Svet
6 ogledov

Opozicija odpovedala proteste

Kenijska policija je nad protestnike šla z vodnimi topovi. Žurnal24 main
Kenijski opozicijski voditelj Raila Odinga je, da bi preprečil spopade med protestniki in policijo, ki je na množico usmerila vodne topove, odpovedal protivladno zborovanje.

Kenijski opozicijski voditelj Raila Odinga je odpovedal množično protivladno zborovanje, ki naj bi se ga po napovedih opozicije udeležilo milijon ljudi, potem ko je prišlo do spopadov med protestniki in varnostnimi silami, ki so nad množico spustile solzivec in vanjo usmerile vodne topove. Odinga je za torek že napovedal nov shod oranžnega demokratičnega gibanja, kakor ga je poimenoval.

"Protest bomo v tej točki ustavili. Smo miroljubni ljudje in osmega januarja bomo imeli miroljubno srečanje," je dejal voditelj gibanja William Ruto. "Ne želimo smrtnih žrtev. Ne borimo se proti navadnim ljudem. Naš boj je usmerjen proti Mwaiju Kibakiju."

Varnostne sile na predvidenem mestu shoda © Reuters

 
Mnogi ob tem opozarjajo, da utegne protest še spodbuditi politično in etnično nasilje, ki je po podatkih humanitarnih organizacij zahtevalo že okoli 300 življenj, kakih 100.000 ljudi pa je bilo razseljenih. Med žrtvami je tudi trideset ljudi, ki so zgoreli v cerkvi v kraju Eldoret na zahodu države, kamor so se zatekli pred nasiljem.

Obe strani druga drugo obtožujeta etničnega nasilja – vlada trdi, da so podporniki opozicijskega voditelja udeleženi v organiziranem etničnem čiščenju, Odinga pa, da je vlada neposredno odgovorna za genocid.

Naj se ne ponovi Ruanda
Humanitarni delavci v Keniji poročajo, da je zadnje dni pogosto slišati besedo Ruanda, kar naj bi bilo opozorilo pred nevarnostjo ponovitve pokola iz leta 1994, če se mednarodna skupnost ne bo zganila in preprečila tragedije v eni od doslej najbolj mirnih in stabilnih afriških držav.

Ugandski predsednik Joveri Museveni je medtem kot prvi iz kake afriške države čestital predsedniku Kibakiju za zmago na volitvah, ki je Odinga ne priznava, saj naj bi si jo Kibaki zagotovil z goljufijami in sistematičnimi prevarami pri preštevanju glasov.

Kibaki in Odinga sta bila očitna favorita četrtkovih volitev, vendar pa je Odinga pred dosedanjim predsednikom vodil tako v javnomnenjskih raziskavah pred volitvami kot tudi v projekcijah, objavljenih po zaprtju volišč. Vodil je tudi po preštetju velikega dela glasovnic, dokler ga na koncu ni z dobrimi 200.000 glasovi prednosti premagal Kibaki.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.