Svet
1 ogledov

Hunta želi disciplinirati prebivalstvo

ibrahim gambari afp Žurnal24 main
Medtem ko Kitajska pozdravlja napore ZN za umiritev razmer v Mjanmaru, tamkajšnja vojska izvaja ukrepe za discipliniranje prebivalstva.

Kitajska pozdravlja napore Združenih narodov za umiritev razmer v Mjanmaru in prekinitev nasilnega zatrtja prodemokratičnih protestov. Kljub prihodu posebnega odposlanca Združenih narodov Ibrahima Gambarija v Mjanmar, ki se je sestal tudi z vodjo mjanmarske hunte Than Shwejom in vodjo mjanmarkse opozicije Aung San Suu Kyi, se namreč aretacije in nasilje nad prebivalstvom nadaljujejo. "Pozitivno smo ocenili napore, ki so jih naredili mjanmarska vlada in gospod Gambari," je dejal predstavnik odnosov z javnostmi s kitajskega zunanjega ministra Liu Jianchao. "Tudi Kitajska je tako kot Gambari vložila vse napore za mirno rešitev krize v Mjanmaru," je še dejal Liu.

Ban Ki Mun: Obisk Gambarija neuspešen

Ban Ki Mun obiska posebnega odposlanca ZN Gambarija v Mjamnarju ne označuje za uspešnega. © AFP

 
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je ob tem že izrazil razočaranje nad rezultati obiska Gambarija v Mjanmaru. Kot je povedal Ban, je Gambari, ki je bil nedavno na obisku v Mjanmaru, hunti prenesel "močno sporočilo" glede krvavega zatrtja demonstracij, hkrati pa dodal, da njegovega obiska ne more označiti kot uspešnega. Gambari naj bi se z Banom srečal danes in mu poročal o svojem štiridnevnem obisku v Mjanmaru, ki ga je končal v torek.

EU za ostrejše sankcije
Za ostrejše sankcije proti tej azijski državi so se poleg Združenih držav Amerike odločile tudi države članice Evropske unije. Te so se namreč dogovorile za sprejem ostrejših sankcij proti vladajočemu vojaškemu režimu v Mjanmaru. Kakšne bodo sankcije, se bodo sicer zunanji ministri EU dogovorili 15. oktobra. Sicer pa je EU sankcije proti Mjanmarju uveljavlja že od leta 1996, obnovi pa jih vsako leto. Slednje vključujejo embargo na orožje, prekinitev obrambnega sodelovanja, številne omejevalne ukrepe na področju trgovine in vlaganj, pa tudi prepoved izdajanja vizumov za EU visokim vojaškim in vladnim predstavnikom ter njihovim družinam. Sankcije pa ne vključujejo ukinitve človekoljubne pomoči.
O morebitnih novih sankcijah proti Mjanmaru pa bodo v petek razpravljali tudi na Varnostnem svetu Združenih narodov. Vendar je tu še vprašanje, ali bodo te sploh sprejete, saj sankcijam nasprotuje stalna članica VS ZN Kitajska. Ta velja za eno glavnih zaveznic Mjanmara in njegovo največjo trgovinsko partnerico. 

V Mjanmaru še vedno poostren nadzor

Mjanmarska vojska je ponoči izvedla številne racije po domovih in moške odpeljala na zasliševanja. © AFP

 
Čeprav se življenje v Jangonu in nekaterih drugih mestih v Mjanmaru počasi vrača v ustaljene tirnice, pa tamkajšnja policija še vedno izvaja poostren nadzor. Tako na ulicah patruljirajo enote mjanmarske hunte, ki prek zvočnika z besedami "Mi imamo fotografe! Mi vas bomo aretirali!" zastrašujejo prebivalstvo. Ponoči je tamkajšnja policija izvedla številne racije po domovih in samostanih ter aretirala moške in jih odpeljala na zasliševanja. Vojska naj bi aretirala tudi številne mjanmarske novinarje in celo nekega sodelavca Združenih narodov in njegove družinske člane. "Zelo se bojim za aretirane," je dejal finski veleposlanik v Mjanmaru Lars Backstrom in dodal, da "je število aretiranih očitno zelo visoko, nikomur tudi ne dovolijo, da bi aretirane obiskal"

Organizacije za zaščito človekovih pravic sicer domnevajo, da je med nedavnimi protivladnimi protesti v Mjanmaru izginilo več kot tisoč ljudi. Opazovalci se še vedno trudijo, da bi ugotovili, koliko ljudi je med nedavnimi nemiri pristalo v zaporu. V posredovanju vladnih varnostnih sil, ki jim je ob številčni prisotnosti na ulicah demonstracije uspelo zatreti, pa je bilo ubitih najmanj trinajst protestnikov.

Proti nasilju v Mjanmaru tudi v Sloveniji
Številnim prostestnim shodom po svetu, na katerih so protestniki nasprotovali kršenju človekovih pravic v Mjanmarju, se bodo danes pridružili tudi protestniki v Sloveniji. Tako bo ob 16.00 v Ljubljani na Šuštarskem mostu protestni shod za Mjanmar, ki ga pripravlja Amnesty International Slovenija.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.