Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pred današnjimi pogovori ameriških in ukrajinskih pogajalcev v sredo zvečer po telefonu govoril z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Predsednika sta med drugim govorila o pripravah na naslednje tristranske pogovore o končanju vojne v Ukrajini, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Pravkar sem govoril s predsednikom Donaldom Trumpom," je v sredo zvečer na družbenih omrežjih sporočil Zelenski, ki se je ZDA zahvalil za posredovanje v pogajanjih za končanje vojne v Ukrajini.
Zelenski navija za srečanje na ravni predsednikov
S Trumpom sta govorila tako o današnjem bilateralnem srečanju med ukrajinsko in ameriško stranjo v Ženevi, kot tudi o pripravah na naslednji krog tristranskih pogovorov med Ukrajino, Rusijo in ZDA, ki bo v začetku marca, je sporočil Zelenski. Moskva sicer še ni potrdila datuma tega srečanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zelenski je prav tako ponovno izrazil upanje za srečanje na ravni predsednikov, kar je po njegovih besedah podprl tudi Trump.
Bela hiša je potrdila, da sta predsednika govorila, vendar ni podala dodatnih podrobnosti o telefonskem klicu, v katerem sta po besedah ukrajinskega predsednika sodelovala tudi odposlanca predsednika Trumpa Steve Witkoff in Jared Kushner.
V Ženevo prihaja Dmitrijev
Medtem je ruska tiskovna agencija Tass poročala, da bo danes v Ženevi tudi odposlanec ruskega predsednika Kiril Dmitrijev, ki naj bi po navedbah neimenovanega vira v švicarsko mesto prišel, da bi z Američani nadaljeval pogajanja o gospodarskih vprašanjih.
Trump in Zelenski sta govorila dan po četrti obletnici vojne v Ukrajini, ki si jo Washington želi končati do poletja. ZDA pritiskajo na obe strani, da končata vojno, in so v zadnjih tednih posredovale v več krogih pogovorov, ki pa doslej niso prinesli preboja.
Zelenski je eden najboljših politikov na svetu in ima vizijo dolgotrajnega miru v Ukrajini. Prav zato si toliko prizadeva za varnostne garancije, saj je brez njih vsak mir v Ukrajini povsem nerealen. Rusi so še vse mirovne dogovore prekršili, zato… ...prikaži več bodo tudi tega, če ga sploh kdaj sklenejo.
Židje, kot je Zelenski, so najbolj inteligentni ljudje. To Trump ve, zato daje podporo Izraelu. Rusija nima možnosti za zmago že zato, ker jo vodi en butast Slovan, ki nima pojma, kaj počne.
Putin si ne upa v Ženevo. Ha ha, kakšna reva!