Svet
13 ogledov

Začelo se je tigrovo leto

Letos je tigrovo leto. (Foto: Reuters) Žurnal24 main
Kitajci so vstopili v novo leto, ki bo v znamenju tigra. To bo leto sprememb in velikih dogodkov.

Opolnoči so kitajska mesta zasijala v številnih ognjemetih, glasno bobnanje pa je bilo namenjeno izganjanju slabega, da bi bilo novo leto dobro.

Kaj prinaša tigrovo leto:
Kitajci verjamejo, da bo letošnje leto v znamenju sprememb in velikih dogodkov. Obetajo se zanimiva znanstvena odkritja, zlasti na področju medicine, v ospredju pa bo tudi družina in vrnitev k tradiciji.

Današnji dan je na Kitajskem posvečen predvsem družini in molitvi, jutri pa se začne zabava.

„Jutri gremo ven in se veselimo, danes pa molimo h Budi,“ razlaga Zang, ki prodaja dišave pred največjim templjem v Pekingu. Kitajci se zjutraj po novem letu odpravijo v templje, kjer zažigajo dišave in molijo za dobrobit družine in za zdravje. Nato se družina odpravi domov, kjer jedo tradicionalno hrano, katere imena pomenijo blagostanje, srečo in dolgo življenje.

 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

 

Tudi med Kitajci je navada, da si opolnoči pošiljajo sporočila po mobilnih telefonih, tokrat so bila predvsem šaljiva. Mnogi so se v tigrovem letu spomnili izjav Mao Zedonga.: „ZDA so le papirnati tiger. Vsak, ki dobi to sporočilo, bo srečen.“ Ali pa: „Ni pomembno, ali je mačka črna ali bela, pomembno je, da lovi miši.“

Po današnjem dnevu, posvečenem duhovnosti, se bodo jutri Kitajci odpravili na sejme, ki bodo pred templji, kjer bo na voljo veliko hrane in podobe tigra v vseh mogočih oblikah in izvedbah, od balonov do igrač.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.