Svet
7632 ogledov

Takšna je plača papeža, papež Frančišek se ji je odpovedal

vatikan Profimedia
Papež – vrhovni poglavar Rimskokatoliške cerkve – ne prejema tradicionalne plače, je pa upravičen do osebnega dohodka. Se mu bo tudi novi papež odpovedal?

Papež ne prejema tradicionalne plače, saj gre za versko funkcijo, ne za zaposlitveno pogodbo, prejema pa lahko neke vrste vatikansko podporo. Po poročanju Economic Timesa naj bi papeški prejemek znašal nekaj čez 28.100 evrov mesečno oziroma okoli 338.000 evrov letno. Vatikan papežu krije tudi vse stroške, kot je nastanitev, prehrana, osebje, prevoz in zdravstveno oskrbo. 

Preberite tudi:  papež Leon XIV Sikstinska kapela Svet Presedan v Vatikanu: To se po izvolitvi papeža ni zgodilo še nikoli

V preteklosti so nekateri papeži ta osebna sredstva prejemali, preminuli papež Frančišek, zavezan varčnemu in skromnemu načinu življenja pa je v času svojega mandata poglavarja Cerkve od leta 2013 do 2025 zavračal kakršno koli obliko osebnega dohodka. Za osebni dohodek namenjena sredstva je podaril v dobrodelne namene, med drugim je pomagal žrtvam naravnih nesreč in poškodovanim v oboroženih spopadih.

Premoženje novega papeža Roberta Francisa Prevosta ni znano.  Kot vsi kardinali je prejemal mesečno plačilo med 4000 in 5000 evri.

Dostop do vseh sredstev

Papež ima dostop do vseh sredstev za opravljanje pontifikata. Gre za institucionalno premoženje. Vanj spadajo papeška rezidenca in druge nepremičnine, pet papeških vozil, oblačila in liturgična oprema. Po dostopnih podatkih gre za skupaj 18,7 milijona evrov premoženja.

papež Frančišek | Avtor: Profimedia Profimedia

Vatikan je bil zaradi spornih finančnih poslov in zapravljanja denarja vernikov v preteklosti tarča kritik, zato je papež Frančišek uvajal sodobne metode glede nadzora porabe sredstev in ravnanja z donacijami. V okviru varčevalnih ukrepov je odredil tudi znižanje plač kardinalov in zmanjšal proračun vatikanskim medijem. V zadnjih štirih letih je tako denimo kardinalom plače znižal kar trikrat, leta 2023 pa je ukinil visoke stanovanjske subvencije za cerkveno elito. Lani septembra je prvič po desetletjih Cerkve zahteval, da Vatikan določi strog finančni načrt za pokrivanje dolgov.

Ob smrti papeža Frančiška je nadzor nad tem premoženjem prevzel kardinalski kolegij, po izvolitvi novega papeža pa bodo ta sredstva prešla v njegovo upravljanje.

Preberite tudi:  papež Leon XIV. Svet Prvi odzivi po izvolitvi papeža Leona XIV.

Največ prispevkov iz ZDA

Papeški bančni račun se deloma polni iz proračuna Svetega sedeža, kamor se stečejo številne donacije - največ jih je iz ZDA, deloma pa z verskim prispevkom – tako imenovanim Petrovim novčičem. Petrov novčič že več stoletij služi kot papežev dohodek za verska potovanja in karitativna dela v najrevnejših predelih Katoliške cerkve. Tradicija izvira iz osmega stoletja, ko so anglosaški verniki v Rim začeli pošiljati darove kot izraz zvestobe papežu. V bolj sistematični obliki je prispevek leta 1871 uvedel papež Pij IX. po združitvi Italije in izgubi papeške države. S tem je Sveti sedež zagotovil sredstva za svoje delovanje.

Verniki lahko Petrov novčič nakažejo različno, med drugim lahko imetje papežu podarijo tudi v oporoki. Navadno se dar zbira na nedeljo, ki je najbližja dnevu svetega Petra in Pavla 29. junija. Leta 2023 so verniki v sklad za Petrov novčič skupaj nakazali 52 milijonov evrov, odhodki pa so znašali še enkrat toliko, skoraj 109,4 milijona evrov. Največ prispevkov prihaja iz Združenih držav Amerike, Nemčije in Italije.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Angelaoi_7864 17:21 18.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲

  • 2d870e487a6f703601725975dc56b75c7196661e 08:25 10.maj 2025.

    Rode, nesojeni goričanski graščak, ga je ziher sovražil.

  • Avatar Garancija
    Garancija 12:42 09.maj 2025.

    Kako sploh preživijo mesec,ubogi reveži