Svet
5 ogledov

Večina govorcev proti Acti, pa bo to dovolj?

Evropski parlament ima 751 poslancev. Žurnal24 main
Večina poslancev evropskega parlamenta v razpravi pred jutrišnjim glasovanjem proti sporazumu Acta, vendar je vse odvisno od glasovanja v poslanski skupini Evropske ljudske stranke. V razpravi dejavni slovenski poslanci, poslanki sta se zbadali prek Twitterja.

V popoldanski burni razpravi o spornem mednarodnem trgovinskem sporazumu za boj proti ponarejanju Acta v Evropskem parlamentu je velika večina sodelujočih izrazila nasprotovanje sporazumu in pozvala kolege, naj na sredinem glasovanju "Acto dajo ad acta". Poslanci Evropske ljudske stranke pa so menili, da je treba počakati odločitev Sodišča Evropske unije (EU).

V presojo sodišču je Acto dala Evropska komisija, ki je sporazum podpisala konec januarja v Tokiu. V Bruslju so se tako odzvali na val nasprotovanja in protestov proti Acti – peticijo proti sporazumu je podpisalo okoli tri milijone ljudi z vsega sveta. Sodišče EU naj bi presodilo, ali Acta krši svobodo izražanja in obveščanja, varstvo podatkov ter pravice intelektualne lastnine, kot menijo nasprotniki sporazuma.

Komisija je zato parlament večkrat pozvala, naj pred končno odločitvijo počaka na mnenje sodišča. Evropski komisar za trgovino Karel de Gucht je danes priznal, da pozivi k čakanju na odločitev sodišča dan pred glasovanjem niso več smiselni. Je pa poslance opozoril, da bodo z glasovanjem poslali signal delavcem in industriji, ki so odvisni od intelektualne lastnine, ter jih pozval, naj glasujejo za. Ponovil je stališče komisije, da se Acte ni treba bati, da sporazum ne pomeni napada na temeljne pravice in v ničemer ne spreminja evropske zakonodaje.

Nasprotniki Acte so v razpravi poudarjali, da sporazum krši svobodo izražanja, da je v nasprotju z demokratičnimi načeli, da ne zagotavlja zaščite evropske intelektualne lastnine v globalnem smislu ter da združuje intelektualno in fizično blago, ki nista primerljiva. Kritični so bili tudi do dejstva, da se sporazumu niso pridružile države, ki so glavni vir ponarejenega blaga, kot so Kitajska, Indija in Brazilija.

V razpravi so bili dejavni tudi poslanci iz Slovenije

Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS): "Nismo se pogovarjali, kaj je v Acti dobrega in zakaj jo potrebujemo." Poslanka je opozorila na škodo zaradi nezakonitega kopiranja, po njenem je potrebno počakati na odločitev sodišča. "Jutri bomo odločali na pamet in po občutkih, ne na podlagi strokovnih mnenj."

Lojze Peterle (EPP/NSi) je povedal, da ne vidi dovolj razlogov, da bi Acto podprl. Problem piratstva in ponarejanja je po njegovem treba rešiti drugače.

Tanja Fajon (S&D/SD): "Naša odgovornost je, da sprejmemo politično odločitev." Menila je, da je treba prisluhniti ljudem, ki Acte nočejo in so glede nje zmedeni in prestrašeni. Po njenem potrebujemo bolj kreativne in učinkovitejše načine za zaščito intelektualne lastnine.

Ivo Vajgl (Alde/Zares). Poudaril je, da ne gre podcenjevati več sto tisoč mladih, ki se spoznajo na splet in Acti nasprotujejo.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.