Svet
430 ogledov

Nevarno in neodgovorno, bojijo se posledic

Mednarodna vesoljska postaja EPA
Zaradi ruskega testa vojaškega raktnega izstrelka so se morali astronavti na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) zateči v kapsule za vrnitev na Zemljo.

Ameriški State Department je ruski test vojaškega raketnega izstrelka, s katerim so uničili svoj stari satelit, v ponedeljek označil kot izjemno neodgovorno dejanje, saj je ob izstrelitvi nastalo kar 1500 kosov vesoljskih odpadkov, ki ogrožajo varnost Mednarodne vesoljske postaje (ISS) in astronavtov.

"To je nevarno, to je brezobzirno, to je neodgovorno," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price. Štirje ameriški, dva ruska in nemški astronavt, ki so na ISS, so se morali v ponedeljek zaradi letečega vesoljskega odpada zateči v svoje kapsule za vrnitev na Zemljo.

Približno 1500 kosov odpada je dovolj velikega, da so ga zaznali z radarji in teleskopi, nešteto drugih manjših delcev pa je prav tako nevarnih za ISS in množico satelitov. Price je dejal, da lahko tudi barvni madež, ki leti s hitrostjo 28.000 kilometrov na uro, povzroči resno škodo.

Price je dejal, da so Ruse večkrat svarili pred poskusom sestrelitve satelita in bodo še naprej dajali jasno vedeti, da takšne aktivnosti niso sprejemljive.

Vesoljska agencija Nasa je sporočila, da se bo grožnja odpada nadaljevala še dva dni in bo prekinjala pomembno delo astronavtov.

Odzvala se je ruska vesoljska agencija

Ruska vesoljska agencija Roskozmos je v današnjem odzivu na ameriške kritike odgovorila, da je varnost posadke ISS njihova "glavna prednostna naloga". "Za nas je bila in ostaja glavna prednostna naloga zagotavljanje brezpogojne varnosti posadke," so zapisali. Dodali so, da spremljajo dogajanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Samo skupni napori vseh vesoljskih sil lahko zagotovijo kar se da varno sobivanje in operacije v vesolju," so poudarili.

Danes naj bi sicer generalni direktor Roskozmosa Dmitri Rogozin v Moskvi sprejel predstavnike Nase. Na že dlje časa načrtovanem srečanju bodo govorili tudi o ponedeljkovem dogajanju, navaja ruska tiskovna agencija Tass.

Podobni testi v preteklosti

Podoben test Kitajske je leta 2007 prav tako ustvaril nešteto kosov odpada in eden od njih je prejšnji teden prišel v bližino ISS, ki so jo za vsak primer malce premaknili.

ZDA so leta 2008 izvedle podoben test, vendar v veliko nižji orbiti pod ISS. Podobno je leta 2019 storila Indija.

Ameriško vesoljsko poveljstvo je doslej spremljalo okoli 20.000 kosov vesoljskega odpada.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.