Svet
756 ogledov

EU bi uvedla nova pravila za dostop otrok do družbenih omrežij

šolarki mobilni telefon Profimedia
Na ravni EU so v teku prizadevanja za nadzor za zaščito otrok na spletu. Predlog že ima podporo.

Evropska unija bi po novem predlogu postala vodilna na svetu pri preprečevanju uporabe družbenih medijev otrokom, je razvidno iz dokumenta, ki ga je pridobil Politico. Predlog, ki ga je pripravila Grčija, podpirata tudi Francija in Španija. V dokumentu je zapisano, da bi EU določila nova pravila za obsežno omejevanje uporabe družbenih medijev s strani otrok zaradi vse večje zaskrbljenosti glede posledic prekomernega preživljanja časa na spletu.

To vprašanje je čedalje bolj aktualno tudi drugje po svetu. Spomnimo, Avstralija je letos določila najnižjo starost za ustvarjanje računov na nekaterih družbenih omrežjih na 16 let. 

Iz dokumenta, ki ga je pridobil portal Poltico, je razvidno, da si evropske države želijo še dlje. Ideja je, da bi določili starostno mejo digitalne polnoletnosti po vsej EU. Mladoletniki pod to mejo bi za prijavo v družbene medije potrebovali soglasje staršev, kar pomeni, da otroci ne bi mogli samodejno dostopati do najbolj priljubljenih aplikacij, kot so TikTok, Instagram in Snapchat.

deklica spletno nasilje telefon | Avtor: Profimedia Profimedia

Ena prednostnih nalog

O predlogu naj bi evropski ministri za digitalizacijo razpravljali na srečanju v začetku junija. Danska se pripravlja na šestmesečno predsedovanje Svetu EU, v katerem se je že zavezala k ukrepanju v Bruslju. "Zaščita naših otrok na spletu bo ključna prednostna naloga prihodnjega danskega predsedovanja EU," je v izjavi dejala danska ministrica za digitalne zadeve Caroline Stage Olsen. Tudi danska predsednica vlade Mette Frederiksen je pred tem dejala, da podpira prepoved uporabe družbenih medijev za mlajše od 15 let.

Predlog je bil v četrtek poslan drugim državam, saj želijo njihovo podporo še pred zasedanjem Sveta, je povedal uradnik EU, ki je bil seznanjen s postopkom. To je znak, da si države želijo hitrejšega ukrepanja bruseljskih regulatorjev. Zaščita mladoletnikov "zahteva skupno ukrepanje na evropski ravni", je zapisano v predlogu.

Poteza sledi enoletnim prizadevanjem francoskega predsednika Emmanuela Macrona. "V Evropi moramo ponovno prevzeti nadzor nad življenji naših otrok in najstnikov ter uvesti digitalno polnoletnost pri 15 letih in ne prej," je dejal aprila 2024, pri čemer je besedno zvezo digitalna polnoletnost skoval v smislu pravne opredelitve starosti, do katere je treba otrokom prepovedati določena spletna vedenja.

mobilni telefon aplikacije | Avtor: Profimedia Vse več ljudi uporablja omrežje 5G. Profimedia

S predlogom bi šli še dlje

Evropska komisija že pripravlja nekatere ukrepe, ki se osredotočajo na obstoječe predpise, kot je zakon o digitalnih storitvah, ki opredeljuje pravila za spletne platforme. Vendar bi EU s predlogom šla še dlje - z obveznim, vgrajenim preverjanjem starosti in starševskim nadzorom na napravah ter "evropskimi normami" za zmanjšanje uporabe vzorcev za vplivanje na uporabnike na najmanjšo možno mero. Te vključujejo funkcije, kot so samodejno predvajanje, personalizacija in pojavna okna, katerih namen je povečati privlačnost aplikacij in zadržati uporabnike dlje časa na spletu.

Dokument predlaga, da se preverjanje starosti izvaja na ravni naprav, čemur bodo podjetja, kot sta Apple in Google, verjetno nasprotovala. Platforme, med katerimi je glavna Meta, lobirajo za rešitve na ravni naprave ali trgovine z aplikacijami, medtem ko ponudniki trgovin z aplikacijami in operacijskih sistemov trdijo, da bi morale biti rešitve na voljo na ravni naprave - po mnenju zagovornikov ureditve bi lahko trajalo več let, preden bi prišlo do pomembnih ukrepov v industriji.

Francija je že leta 2023 sprejela ukrepe, s katerimi je preprečila dostop do družbenih medijev otrokom, mlajšim od 15 let, čeprav se ti še ne izvajajo v celoti. 

Grčija je uvedla podoben pristop, pri čemer po njihovem mnenju popolna prepoved ne deluje, je dejal predsednik vlade Kyriakos Mitsotakis. Namesto tega se želijo osredotočiti na preverjanje starosti in od platform zahtevati, da svoje storitve oblikujejo z mislijo na mladoletnike in se izogibajo zasvojenostim. Zato so številni predlogi v dokumentu še vedno splošne narave.

Predlog so podpisali francoska ministrica Clara Chappaz, grški minister za digitalne zadeve Dimitris Papastergiou in španski minister za digitalne zadeve Oscar López Agueda. Te tri države so bile izbrane tudi za testiranje aplikacije za preverjanje starosti, ki jo je razvila Komisija, je pred tem poročal Politico.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 11
  • maček 07:22 21.maj 2025.

    Za vzgled mladim, bi morali biti v parlamentu. Vsi imajo telefone na mizi, med govorom kakšnega poslanca se eni po njih pogovarjajo, ali bulijo v računalnike. In ti bi svetovali drugim, naj tega ne počno. Bolano. Nanprej telefone prepovedat v ...prikaži več parlamentu, da se mladina ne bo počutila manj vredne.

  • Kmodri_ 21:53 20.maj 2025.

    Bolj da ne! Pol bo Ž24 sameval....

  • bobubob 16:20 20.maj 2025.

    Soglasje staršev? Eh, naivci, že dandanes imajo starši, ki želijo dobro vzgojiti otroke, dovolj učinkovitih metod - oni, ki se jim jeb*e za vzgojo, pa tudi EU predpisov ne bodo upoštevali. Kot ničesar drugega ne spoštujejo, njihovi otroci s svojimi ...prikaži več težavami vred pa obvisijo na plečih sodržavljanov. Taki starši bi morali obvezno osebno sodelovati pri 'popravljanju' svojih vzgojnih napak (tudi finančno), namesto da to delo enostavno prepustijo sociali, psihologom psihiatrom pa tudi policiji..