Svet
4916 ogledov

Hrvaška še naprej izredno slabo: Nov rekord

Hrvaška plaža Profimedia
Na Hrvaškem so objavili nove uradne zbrane podatke glede novih okužb s koronavirusom.

Hrvaška je objavila nove zbrane uradne podatke glede okužb z novim koronavirusom. V zadnjih 24-tih urah so zabeležili nov rekord, novih okužb je 265, deset več kot dan pred tem. 

Žarišče je Dalmacija. Splitsko-dalmatinska županija ima danes 103 na novo obolelih oseb, prednjači Imotska krajina. Tudi Šibensko-kninska županija ima porast novih primerov, danes je 32 na novo obolelih ljudi, v Zadarski županiji je 14 novih, v Istri devet. 

Tudi v Zagrebu je več primerov kot dan pred tem, in sicer 53. 

Zvečine gre za mlade z blagimi simptomi

Epidemiologinja Diana Nonković iz Splita je povedala, da je večina od 103 na novo okuženih na tem območju mladih ljudi. "Še naprej prihaja priliv obolelih, predvsem gre za mlade ljudi z blagimi simptomi, pri nekaterih so komaj opazni." 

Na vprašanje, če lahko pričakujejo še več na novo obolelih, je povedala, da priliv pričakujejo še nekaj časa. "Težko je kontaktirati vse kontakte mladih, aktivni so v toliki meri, da pozabijo, s kom vse so se družili. No, večina obolelih je sicer z rojstnodnevnih zabav, družinskih zbiranj in večje število tudi s porok." 

Nonkovićeva je dodala, da skušajo vzpostaviti kontakt z vsemi, ki so se družili z obolelimi, a da je pri tm odgovornost na vseh; starših, otrocih, mladih, vsi moramo imeti odgovornost do družbe. Povedala je še, da je vsak dan večji interes za testiranja tako pri domačinih kot turistih. 

"Zelo nevarna situacija"  

Za hrvaško N1 je dogajanje komentiral hrvaški znanstvenik Ivan Đikić, ki je poudaril, da gre za "zelo resne številke".  

"Trend nam govori, da smo v zelo resni fazi, ki ne slabi, virus se še naprej širi in to je zelo nevarna situacija. Nismo se dobro pripravili, morali bi opravljati več testov in spodbuditi tudi turiste, da se testirajo. Največja napaka, ki smo jo naredili pa je nerazumljivo dopuščanje delovanja nočnih klubov, ki so vir številnih okužb. To bi morali preprečiti. Ne le zaradi pritiskov od zunaj, pač pa tudi zaradi naših državljanov."  

"Nihče na Hrvaškem ni zaščiten, virusa je veliko, veliko več. Ocenjujem, da ga je 20 do 40-krat več. To je velikanska številka, na meji, ko se začne eksponentna rast. Če je virusa 30-krat več, je z njim okuženih okoli 45 tisoč ljudi. Ti ta virus prenašajo, zato obstaja tveganje nenadzorovanega širjenja okužb," je še povedal Đikić.

Party ladjica Zadar Svet Zaprli klub, a tu je nova ideja: "Moramo zaslužiti!" Hrvaška plaža Covid-19 Svet V Dalmaciji rekord: "Zelo nevarna situacija, okuženih je še 30-krat več ljudi"

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 4
  • Gandolf 15:31 21.avgust 2020.

    Na hrvaskih plažah letos ni bilo take gnrece kot prejšnja leta. So seveda izjeme? Lahko bi uporabljal masko če je gneča.

  • miho 15:26 21.avgust 2020.

    Spet o nočnih klubih, kot da vsi mladi hodijo v nočne klube dopustovat. O gneči na plažah in nemožnosti držanja razdalje na plažah pa niti besede.