Svet
21 ogledov

Carnajev obtožen uporabe orožja za množično uničenje

Džohar Carnajev EPA
Ameriški zvezni tožilci so danes v bolnišnici v Bostonu 19-letnega Džoharja Carnajeva seznanili z obtožnico, ki ga bremeni sodelovanja v zaroti za uporabo orožja za množično uničenje proti osebam in premoženju, pri čemer je prišlo do smrtnih primerov. Carnajeva bodo preganjali po civilni poti.

Obtožnica proti Džoharju Carnajevu je bila uvodoma zapečatena, vendar pa je pravosodni minister ZDA Eric Holder kmalu razkril njeno vsebino. Prej omenjena točka obtožnice prinaša s seboj grožnjo smrtne kazni. Zvezna država Massachusetts ne pozna smrtne kazni in to je glavni razlog, da so Carnajeva prevzeli zvezni tožilci.

Ti bodo grožnjo smrtne kazni izkoristili, da od njega dobijo čim več informacij v zameno za dosmrtni zapor brez možnosti pogojnega izpusta. Umori so sicer v pristojnosti zveznih držav, vendar pa ob pomanjkanju grožnje smrtne kazni v Massachusettsu oblasti nimajo pomembnega vzvoda, da obtoženca prepričajo v sodelovanje.

Osumljen, da je z bratom razstrelil dbe bombi v Bostonu

Džohar Carnajev, ki je osumljen, da je s 26-letnim bratom Tamerlanom Carnajevim prejšnji ponedeljek razstrelil dve bombi na cilju bostonskega maratona in ubil tri osebe ter ranil več kot 180, za zdaj ostaja v bolnišnici s prestreljenim grlom. Njegovo zdravstveno stanje je resno, vendar stabilno. Ameriški mediji so že v nedeljo poročali, da pisno komunicira s preiskovalci, ni pa še jasno, ali bo kdaj dobil nazaj dar govora.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je danes v Beli hiši vztrajal, da Carnajeva ne bodo obravnavali kot sovražnega bojevnika. Izraz je nastal na začetku vojne proti terorizmu po 11. septembru 2001, ko je administracija Georgea Busha mlajšega iskala načine, da se pri pregonu osumljenih teroristov izogne pristojnosti najprej vseh ameriških sodišč, nato pa le civilnih.

Carney je dejal, da ameriška zakonodaja ne omogoča pregona državljanov na posebnih vojaških sodiščih, ki so jih ustanovili za ujetnike v taborišču Guantanamo na Kubi. Napotitev Carnajeva v Guantanamo so že začeli zahtevati republikanski politiki, ki bodo sedaj okrepili kritike na račun administracije predsednika Baracka Obame.

Obamov pristop do vojne proti terorizmu zaznamuje manj pretiravanja in paranoje, kot je vladala v ZDA po napadih leta 2001. Obama in Holder ostajata prepričana, da je civilni pravosodni sistem več kot dovolj usposobljen za obračunavanje s teroristi. Vendar pa se je njun poskus selitve osumljencev iz Guantanama pred civilno sodišče v New Yorku ponesrečil zaradi nasprotovanja kongresa, ki je s prepovedjo porabe v ta namen onemogočil selitev osumljencev s Kube na ozemlje ZDA.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.