Podpredsednik ZDA JD Vance in državni sekretar Marco Rubio sta bila v petek kritična do odločitve nemške notranje obveščevalne agencije BfV, ki je stranko Alternativa za Nemčijo (AfD) opredelila za desničarsko ekstremistično organizacijo. Vance je prepričan, da Nemčija s tem obnavlja berlinski zid, Rubio pa svari pred tiranijo.
"Zahod je skupaj porušil berlinski zid. In ponovno so ga zgradili - ne Sovjeti ali Rusi, ampak nemški establišment," je na omrežju X zapisal JD Vance. Tudi Rubio je obsodil odločitev BfV in jo označil za "prikrito tiranijo", poroča STA.
"Nemčija je svoji obveščevalni agenciji pravkar dala nova pooblastila za nadzor opozicije. To ni demokracija - to je prikrita tiranija. Nemčija bi morala spremeniti smer. Resnično ekstremistična ni priljubljena AfD (...), temveč smrtonosna politika priseljevanja (...), ki ji AfD nasprotuje," je dodal Rubio.
"Iz naše zgodovine smo se naučili, da je treba ustaviti desničarski ekstremizem."
Odziv nemškega zunanjega ministrstva
Nemško zunanje ministrstvo je medtem v odzivu na izjave Rubia na omrežju X zagovarjalo odločitev agencije BfV. "Iz naše zgodovine smo se naučili, da je treba ustaviti desničarski ekstremizem," je zapisalo.

Druga stranka v državi pod dodatnim nadzorom
Agencija BfV je v petek sporočila, da je stranko AfD opredelila za desničarsko ekstremistično organizacijo. Pri tem je navedla, da obstajajo zadostni dokazi, da AfD predstavlja grožnjo nemški demokratični ureditvi. "Prevladujoče strankino razumevanje ljudi na podlagi etnične pripadnosti in porekla je nezdružljivo s svobodnim demokratičnim temeljnim redom," so še sporočili iz BfV.
Pred tem je bila stranka označena za desničarsko ekstremistično že v treh nemških deželah, v Turingiji, Saški in Saški-Anhalt.
V stranki so se odzvali, da gre za hud udarec za demokracijo. "AfD je sedaj kot opozicijska stranka javno diskreditirana in kriminalizirana," sta v izjavi sporočila njena voditelja Alice Weidel in Tino Chrupalla. Prepričana sta, da je odločitev politično motivirana.
AfD je na nedavnih zveznih volitvah dosegla zgodovinski rezultat, presegla je 20 odstotkov podpore in za unijo CDU/CSU postala druga najmočnejša stranka v državi.
V Bundestagu je dobila kar 69 novih poslancev.
Trenutni nemški kancler Olaf Scholz je v odzivu posvaril pred prehitro prepovedjo stranke. Opozoril je, da je ustavno sodišče zavrnilo vse nedavne poskuse prepovedi stranke.
Označitev agencije ne vodi avtomatično v prepoved politične stranke. O prepovedi lahko namreč odloča le ustavno sodišče na zahtevo od enega od domov parlamenta ali vlade.
Vance je neonacisti! Samo povem...
Amerika pa res ne more biti nikomur za vzor!
Nujno mora ablast prepovedat AfD. In zaceti z aretacijami. To je najboljsa garancija, da bo AfD poniknila v ilegalo in zacela z oboroženim uporom proti židoljubski kvazidemokraticni fašistoidni oblasti. In ko jo bo nasilno vrgla, upam, da jih odpeljejo v… ...prikaži več lagerje in likvidirajo.