Svet
1004 ogledov

Shoda v Trstu minila mirno

Trst PrtScr Whatsupcams
V Trstu sta potekala shod neofašistov in njihovih nasprotnikov.

Italijansko skrajno desničarsko gibanje CasaPound je ob 100. obletnici zmage Italije v prvi svetovni vojni pripravilo shod. Hkrati je nekaj ulic stran potekal shod nasprotnikov neofašizma. Središče Trsta je bilo ohromljeno in zaprto za promet, na vhodnih vratih številnih trgovin in lokalov so bila nalepljena obvestila o predčasnem zaprtju.

Shod gibanja CasaPound je bil vsedržavnega značaja, v Trst je za to priložnost prispelo večje število avtobusov iz različnih krajev Italije, od tega precej iz dežele Veneto. Po navedbah organizatorjev se je zbralo 2000 ljudi.

Razlog za manifestacijo je proslavljanje 100. obletnice konca prve svetovne vojne in italijanske zmage. Zbralo se je veliko število ljudi, ki so nosili italijanske zastave in zastave s stilizirano želvo, simbolom gibanja, nad vsem pa je kraljeval velik transparent z napisom "Italija: vstani, bojuj se in zmagaj".

Sprevod privržencev gibanja CasaPound je na pot krenil s Trga Riborgo in se nadaljeval po ulicah mestnega središča. Zaključil se bo zvečer pred spomenikom vidnemu tržaškemu kulturnemu delavcu iz 19. stoletja Domenicu Rossettiju, kjer bo navzoče nagovoril sekretar CasaPound Simone Di Stefano.

Odgovorili tudi nasprotniki

Pred začetkom shoda pripadnikov oziroma simpatizerjev gibanja CasaPound je na pot krenil tudi sprevod nasprotnikov neofašizma, ki ga je organiziralo Združenje Antifašistični in antirasistični Trst. Pisan sprevod mladih, družin z otroki in priseljencev z različnih koncev sveta se je iz četrti Sv. Jakoba spustil proti mestnemu središču, kjer se bo zaključil na Goldonijevem trgu z govorom nekdanje italijanske partizanske in senatorke Lidie Menapacese.

Po navedbah organizatorjev se je povorke po tržaških ulicah udeležilo 7000 ljudi, po podatkih oblasti pa 4500, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

K shodu, ki je pod geslom "Osvobodimo se fašizmov" nastal kot odziv na shod CasaPound, je pristopilo večje število krajevnih političnih strank, kot so Slovenska skupnost, Demokratska stranka in Stranka komunistične prenove, pa tudi krovni organizaciji Slovencev v Italiji - Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO) - ter več krajevnih skavtskih in kulturnih združenj, ki se ne strinjajo z neofašističnim sprevodom in ga označujejo za hudo žalitev za mesto. Kritični so tudi do mestnih in državnih oblasti, ki so shod CasaPound dovolile. Shodu nasprotujejo tudi lokalni predstavniki številnih verskih skupnosti.

Prišlo do manjšega izgreda

Prišlo je tudi do manjšega izgreda, ko je skupinica nestrpnežev napadla predstavnike Demokratske stranke, ki so hodili v zadnjem delu sprevoda. Spravili so se na Roberta Cosolinija, Deboro Serracchiani in druge vidne predstavnike stranke z vzkliki, naj zapustijo sprevod, poroča Primorski dnevnik.

Glede na odobreni trasi naj se udeleženci obeh shodov ne bi srečali. Italijanski varnostni organi so pred začetkom shodov poostrili nadzor v mestu in sprejeli ukrepe za preprečitev morebitnih izgredov.

"Fašizmu se je treba zoperstaviti s strpnostjo, sodelovanjem in pogumom"

Prvak SD in predsednik DZ Dejan Židan je izrazil zaskrbljenost pred današnjim shodom neofašistov. Kot je dejal, neofašizem ni pojav, ki je vezan samo na eno državo. Radikalne skupine in radikalne misli, ki razbijajo evropsko enotnost in sodelovanje med narodi, se po njegovih besedah pojavljajo v Evropi in drugod po svetu, zato je treba takšne dogodke obsojati.

Kot je še dajal v videoizjavi, objavljeni na profilu SD na Twitterju, se je treba fašizmu zoperstaviti s strpnostjo, sodelovanjem in pogumom. "Mi moramo biti glasniki sodelovanja in zavračati prakse, ki so v preteklosti povzročile toliko zla Sloveniji in Evropi," je poudaril.

Zaskrbljenost je izrazil tudi predsednik države Borut Pahor. "Po robu se jim lahko postavimo samo z vztrajno gradnjo demokracije, ki omgooča svobodo govora in izražanja različnih prepričanj, ne pa tudi svobodo sovraštva," je zapisal in dodal, da je pravica do svobode omejena s svobodo drugega.  

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.