Svet
8758 ogledov

Trump se je izjasnil: za svojega naslednika leta 2029 želi ...

Donald Trump Profimedia
Donald Trump je prvič javno obljubil, da se ne bo potegoval za tretji mandat. Povedal je tudi, kdo naj ga nasledi kot predsednik ZDA. In zakaj naj se Američani navadijo na pet svinčnikov.

V zadnjih tednih je veliko prahu dvignila izjava Donalda Trumpa, da razmišlja o tretjem predsedniškem mandatu, čeprav ga ameriška ustava prepoveduje. 

78-letni 'vodja svobodnega sveta' je marca prvič omenil, da si predstavlja ostati na položaju tudi po 20. januarju 2029, ko je predvidena prisega 48. predsednika ZDA. Po njegovem bi namreč lahko pravno zaobšel tudi zakonsko omejitev dveh mandatov.

"Ne šalim se," je takrat dejal. Olja na ogenj je prilil še njegov tesni sodelavec Steve Bannon, ki je pred dnevi ponovil idejo o tretjem mandatu. 

Donald Trump | Avtor: Profimedia Profimedia

Ostal bo predsednik dveh mandatov, ima naslednika

Trump je zdaj presenetljivo obrnil ploščo. V pogovoru za televizijo NBC, ki je bil objavljen danes, je zatrdil, da bo "predsednik osmih let, predsednik dveh mandatov."

"Veliko ljudi že prodaja kape z letnico 2028, vendar tega ne bom storil," je dodal z omembo letnice naslednjih rednih predsedniških volitev. "Kolikor vem, tega ne smem storiti. Ne vem, ali zaradi ustave ali kaj drugega," je po poročanju BBC še povedal v svojem tonu.

Donald Trump je s fotografijo sebe kot papeža povzročil veliko negodovanje med katoliki. Več tukaj.

Pravniki se sicer praktično v en glas strinjajo, da je 22. amandma ameriške ustave, sprejet po zgodovinskem četrtem mandatu Franklina Delana Roosevelta v prvi polovici 20. stoletja, izrecno omejil možnost predsedovanja na dva mandata. Nekateri njegovi podporniki nasprotno menijo, da obstaja pravna luknja, po kateri bi lahko Trump ostal na položaju tudi v obdobju 2029-2032.

Predsednik Trump je skoraj v isti sapi povedal tudi, koga vidi za svojega naslednika. Seveda republikanca, v prvi vrsti zdajšnjega podpredsednika JD Vancea ali državnega sekretarja Marca Rubia (na sliki sedita poleg Trumpa). Oba veljata za tesna zagovornika njegove politike "America first".

Trump, JD Vance, Marco Rubio | Avtor: Profimedia Profimedia

Pet svinčnikov je povsem dovolj

Trump se v intervjuju ni mogel izogniti vprašanjem o stanju gospodarstva. "Vse je OK," je odvrnil na bodico glede tarif, ki so pretresle globalno gospodarstvo in grozijo s precej višjimi cenami dobrin za ameriške potrošnike. Grozi tudi krčenje tamkajšnjega gospodarstva. "Vse se lahko zgodi. Ampak menim, da bomo imeli najboljše ekonomijo v zgodovini naše države."

Kasneje je dodal, da bi lahko nekatere tarife ostale trajno v veljavi, zavrnil pa interpretacijo svojih prejšnjih besed, da se bodo morali Američani navaditi na manj dobrin. "Ne, nisem tega rekel. Pravim le, da ne potrebujejo 30 lutk. Dovolj so tri. Ne potrebujejo 250 svinčnikov. Lahko jih imajo pet."  

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 10