Svet
14 ogledov

Sodišče ne bo upoštevalo vseh dokazov

Papež Benedikt XVI. EPA
V Vatikanu se je danes začelo sojenje nekdanjemu majordomu papeža Benedikta XVI., Paolu Gabrieleju, ki je obtožen kraje papeževih dokumentov in njihovega posredovanja javnosti.


Predsednik sodišča Giuseppe Della Torre je povedal, da bodo sojenje nadaljevali v torek, naslednje obravnave pa so predvidene za vsak dan do 6. oktobra. Tako bi se lahko sojenje zaključilo že konec naslednjega tedna. V torek naj bi pred sodiščem pričal tudi obtoženi majordom.

Sojenje je potekalo v sodni dvorani za apsido bazilike svetega Petra, skriti pred očmi javnosti in televizijskimi kamerami, procesu pa je lahko prisostvovalo le deset novinarjev.

Tribunal pa naj bi izločil nekaj dokazov, ki so jih za papeža zbrali kardinali, in odločil, da bo sojenje majordomu potekalo ločeno od sojenja Claudiu Sciarpellettiju, računalniškemu strokovnjaku, ki je prav tako obtožen.

Če bo obtoženi Paolo Gabriele, ki je bil kot majordom eden od najožjih papeževih sodelavcev, spoznan za krivega, mu grozi do štiri leta zapora.

Gabriele je obtožen namerne kraje dokumentov s papeževe pisalne mize, ki jih je nato predstavil preiskovalnemu novinarju Gianluigiju Nuzziju, ta pa je potem prejete zaupne podatke objavil. Nekdanji papežev majordom je sicer dejal, da je hotel razgaliti "zlo in korupcijo" v ozadju najvišjih predstavnikov Cerkve. Obenem je izrazil razočaranje nad skrivnostnostjo v Vatikanu, od skrivnostnega izginotja hčerke vatikanskega uslužbenca leta 1983 do dvojnega umora in kasnejšega samomora s strani člana švicarske garde, ki običajno varuje Vatikan, leta 1998.

Obtoženi je krivdo že priznal. Papeža je obenem zaprosil za odpuščanje in po navedbah strokovnjakov ga bo papež v primeru obsodbe pomilostil. Obenem pa se pojavljajo tudi namigi, da je v primer vpletenih več ljudi, predvsem kardinalov, in da bo Gabriele zgolj "žrtveno jagnje" za utišanje afere "Vatileaks". V tej so se med drugim pojavili dokumenti o domnevni zaroti za umor papeža, pa tudi o spornih poslih vatikanske banke IOR.

Gabrieleja so aretirali sredi maja, potem ko so v njegovem stanovanju odkrili vrsto zaupnih dokumentov, poleg tega pa še ček v vrednosti 100.000 evrov, izdan za papeža, ter kepo zlata, ki jo je papež nekoč dobil v dar.

Po 53 dneh preiskovalnega pripora so Gabrieleju sredi julija odredili hišni pripor, danes po se je prvič usedel na zatožno klop vatikanskega sodišča.

Proces je že pred samim začetkom zbudil veliko zanimanje javnosti, saj se v zgodovini Vatikana še ni zgodilo, da bi tesnemu sodelavcu papeža sodili zaradi tako hudih obtožb.

Komentarjev 1
  • Trsten 13:08 29.september 2012.

    RKC je najbolj bogata institucija na svetu. Svoje podanike ima nastavljene čisto povsod.V največjih svetovnih bankah ima jo svoje nameščence, saj je grozno velik delež denarja njihov.Vodijo reptilske seanse po celem svetu. V njihovih vrstah so eksercionisti za ...prikaži več izganjanje hudiča. To je le finta da delajo svinjarije po svetu.So eden vodilnih v hudodelski združbi Bilderberg. Ta golazen RKCjevska je prišla povsod, tudi v naše možgane.