Svet
7 ogledov

Monti: "Italija ne bo potrebovala pomoči"

Mario Monti EPA
Italijanski premier Mario Monti je znova zanikal špekulacije, da bi lahko bila Italija naslednja, ki bo prisiljena zaprositi za finančno pomoč območja evra.

"Italija tudi v prihodnosti ne bo potrebovala pomoči začasnega sklada za stabilnost evra," je pozno v torek zatrdil za nemški radio ARD.

Tretje največje gospodarstvo v območju evra ima morda visok javni dolg, vendar pa imajo italijanska podjetja in gospodinjstva zelo nizke dolgove, je za ARD povedal Mario Monti. Skladno s tem je javnofinančni primanjkljaj Italije po njegovih besedah občutno nižji od primanjkljaja drugih evropskih držav. Kot je spomnil, bo letos po napovedih znašal le dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko naj bi Italija prihodnje leto sklenila z javnofinančnim presežkom.

"Lahko razumem, da se Italijo zaradi njene preteklosti razume kot ljubiteljico zabave in nedisciplinirano državo. Vendar pa je zdaj bolj disciplinirana kot mnoge druge evropske države. In to ni niti slučajno zabavno," je poudaril. Opozoril je še na prispevek Rima k posojilom Grčiji, Portugalski, Irski in Španiji.

Italiji večja vloga pri reševanju krize?

Do omenjenih Montijevih besed je sicer prišlo, potem ko je zahtevana donosnost na italijanske desetletne obveznice na sekundarnem trgu v torek dosegla 6,23 odstotka, kar je najvišje po januarju. Trenutno je povprečna obrestna mera na italijanske državne dolžniške vrednostne papirje pri 6,09 odstotka.

Italijanski premier je prepričan, da so visoki stroški zadolževanja Italije zgolj posledica "napetosti na trgih". Italija sicer res nima takšnih težav kot Španija. Četudi je njen bančni sistem v boljšem položaju, pa je njeno gospodarstvo še vedno v recesiji. Glede na napoved Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) se bo letos skrčilo za 1,7 odstotka.

Monti bo sicer v četrtek v Rimu sprejel francoskega predsednika Françoisa Hollanda.

Srečanje nakazuje širjenje pogovorov o reševanju krize evrskega območja. Italija naj bi dobila večjo vlogo pri reševanju krize, medtem ko je osrednjo vlogo pri tem do zdaj igralo nemško-francosko zavezništvo.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.