Rusko obrambno ministrstvo je zanikalo poročila, da bi Rusija razmišljala o namestitvi ruskih
bombnikov na Kubi kot odgovor na ameriški protiraketni ščit v Evropi. Kot je poudaril tiskovni
predstavnik ministrstva
Ilšat Bajčurin, Rusija ne namerava graditi baz kot grožnjo drugim državam.
Bajčurin se je tako odzval na članek, v ponedeljek objavljen v časniku Izvestija, da Rusija
po navedbah neimenovanega vira razmišlja o namestitvi bombnikov na Kubi kot odgovor na ameriške
načrte. Moskva ne načrtuje gradnje baz, ki ogrožajo druge države.
"Rusija na podlagi svoje miroljubne politike ne gradi vojaških baz vzdolž meje z drugimi
državami," je poudaril Bajčurin.
Američani opozarjajo na prekoračitev "rdeče linije"
Ameriški general
Norton Schwartz je v torek menil, da bi morebitna namestitev ruskih bombnikov na
Kubi pomenila prekoračitev rdeče črte. Po njegovi oceni bi morale ZDA Rusiji svetovati, naj tega ne
stori.
|
Kubanska kriza, ki je izbruhnila po odkritju ruskih raket na Kubi leta 1962, je na kocko resno postavila svetovni mir in njegov obstoj. Na sliki ameriško izvidniško letalo nadzoruje rusko tovorno ladjo. |
Rusija je zadnje leto sicer obnovila polete s strateškimi bombniki nad Tihim oceanom in nad severnim Atlantikom, vrnitev ruskih bombnikov na Kubo pa bi pomenila obnovo prakse iz časov hladne vojne, ki je v odnosih med tedanjo Sovjetsko zvezo in ZDA privedla do več resnih kriz.
ZDA pred nosom Ruske federacije gradijo raketne objekte
Češka in ZDA sta se že dogovorili za namestitev dela ameriškega protiraketnega ščita na čeških tleh, z Washingtonom pa se dogovarja tudi Poljska. Kljub zagotovilom ZDA, da je protiraketni ščit usmerjen proti tako imenovanim malopridnim državam, kot je Iran, ga Rusija dojema kot grožnjo za svojo nacionalno varnost in je že večkrat napovedala protiukrepe.