Svet
54 ogledov

Največjo favelo iztrgali iz rok tolp

Rio de Janeiro favela
1/8
EPA
Brazilska policija je vdrla v največje barakarsko naselje Ria de Janeira in prevzela nadzor. V faveli Rocinha so 30 let vladale mamilarske kriminalne združbe.

Več sto pripadnikov elitnih policijskih enot in okoli 200 komandosov je v favelo Rocinha, kjer naj bi živelo več kot 100 tisoč ljudi, vdrlo pred zoro ob podpori vojaških oklepnih vozil in helikopterjev. Vse dostope v favelo so pred tem zaprli, hkrati pa so izvedli akcijo tudi v sosednji faveli Vidigal.

"Z zadovoljstvom vas obveščam, da sta faveli Rochina in Vidigal pod našim nadzorom. Ni bilo incidentov in ni bilo streljanja. Nimam podatkov, da bi prišlo do aretacij ali zasega orožja," je na novinarski konferenci sporočil šef vojaške policije Alberto Pinheiro Neto.

Operacija je ključni del priprav na dva pomembna športna dogodka, ki ju bo gostilo mesto, svetovno prvenstvo v nogometu leta 2014 in olimpijske igre leta 2016. Favela namreč leži med centrom mesta in zahodnim predelom, kjer bo večina olimpijskih prizorišč.

Sam dogodek je bil tako vojaška kot medijska predstava, saj so oblasti zavzetje favele napovedal že pred dnevi. Tako so dale članom tolp čas, da so pobegnili.

"Storiti bo treba še več"

Po desetletjih življenja pod nadzorom tolp prebivalci upajo, da bo sedaj drugače. "Sem optimističen, a storiti bodo morali še veliko več. Skupnost potrebuje zdravstvene ustanove, šole in druge socialne storitve," opozarja 53-letni pastor Wilson Aracanju.

Rochina naj bi bila najpomembnejša točka za preprodajalce mamil v brazilskem drugem največjem mestu. Oblasti ocenjujejo, da je v Rocinhi, ki leži na strmem pobočju med dvema bogatima četrtima, še kakih 200 kriminalcev, potem ko so v četrtek prijeli vodjo kriminalnih tolp v Rocinhi Antonia Francisca Bonfima Lopesa, znanega kot Nem, med poskusom pobega iz favele.

Oblasti napovedujejo, da bodo do leta 2014 prevzeli nadzor tudi v preostalih predelih, kjer imajo oblast v rokah tolpe. Doslej so vzpostavili nadzor v 19 favelah, kjer pa morajo zaradi stabilizacije razmer večkrat posredovati.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.