Svet
16 ogledov

"Poleg žrtev je Costa Crociere utrpela največjo škodo"

Francesco Schettino Reuters
V toskanskem mestu Grosseto se je danes začelo zaslišanje šesterice v procesu zaradi nasedle ladje za križarjenje Coste Concordie. V spremstvu odvetnikov se je na sodišču pojavil tudi kapitan ladje Francesco Schettino.

Francesco Schettino je obtožen večkratnega uboja, povzročitve brodoloma, neustreznega informiranja obalne straže po nesreči ter zapustitve ladje v času reševanja. Danes ga je na sodišču spremljal njegov odvetnik Francesco Pepe, ki je poudaril, da je kapitan doživel nesrečo pri delu.

Po navedbah obrambe je namreč družba Costa Crociere odgovorna za številne varnostne pomanjkljivosti, s tem pa tudi za nesrečo. Krivdo pa skušajo sedaj zvaliti zgolj na ramena kapitana.

Schettino še naprej vztraja tudi, da ladje ni zapustil, ampak je z nje padel, potem ko se je nagnila na bok. Po navedbah Pepeja se je zatem dvakrat neuspešno poskušal vrniti na ponesrečeno križarko.

Na zagovor tudi ostali

Poleg Schettina se morajo sicer na sodišču zagovarjati še krmar ladje Jacob Rusli Bin, ki naj bi k tragediji prispeval z nerazumevanjem ključnih povelj v trenutkih pred nesrečo, pa krizni menedžer družbe Coste Crociere Roberto Ferrarini ter še trije častniki.

Crosta Crociere, ki je lastnica ponesrečene ladje, v sodnem postopku sodeluje tudi v vlogi civilne tožnice. Proti njej sodnega procesa ne bo, saj je prejšnji teden na sodišču pristala na poravnavo.

"Poleg žrtev je družba Costa Crociere tista, ki je zaradi nesreče utrpela največjo škodo. Izgubili smo ladjo, vredno 500 milijonov evrov, zaradi tega želimo nastopiti kot civilni tožnik," je dejal odvetnik družbe Marco De Luca.

Tožniki so tudi oblasti otoka Giglio, pred katerim še vedno leži ponesrečena ladja. Otok zahteva več kot 80 milijonov evrov za kompenzacijo škode. Skupina potnikov, ki se je poimenovala Pravica za Concordio, pa zahteva odškodnino v višini 500.000 evrov po osebi.

"Moji klienti želijo razumeti, kaj se je resnično zgodilo, zakaj se je zgodilo in čigava krivda je to," je dejal odvetnik družine ene od francoskih žrtev Massimiliano Valcada. "To ne bo spremenilo tega, kar se je zgodilo tiste grozljive noči, a morajo poznati resnico - zakaj je njihova ljubljena oseba tisto noč umrla," je še dodal.

Naj vas spomnimo

Costa Concordia je 13. januarja lani z več kot 4200 ljudmi na krovu nasedla pred italijanskim otokom Giglio in potonila. Umrlo je 32 ljudi, med njimi tudi petletna deklica.

Večina preživelih, ki v nesreči niso utrpeli poškodb in niso izgubili svojih bližnjih, je sprejela ponujeno kompenzacijo s strani Coste v vrednosti okoli 11.000 evrov. Strokovnjaki poudarjajo, da bi se morala nad nesrečo globoko zamisliti vsa ladijska industrija, ki v želji po povečevanju dobička pogosto zanemarja varnost.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.