Svet

MDS in Svetovna banka o pomoči državam

Predsednik Afriške razvojne banke Donald Kaberuka je na začetku zasedanja poudar Žurnal24 main
MDS in Svetovna banka na zasedanju skupnega razvojnega odbora obeh institucij premlevata predvsem, kako v luči svetovne finančne in gospodarske krize pomagati državam v razvoju.

Kot pove že celotno ime odbora, ki drugi dan spomladanskega zasedanja mednarodnega denarnega sklada (MDS) in Svetovne banke zaseda v ameriški prestolnici - Skupni ministrski odbor Svetov guvernerjev MDS in Svetovne banke o prenosu realnih sredstev v države v razvoju - je glavna tema današnjih pogovorov finančnih ministrov iz 24 držav pomoč državam v razvoju, ki jim grozi, da bodo zaradi učinkov svetovne finančne in gospodarske krize še bolj razvojno zaostale za razvitimi državami in ostale brez pozitivnih razvojnih dosežkov zadnjih let.

Skupno poročilo IMF in Svetovne banke, ki sta ga ustanovi objavili v petek, napoveduje, da bo zaradi prve globalne recesije po drugi svetovni vojni v skrajni revščini ostalo ujetih dodatnih 90 milijonov ljudi, število podhranjenih pa bi lahko preseglo milijardo.

Predsednik Afriške razvojne banke Donald Kaberuka je na začetku današnjega zasedanja tako poudaril, da je globalna kriza prizadela Afriko hitreje, kot je bilo pričakovati, okrevanje afriških gospodarstev pa bo počasnejše od pričakovanj.

Na ta način so po njegovem ogroženi vsi dosežki zadnjih desetih let, ko je veliko afriških držav beležilo precejšnjo gospodarsko rast. Gospodarska rast v Afriki se bo tako letos po napovedih MDS upočasnila s 5,25 odstotka lani na dva odstotka. Za vse države v razvoju pa MDS za letos pričakuje 1,6-odstotno gospodarsko rast, medtem ko naj bi bila prihodnje leto ta štiriodstotna.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.