Svet
22 ogledov

Stanovanja v petih letih cenejša za petino

Dubrovnik Grgo Jelavic/PIXSELL
Stanovanja v največjih hrvaških mestih so se v primerjavi z letom 2008 povprečno pocenila za dobro petino.

Prodaja stanovanj na Hrvaškem je bila v prvem letošnjem trimesečju 19 odstotkov manjša kot v istem obdobju lani, kar pomeni nadaljevanje negativnega trenda v nepremičninskem sektorju.

V zlatem obdobju gradbeništva na Hrvaškem, torej v letih 2007 in 2008, se je na dan prodalo povprečno 183 stanovanj ali na leto slabih 67.800 nepremičnin. Lani so medtem prodali le dobrih 32.200 stanovanj, kar je enkrat manj kot v rekordnih letih, danes piše Večernji list.

Pri 60 kvadratnih metrih 30 tisoč evrov prihranka

V Zagrebu je bila povprečna cena kvadratnega metra stanovanja pred petimi leti dobrih 2120 evrov, danes pa je 1640, kar pomeni, da je povprečno stanovanje velikosti 60 kvadratnih metrov glede na 2008 cenejše za slabih 30 tisoč evrov.

Tudi v ostalih hrvaških mestih so cene padle, tako je v Dubrovniku povprečno stanovanje velikosti 60 kvadratnih metrov leta 2008 stalo slabih 230.000 evrov, letos pa 178.000 evrov. V petih letih so cene padle za dobro petino tudi na Reki, v Splitu in Osijeku, za 13 odstotkov pa v Pulju.

Vse več neprodanih stanovanj

Število neprodanih nepremičnin nikoli ni bilo višje in je doseglo 15.000, kljub temu da so cene in pogoji za bančna posojila veliko bolj ugodni, v subvencioniranje prodaje pa se je vključila tudi država, navaja časnik.

Tudi za subvencije ni zanimanja

Sicer pa za državne subvencije pri nakupu stanovanj ni velikega interesa. V treh mesecih novega vladnega programa Pos Plus je zahteve oddalo le 76 oseb. Tudi to kaže, da je kreditna sposobnost državljanov slaba. Da bi dobili subvencije za stanovanje, ki ne sme biti dražje od 1400 evrov za kvadratni meter, morajo namreč sami takoj prispevati 15-odstotni delež.

Časnik kot zanimivost izpostavlja, da so na zagrebškem območju zabeležili trend rasti prodaje hiš, ki jih praviloma kupujejo veččlanske družine. Na ta način rešujejo stanovanjsko vprašanje za starše, otroke in vnuke.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.