Svet
8 ogledov

Krvava dobrodošlica za Butovo

Žurnal24 main
Število žrtev dveh zaporednih bombnih napadov na množico, ki je v Karačiju proslavljala vrnitev pakistanske opozicijske voditeljice Benazir Buto v domovino, se je povzpelo na več kot 130 ljudi.

Butova , ki se je po polnih ulicah mesta peljala v konvoju z letališča, v napadu ni bila ranjena, čeprav je bil tovornjak, v katerem se je peljala, zaradi eksplozije precej poškodovan. Napad se je zgodil kljub močno poostrenim varnostnim ukrepom, ki so jih uradne oblasti uvedle zaradi groženj skrajnih islamskih skupin v državi. Skrajneži, med njimi tudi protalibanski oboroženci, so obljubili napad na nekdanjo pakistansko premierko zaradi njenih obljub, da se bo ob povratku na oblast spustila v odkrit boj z njimi na strani koalicije ZDA.

 
 

Bilo je, kot bi hodil skozi klavnico. Nekateri ljudje so ležali naokrog, kot bi bili nedotaknjeni, drugi so bili popolnoma razkosani.

Priča napada

 
Mož Butove Asif Ali Zardari je prepričan, da so napad pripravili pripadniki vlade in obveščevalnih služb, ki so se zbali za svoje službe. Butova je sicer še pred prihodom iz tujine, kamor se je bila pred osmimi leti primorana zateči zaradi obtožb o vpletenosti v korupcijo, opozorila, da bo ob morebitnem napadu nanjo zanj obtožila "skrite sile" znotraj vlade. Predsednik Pervez Mušaraf , ki se z Butovo, s katero sta sklenila tihi dogovor, še ni srečal, je napad označil za zaroto proti demokraciji. Ostro so napad obsodili tudi v Beli hiši.

Najprej granata, nato samomorilec ...
Priče napada so govorile o močnih eksplozijah in kaosu, ki je sledil med približno pol milijona privržencev Butove na ulicah Karačija. Na mestu napada je bilo vse polno razmetanih trupel ljudi, ki so prišli Butovo pospremit na njeni poti h grobnici ustanovitelja pakistanske države Mohameda Alija Jinaha . Večina mrtvih je bilo članov Butine ljudske stranke, umrlo pa je tudi okoli 20 policistov in neki snemalec. V bolnišnice so prepeljali okoli 400 ljudi.


Policist si ogleduje razbitine in trupla v okolici tovornjaka, na katerem se je peljala Buto. © AFP

 
Po podatkih policije naj bi bila prva eksplozija posledica ročne granate, ki pa ni storila veliko škode. Nato pa se je nekaj metrov od vozila z Butovo razstrelil še samomorilec, ki je ciljal Butovo. Ta je z vrha posebej prirejenega tovornjaka pozdravljala množice in se v notranjost vozila umaknila le nekaj minut pred napadom. Po napadu so jo njeni ožji sodelavci nemudoma odpeljali na varno v njeno rezidenco.

Dogovor za povratek na oblast
Butova se je v domovino vrnila iz Dubaja po tem, ko je sklenila dogovor z Mušarafom. Dogovor ji je povratek omogočil v zameno za pristanek njene opozicijske stranke, da bo dala svoj tihi pristanek h kandidaturi Mušarafa za še en mandat na mestu predsednika. Mušaraf je bil pred dnevi tako resnično izvoljen za nov mandat, vendar mora izide glasovanja dokončno potrditi še sodišče. Butova, ki je morala domovino zapustiti, potem ko je oblast v državi z nekrvavim državnim udarom prevzel Mušaraf, želi nastopiti na januarskih parlamentarnih volitvah, dogovor s predsednikom pa bi ji omogočil povratek na premierski položaj.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.