Ker naši južni sosedi ta konec tedna pričakujejo največjo gnečo na svojih cestah in mejnih prehodih, je dobro premisliti o alternativnih poteh oziroma potovanje prestaviti za kakšen dan ali dva.
Gneča tudi na vseh mejnih prehodih
Tudi hrvaška policija pričakuje gnečo na vseh mejnih prehodih s Slovenijo in Madžarsko, izvozih in uvozih avtocest, v predorih (na srečo sta odprti obe cevi predorov Mala Kapela in Sveti Rok, zato promet vseeno poteka hitreje), na vseh cestah proti turističnim središčem, na vseh cestah, ki vodijo proti morju in trajektnim pristaniščem, enako pa tudi na letališčih.
"Največje kolone pričakujemo na mejnih prehodih Obrežje–Bregana, Gruškovje – Macelj, Dragonja – Kaštel, Sečovlje – Plovanija, Jelšane – Rupa, Starod – Pasjak," še opozarjajo na hrvaški policiji. Gneči v Macelju se lahko izognete s prehodom na Lupinjaku, Obrežje lahko obidete, če prečkate mejo v Harmici. Velika gneča bo tudi v vseh trajektnih pristaniščih, najbolj obremenjeni pa bosta zagotovo pristanišči v Splitu in Zadru, saj povezujeta obalo z več otoki. Gneča bo tudi na mostu do otoka Krk, uro ali dve čakalne dobe napovedujejo na Jadroliniji prav za vse trajekte na otoke Pag, Cres in Rab, Brač, Dugi otok, Lastovo, Mljet, Rab, Šolta in Vis.
Kolone bodo nastajale tudi na uvozih na avtoceste, ki vodijo proti morju, zato v jutranjih in popoldanskih urah pričakujejo večje zastoje na zagrebški obvoznici, počasneje pa se bo promet odvijal tudi na cesti Zagreb –Bosiljevo. Gneči se ne bo mogoče izogniti niti, če potujete v Istro, saj bo povečan promet na istrskem ipsilonu v obe smeri in na reški obvoznici.
Stanje na slovenskih cestah
|
|
Ta konec tedna se tudi na slovenskih cestah obetajo zastoji. Več v naslednji
povezavi.
|
"Gneče bodo tudi na izhodu iz Hrvaške, predvsem na mejnih prehodih Bajakovo (Srbija), Slavonski Brod in Stara Gradiška (BiH)," še dodajajo na HAK-u. Poleg tega je pred nami tudi prvi konec tedna, ko se bodo turisti masovno vračali proti svojim domovom v zahodnoevropske države, "zato pričakujemo v soboto popoldne velike kolone tudi na izhodu Hrvaške oziroma na mejnih prehodih s Slovenijo". Kljub gneči pa ne priporočajo uporabe stranskih cest, saj na mnogih potekajo dela.
Od Črnega Kala proti Sočergi
Najbolj oblegana mejna prehoda sta Dragonja in Sečovlje, zato na prometnoinformacijskem centru voznikom svetujejo, naj na Črnem Kalu raje zavijejo proti Sočergi. Predvidena gneča bo tudi na mejnem prehodu Jelšane, zato se raje odpravite v smeri Ljubljana–Kočevje in na mejni prehod Petrina.
Štajerci naj se raje izognejo mejnemu prehodu Gruškovje in peljejo proti mejnemu prehodu Rogatec ali Zavrč, na cesti Maribor–Ptuj–Gruškovje bodo najverjetneje zastoji. Da bi se izognili Obrežju, mejo raje prestopite na mejnih prehodih Ragonce ali Slovenska vas.
Turisti naj potujejo jutri med 4. uro zjutraj in 15. uro popoldne, se pozanimajo o stanju na cestah, imajo s seboj dovolj hladnih pijač, predvsem pa poln rezervoar goriva.