Svet
12 ogledov

Berlusconi po enajstih letih dokončno oproščen

Berlusconi pred pričanjem na milanskem sodišču, ki ga je pozneje oprostilo obtož Žurnal24 main
Italijansko vrhovno sodišče je Berlusconija oprostilo obtožb o korupciji v primeru prodaje prehrambenega podjetja SME, najbolj resnem med množico "korupcijskih" primerov, ki bremenijo nekdanjega premiera.

Vrhovno sodišče je z razsodbo potrdilo oprostilno sodbo milanskega sodišča, ki je že aprila nekdanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija oprostilo obtožb o korupciji in podkupovanju sodnikov, s čimer naj bi v 80. letih minulega stoletja želel preprečiti prevzem družbe SME s strani tekmeca Carla de Benedettija. Primer SME izvira iz obdobja, ko se medijski mogotec Berlusconi še ni ukvarjal s politiko. Leta 1985 so sodniki blokirali prodajo državnega podjetja SME in presodili v korist skupine poslovnežev, med katerimi je bil tudi Berlusconi. Družba je bila pozneje prodana po delih.

Primer SME, najbolj resen izmed množice primerov, ki bremenijo Berlusconija zaradi domnevno spornih poslov, se je po italijanskih sodiščih vlekel več kot enajst let. Berlusconi, ki je bil na čelu italijanske vlade od leta 2001 do leta 2006, je bil na zatožni klopi še zaradi osmih drugih primerov, v katerih je bil med drugim obtožen korupcije, utaje davkov, poneverjenega računovodstva in nelegalnega financiranja političnih strank, a doslej še ni bil pravnomočno obsojen.

Nekdanji desnosredinski premier je najbogatejši Italijan, njegovo premoženje pa ameriška revija Forbes ocenjuje na enajst milijard dolarjev.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.