Svet
5 ogledov

Eksplozija ubila na desetine privržencev Butove

Trupla privržencev Benazir Buto so obležala razmetana po cesti. Žurnal24 main
V bližini vozila, s katerim se je nekdanja pakistanska premierka Benazir Buto peljala po ulicah Karačija, sta odjeknili dve eksploziji ter ubili najmanj 58 ljudi, več kot sta jih ranili.

Eksplozija je odjeknila na Butini zmagovalni paradi po ulicah Karačija nekaj ur po njeni vrnitvi v Pakistan po osemletnem izganstvu iz države. Ogenj je nato zajel več okoliških avtomobilov, med njimi tudi dve policijski vozili, ki sta spremljala Butovo. Število mrtvih še ni znano, po podatkih spremljevalcev parade, zbralo se jih je več sto tisoč, pa je mesto eksplozije polno razmetanih trupel ljudi, ki so prišli Buto pospremiti na njeni poti h grobnici ustanovitelja pakistanske države Mohammada Alija Jinnaha. Po podatkih policije naj bi eno eksplozijo sprožil samomorilski napadalec, njegov cilj je bila prav nekdanja premierka. Ta je svoje vozilo zapustila kmalu po eksploziji in je na varnem v svoji rezidenci.

Pripadniki Al Kaide so Benazir Buti zaradi njene podpore ameriškemu boju proti terorizmu pred vrnitivjo domov zagrozili, da jo bodo ubili.

Milijoni dočakali nekdanjo premierko
Najmanj 250.000 privržencev nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto se je zbralo v pristaniškem mestu Karači na jugu Pakistana, kjer so pričakali svojo junakinjo.Njena Pakistanska ljudska stranka (PPP) navaja, da se je zbralo milijon ljudi, večinoma okoli letališča, da bi dočakali Butovo, ki se je v domovino vrnila po osmih letih izgnanstva. Benazir Buto, ki je bila premierka med letoma 1988 in 1990 ter 1993 in 1996, je iz Pakistana odšla leta 1999, da bi se izognila sojenju zaradi korupcije. V domovino se vrača, potem ko je pakistanski predsednik Pervez Mušaraf na začetku meseca podpisal odlok o njeni pomilostitvi oziroma pomilostitvi vseh politikov, proti katerim so bile v letih od 1985 do1999 vložene obtožbe zaradi korupcije.

Islamski skrajneži grozijo z napadi

Pomilostitev je odprla tudi pot za zavezništvo med njo in Mušarafom, potem ko sta se več mesecev pogovarjala o morebitni delitvi oblasti, pri čemer sta bila glavna pogoja Butove, da se Mušaraf odreče vojaškemu položaju in da se ovržejo vse obtožbe proti njej in drugim opozicijskim politikom. Mušaraf je medtem že obljubil, da bo v primeru zmage na predsedniških volitvah odstopil s položaja vrhovnega poveljnika vojske in na položaj tudi že imenoval naslednika. Po pričakovani zmagi na volitvah 6. oktobra sedaj čaka na končno potrditev rezultatov.

Pred prihodom Butove so oblasti okrepile varnostne ukrepe, da bi jo zavarovale pred morebitnim napadom islamskih skrajnežev, saj je znana kot njihova vztrajna kritičarka. Na letališču in cestah, ki vodijo v Karači, so namestili 20.000 policistov.


Ljudstvo jo obožuje. © EPA

 

Vrnitev se ji zdi kot čudež
Butova je pred odhodom danes dejala, da ne želi razmišljati o nevarnostih, ampak o priložnostih za 160 milijonov Pakistancev. Na letališču v Dubaju je dejala tudi, da se ji vrnitev zdi kot čudež. "Upam, da se bo čudež zgodil tudi za obubožane in revne prebivalce Pakistana, ki si želijo sprememb, varnosti, priložnosti in zaposlitev," je dejala.

Kot je dodala, se vrača v domovino "s sporočilom sprememb in upanja v boljšo prihodnost za demokracijo" . "Moja vrnitev pomeni začetek pohoda proti boljši prihodnosti Pakistana," je bila še prepričana.

Prva ženska na čelu muslimanske države
Butova izhaja iz zelo priljubljene družine, ki je zaznamovala pakistansko zgodovino. Njen oče Zulfikar Ali Buto je bil prvi pakistanski ljudsko izvoljeni voditelj, a so ga strmoglavili in obesili, njena brata pa sta umrla v sumljivih okoliščinah. 54-letna Benazir Buto je bila leta 1988 pri 36 letih prva ženska, ki je vodila muslimansko državo (2. december 1988 – 6. avgust 1990), oblast pa je prevzela, ko je Mohamed Zia-ul-Haq , diktator, ki je strmoglavil njenega očeta, umrl v letalski nesreči. Obe njeni vladi so zaznamovale obtožbe o korupciji in nesposobnosti.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.