Svet
11 ogledov

Upornike pregnali s solzivcem

Vojaki so vdrli v hotel in zahtevali, naj vojska predsednici odreče podporo. Žurnal24 main
Skupina uporniških vojakov in opozicijskih politikov je zasedla enega od hotelov v filipinski prestolnici in zahtevala odstop predsednice.

Skupina uporniških vojakov in opozicijskih politikov je zasedla enega od hotelov v filipinski prestolnici Manili in zahtevala odstop filipinske predsednice Glorie Macapagal Arroyo. Okoli 30 vojakov, ki so jih spremljali oboroženi varnostniki, je vstopilo skozi vhodna vrata hotela, onesposobilo hotelske varnostnike in prebralo izjavo proti predsednici z zahtevo, naj ji vojska takoj odreče podporo.

"Nimamo se namena pogajati," je dejal eden od upornikov v zasedenem hotelu, senator Antonio Trillanes. Zatrdil je, da imajo dovolj moči in podpore za upor in da se kot izvoljeni senator počuti dolžnega poskrbeti za to, da se ne bo zgodilo nič tragičnega. Filipinske varnostne sile so zasedle položaje v okolici hotela, osebje hotela pa je goste med vdorom, ki ni zahteval nasilja, spravilo na varno v bližnje hotele.

Skupina je sprva zavrnila zahtevo vlade po predaji. Vlada je upornikom postavila rok za predajo do 15. ure po lokalnem oziroma 8. ure po srednjeevropskem času. Do tega roka se skupina ni predala, tako da so se varnostne sile odločile za posredovanje ter pri tem uporabile orožje in solzivec. Policisti so aretirali vodjo, senatorja Trillanesa, ki mu je upor proti predsednici spodletel tudi leta 2003. Oblasti so uvedle policijsko uro, ki bo trajala od polnoči do 5. ure zjutraj po krajevnem času. Arroyova je medtem že napovedala sodni postopek zoper uporniške vojake.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.