Papež Leon XIV. je še v času, ko je bil kardinal na družbenem omrežju pogosto delil objave. Februarja letos pa se je z dvema svojima objavama obregnil ob ameriškega podpredsednika JD Vancea.
V začetku februarja je objavil članek iz časopisa National Catholic Reporter z naslovom "JD Vance se moti: Jezus nas ne prosi, da ocenjujemo svojo ljubezen do drugih".
Prevost se je s svojo objavo odzval na Vanceove izjave, v katerih je slednji trdil, da ima krščanska ljubezen hierarhijo, ki se začne v družini, prek skupnosti in naprej do preostalega sveta. Uporabil ga je, da je ameriškemu podpredsedniku povedal, da se moti.
JD Vance is wrong: Jesus doesn't ask us to rank our love for others https://t.co/hDKPKuMXmu via @NCRonline
— Robert Prevost (@drprevost) February 3, 2025
Prevost, ki je desetletja delal z migranti in marginaliziranimi v Peruju, je s tem jasno izrazil svoje nasprotovanje selektivni uporabi evangelijskega sporočila in poudaril univerzalnost krščanskega sočutja.
Kasneje istega meseca je JD Vanceu posvetil še eno objavo. "Pismo papeža Frančiška, JD Vanceov 'ordo amoris' in kaj evangelij zahteva od vseh nas glede priseljevanja," je zapisal in delil članek iz revije America Magazine.
Pope Francis’ letter, JD Vance’s ‘ordo amoris’ and what the Gospel asks of all of us on immigration https://t.co/Ikk8gqOMzn
— Robert Prevost (@drprevost) February 13, 2025
Članek obravnava pismo papeža Frančiška ameriškim škofom, v katerem obsoja množične deportacije in retoriko, ki kriminalizira migrante. Še posebej zavrača teološko utemeljitev takšne politike s konceptom ordo amoris, kot ga je predstavil JD Vance. Papež Frančišek je v pismu pozval katoličane, naj svoja stališča o priseljevanju uskladijo z evangelijem, ne s političnim pragmatizmom.
Prevostova objava, čeprav kratka, pritegne pozornost, ker gre za javni komentar novega papeža o eni najbolj občutljivih političnih tem današnjega časa – odnosu do migrantov.
JD Vance je na omrežju X že čestital novoizvoljenemu papežu, prvemu iz ZDA. "Prepričan sem, da bo na milijone ameriških katoličanov in drugih kristjanov molilo za njegovo uspešno vodenje Cerkve. Naj ga Bog blagoslovi!" je zapisal.
Congratulations to Leo XIV, the first American Pope, on his election! I’m sure millions of American Catholics and other Christians will pray for his successful work leading the Church. May God bless him!
— JD Vance (@JDVance) May 8, 2025
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Novi papež bo po znanju in ugledu močno presegel Trumpa.
In bebavi Tramp je dobil svojega papeža, vendar ta ne tuli, kot bi si Tramp želel. In sedaj bo vojna med Ameriko in Vatikanom, ali pa se bo papež sinhroniziral z bebavim Trampom.