Svet
10 ogledov

Kremelj ne dopusti kritike Stalina

"Stalinostalgija" v Rusji še živi. Žurnal24 main
Pred bližajočo se 70-obletnico začetka druge svetovne vojne se ruski zgodovinarji prepirajo o Stalinovi (ne)krivdi za njen izbruh. Kremelj se je odločno postavil na stran vožda.

Ko se bosta ruski premier Vladimir Putin nemška kanclerka Angela Merkel v torek na Poljskem spomnila 70-obletnice začetka druge svetovne vojne, ki se je začela 1. septembra 1939 z nemškim napadom na Poljsko, bodo analitiki prav gotovo sleherno Putinovo besedo položili na tehtnico in izmerili njegov odnos do ruske polpretekle zgodovine.

Kajti konservativne sile v Kremlju se 70 let po podpisu zloglasnega pakta Ribbentrop-Molotov bolj kot kadarkoli prej bojijo, da bi kdo Rusiji naprtil soodgovornost za izbruh največje morije v zgodovini človeštva. Zato bodo Putinove besede nakaze pot, po kateri se bo Rusija gibala pri presojanju občutljivega obdobja vladavine diktatorja Josipa Stalina.

Liberalno usmerjeni ruski zgodovinarji že dolgo opozarjajo, da Stalinova doba ni samo zmaga v "veliki domovinski vojni" kot v Rusiji pravijo drugi svetovni vojni, ampak ima tudi manj prijetne plati.

S komisijo nad ponarejevalce zgodovine
Gledano s perspektive konzervativnih zgodovinarjev in politikov pa je Rusija žrtev napadov "ponarejevalcev zgodovine", ki želijo zaradi politične kalkulacije zmanjšati prispevek Rusije pri zmagi nad nacifašizmom. Gre za tok, ki mu sledita tudi ruski predsednik in premier Dmitrij Medvedjev in Vladimir Putin. Prvi je maja ustanovil komisijo, ki naj bi se postavila po robu čedlaje bolj "nesramnim in agresivnim poskusom revizije zgodovine". "Po razpadu Sovjetske zveze so nekatere nove države začele v skladu s svojimi interesi na novo pisati zgodovino," meni poslanec v dumi Konstantin Satulin, član komisije.

Komisija, ki je bila ustanovljena pravzaprav zaradi priprav na obeležitev 65-obletnice zmage nad nacifašizmom, se čuti poklicano, da se sooči z vsemi, ki krivdo za izbruh druge svetovne vojne pripisujejo tudi Stalinu. Liberalni zgodovinarji so prepričani, da je sporazum med Sovjetsko zvezo in nacistično Nemčijo (Ribentrop-Molotov) odprl Pandorino skrinjico druge svetovne vojne. Uradna zgodovinska predstava o Stalinu pa o omenjenem sporazumu pravi, da je bila v takratnih okoliščinah "genialna šahovska poteza".

Kajti sporazum o nenapadanju, ki sta ga 23. avgusta podpisala sovjetski zunanji minister Vjačeslav Molotov in njegov nemški kolega Joachim von Ribbentrop, naj bi Sovjetski zagotovil dodatni čas za priprave na vojno z Nemčijo. Tej tezi, ki je vključena tudi v izobraževalne programe ruskih šol, se je odločno postavil nasproti zgodovinar Vladimir Riškov.

Vzajemna trgovina med Msokvo in Berlinom
Kot je Riškov pred kratkim dejal za agencija Ria Novosti, je Stalin Adolfu Hitlerju celo pomagal pri vodenju vojne. Na podlagi leta 1939 popisanega trgovinskega sporazuma med Sovjetsko zvezo in Nemčijo je prva drugi dobavljala kovine, naftne derivate, žitarice in druge pomembne surovine, pravi Riškov. V zameno za to je Moskva dobila dostop do nemške tehnologije.

Do Kremlja kritičen časopis "The New Times" je na svoji zadnji naslovnici objavil znamenito karikaturo iz leta 1939, ki je bila odziv na pakt Ribbentrop-Molotov, in ki Stalina ter Hitlerja prikazuje kot poročni par. Novinarji časopisa so s tem želeli sporočiti, da se je Sovjetska zveza takrat poslovila od svoje antifašistične politike in z ramo ob rami z nacistično Nemčijo celo povzročila krizo delavskega gibanja. Stalin naj bi se "cinične igre s fašizmom" poslužil predvsem zato, da bi s tajnimi protokoli, ki so bili priloženi paktu, uresničil svoje "imperialne zahteve" po Baltiku, piše eden od redkih ruskih opozicijskih časopisov.

Mnogi liberalni intelektualci se tako z nostalgijo ozirajo v drugo polovico osemdesetih let, v dobo Mihaila Gorbačova, glasnosti in perestrojke, ko so bili zgodovinski arhivi vsem dostopni, politika pa se ni vtikala v strokovne razprave. 

Stalin nas je vzgojil...
Danes je povsem drugače. Aktivisti organizacij za varstvo človekovih pravic pred Putinovom obiskom Poljske opozarjajo, da je sovjetski pokol poljskih oficirjev pri Katynu v Rusiji spet postal tabu tema. Najnovejši znanilec novih časov v Rusiji pa je dobro viden v moskovski podzemni železnici, kjer se znova bohoti napis, ki je bil odstranjen po Stalinovi smrti: "Stalin nas je vzgojil k zvestobi do naroda."

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.