Svet

Umrl Japonec, žrtev dveh bomb

Japonska je edina država, ki je bila tarča napada z atomsko bombo. V Hirošimi (n Žurnal24 main
Edini moški, ki je preživel oba bombna napada na Japonsko leta 1945, je umrl.

Cutomu Jamaguči je umrl v ponedeljek v starosti 93 let. Umrl je za rakom na želodcu, bil pa je edini človek, za katerega je japonska vlada tudi uradno potrdila, da je bil v času napadov tako v Hirošimi kot v Nagasakiju.

Jamaguči je sicer eden izmed okoli 260 tisoč ljudi, ki so napada preživeli. Od teh jih je zaradi izpostavljenosti sevanju več zbolelo za različnimi boleznimi, vključno z rakom in boleznimi jeter.

6. avgusta 1945 je bil Jamaguči na poslovnem potovanju v Hirošimi, ko je ameriško letalo na mesto spustilo atomsko bombo. Utrpel je hude opekline in preživel noč v mestu. Nato se je vrnil v svoj domači Nagasaki, oddaljen okoli 300 kilometrov, ki je bil tri dni kasneje tarča drugega napada z atomsko bombo. 15. avgusta se je Japonska predala, s čimer se je končala druga svetovna vojna.

"Bil je zelo jasen dan, zelo lep dan, nasploh ni bilo nič nenavadnega. Bil sem dobre volje. Med hojo sem slišal zvok letala, samo enega. Ko sem pogledal proti nebu, sem opazil B-29, s katerega sta padli dve padali. Nenadoma je na veliko blisknilo in bilo je po meni," se spominja Japonec, ki je pogosto govoril o svojih izkušnjah in izražal upanje, da bodo tovrstna orožja nekoč odpravljena. Napisal je tudi nekaj knjig in pesmi ter nastopil v dokumentarcu o preživelih v napadih.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.