaknil na že pošteno nevarnih 54:56.

Razlika le še točka

Met z razdalje je nehal služiti varovancem Božidarja Maljkovića, ki so živeli nevarno. Prepotrebne točke izpod koša je nato dosegel Blažič, v skoku pa je Šermadiniju žogo izmaknil Lakovič in Slovenci so spet zadihali. Toda ne za dolgo – Šermadinijev sprehod pod koš je tri minute in pol pred koncem pomenil, da je Gruzija znova zaostajala le za točko (59:60)!

Takrat je na sceno znova stopil prvi slovenski strelec sobotnega večera, Lorbek, ki je najprej ohranil mirno kri in roke pri dveh prostih metih, ko pa je na semaforju pisalo 1:47, si je z lepo finto najprej pripravil odprt met izza črte in še četrtič zadel (65:61). Tsintsadzeju so Slovenci takoj po minuti odmora ukradli še žogo in Lorbek je z lahkoto zabil verjetno odločilni koš.

Z. Dragić spet ob pisku sirene

Toda tudi po odličnem solo prodoru Dragića drame ni bilo konec. Sanikidze je zadel za tri, Lorbek pa zadel le en prosti met in razlika je pred napadom Gruzije znašala le štiri točke (70:66). Besik Lezhava je z dobrim skokom popravil zgrešen met soigralcev in ekipo spet približal na le dve točki zaostanka, a je vse njihove upe z metom ob pisku sirene za konec napada, to vedno bolj postaja njegova "specialiteta", nekaj sekund pred koncem pogasil Zoran Dragić.