Svet
0 ogledov

Slovenija bo morda Hrvaški plačala 150 milijonov

Obletnica Nevihte Hrvoje Jelavić/Pixsell
Če bo nedavna sodba sodišča v Strasbourgu glede varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke (LB) v BiH postala pravnomočna, bo morala Slovenija tudi hrvaškim varčevalcem LB iz proračuna plačati 150 milijonov evrov, je za spletno izdajo hrvaškega časnika Jutarnji list dejal hrvaški finančni strokovnjak za vprašanje LB Zdravko Rogić.

Kot je ocenil Zdravko Rogić, bo nedavna odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu v primeru varčevalcev LB iz BiH vplivala tudi na položaj hrvaških varčevalcev.

"Dolžnica ni več le LB in NLB kot njena naslednica, ampak tudi država Slovenija. Varčevalci so doslej dobivali tožbe, niso pa jim izplačali denarja, temveč so naleteli na prazne police. Če bo razsodba sodišča v Strasbourgu postala pravnomočna, se bo ta polica imenovala proračun. Slovenija bo morala plačati 150 milijonov evrov," je dejal Rogić.

Gre za "pilotsko sodbo"

Hrvaški finančni strokovnjak meni, da gre pri torkovi odločitvi sodišča za "pilotsko sodbo". Če bo postala pravnomočna, bodo imeli po njegovem pravico do odškodnine vsi tisti varčevalci, ki jim deviznih vlog še niso izplačali, in to po enakih pogojih kot tisti, ki jim je Slovenija te vloge že izplačala.

Ne bi pa smela razsodba Strasbourga vplivati na pogajanja med Hrvaško in Slovenijo glede prenesenih vlog, mnenje Rogića danes povzema spletna stran jutarnji.hr. Gre za hrvaške varčevalce, ki jih je poplačalo 20 hrvaških bank, denar za to pa so dobile iz hrvaškega proračuna.

"Umik pooblastil v tožbah"

Strokovnjaka obeh držav, Franc Arhar in Zdravko Rogić, sta na zadnjem srečanju 4. oktobra na Bledu predlagala zunanjima ministroma Vesni Pusić in Karlu Erjavcu, naj državi skupaj pišeta Banki za mednarodne poravnave (Bis) v Baslu in jo prosita za pomoč pri iskanju rešitve vprašanja LB v skladu s sporazumom o nasledstvu, pri čemer bi morale sodelovati vse naslednice nekdanje SFRJ.

Kot je za Jutarnji list poudaril Rogić, državi pisma Bis še nista poslali, ker je Ljubljana vztrajala, da mora Zagreb umakniti pooblastili v tožbah, vloženih na hrvaških sodiščih. Po njegovih besedah bi umik pooblastil imel neugodne finančne, politične in druge posledice za Hrvaško. Kakšne, Rogić ni pojasnil.

Hrvaški strokovnjak meni, da je po razsodbi Strasbourga vprašanje, če bi BiH hotela sodelovati pri reševanju vprašanja LB v Baslu, ker nima primerov prenesenih deviznih vlog in tako odločitev sodišča povsem zadovoljuje zahteve njenih varčevalcev.

Komentarjev 4
  • Žurnalček 23:15 12.november 2012.

    To bi bilo dobro, ker bi potem pokasirali od Hrvaških podjetij plačilo ukradenih neodplačanih kreditov , ko je HDZ mislil , da krade Slovensko banko. Neodplačanih kreditov z obrestmi je več kot za pol miljarde €.

  • vico 10:02 12.november 2012.

    sej ze tko tut za burek en nimajo,nema nista da bomo placevali tem kao sosedom

  • reider 20:52 11.november 2012.

    Kaj se buniš ovčica,saj pa je vedno tako!Le molčimo in odpeketajnmo nazaj v svoj pašnik in bodimo tiho.Pastirski psi že prihajajo.