Svet
127 ogledov

Porota, da je nedolžen, ljudje, da je kriv

George Zimmerman
1/7
EPA
Šestčlanska porota je floridskega varnostnika spoznala za nedolžnega umora 17-letnega temnopoltega najstnika. Številni protesti, odzval se je tudi predsednik Obama.

Obtoženec George Zimmerman je ves čas sojenja trdil, da je Trayvona Martina ustrelil v samoobrambi, medtem ko je tožilstvo vztrajalo, da je šlo za nenaklepni umor. Primer je zaradi rasnega podtona pritegnil pozornost vse države.

Šest porotnic je o primeru odločalo celo soboto in še pozno v večer, nakar so sporočile oprostilno sodbo. Zagovorniki in družina obtoženca so odločitev pozdravili z navdušenjem, manj zadovoljnih je bilo več deset protestnikov, ki so na razsodbo čakali pred sodiščem. "Ni pravice, ni miru," so vzklikali.

Grozil mu je dosmrtni zapor

Zimmerman je v predmestju Orlanda februarja lani ubil temnopoltega najstnika, potem ko mu je sledil na poti iz trgovine. Želel je namreč rešiti primere vlomov v naselju in temnopolti najstnik s kapuco na glavi se mu je zdel primeren kandidat za vlomilca. Med prepirom ga je nato ustrelil in ubil, pri čemer je trdil, da je šlo za samoobrambo.

Obtožnica ga je bremenila nenaklepnega umora, kar bi mu lahko prineslo dosmrtni zapor. Porota je poleg tega imela možnost tudi, da ga spozna za krivega uboja.

Primer je v ZDA zelo odmeval in številne televizijske postaje so v živo prenašale večino tri tedne trajajočega sojenja. Policisti so še pred zaključkom sojenja izražali strah pred nemiri temnopoltih Američanov v primeru oprostilne sodbe.

Protesti postajajo izgredi

Po dogodku je bil aretiran, vendar so ga policisti po zaslišanju izpustili, tožilci pa niso vložili obtožnice, ker so verjeli Zimmermanu, da je streljal v samoobrambi. Nato so po ZDA izbruhnili protesti z obtožbami, da je bil Zimmerman izpuščen, ker je bel, njegova žrtev pa črna.

Po 44 dnevih je bil Zimmerman znova aretiran, obtožnica pa ga je bremenila nenaklepnega umora, kar bi mu lahko prineslo dosmrtni zapor. Porota je poleg tega imela možnost tudi, da ga spozna za krivega uboja. Tožilci sicer veliko dokazov niso imeli. Očividcev dogodka ni bilo, edina različica dogodkov pa je bila Zimmermanova. Primer je v ZDA zelo odmeval in številne televizijske postaje so v živo prenašale večino tri tedne trajajočega sojenja.

Nepovedana pritožba

Temnopolti aktivist iz New Yorka Al Sharpton je že napovedal pritožbo na zvezno pravosodno ministrstvo, ki lahko Zimmermana preganja zaradi kršenja državljanskih pravic Martina.

Policija je še pred zaključkom sojenja izražala strah pred nemiri temnopoltih Američanov v primeru oprostilne sodbe in je nato pozvala ljudi, naj ostanejo mirni. Kljub temu so se v več ameriških mestih po razsodbi zbrali jezni Američani. V San Franciscu je več sto protestnikov ob prisotnosti policije mirno korakalo po središču mesta. Nekateri so nosili transparente z napisom: "Ljudje pravijo kriv". O protestih poročajo še iz Chicagu, Washingtonu, Atlante in Philadelphie.

V Oaklandu so medtem protesti prerasli v izgrede. Protestniki so s sprejem pobarvali več avtomobilov in razbijali okna.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.