Svet
14 ogledov

Zmagovalec bo znan po zadnjem preštetem glasu

Silvio Berlusconi EPA
Še nedokončni rezultati parlamentarnih volitev v Italiji ne vzbujajo upanja v vzpostavitev trdne vlade. Zadnji delni uradni rezultati kažejo, da bo v senatu večino imela desnosredinska koalicija, v poslanski zbornici pa levosredinska koalicija.

Ker so delni rezultati volitev precej drugačni od prvih projekcij, ki so kazali na zmago levice tako v senatu kot poslanski zbornici, si politiki danes večinoma niso upali napovedovati, kaj takšni rezultati pomenijo za državo. Potem, ko je bilo sprva videti, da je levosredinska Demokratska stranka Pier Luigija Bersanija dokaj prepričljivo "dobila" vzporedne volitve, je rezultat italijanskih volitev povsem negotov - presenetljivo se je dvignil odstotek desnosredinske koalicije Silvija Berlusconija.

Iz Demokratske stranke, ki so ji javnomnenjske raziskave napovedovale zmago v obeh domovih, čeprav v senatu precej tesno, je bilo danes že mogoče slišati, da bi potrditev takšnega rezultata lahko vodila v hitre predčasne volitve. Vsi v stranki sicer ne razmišljajo enako; slišati je tudi besede previdnosti, češ da je potrebno počakati na končne rezultate.

Ljudstvu svobode je, kot kažejo delni rezultati, uspel veliki met. Iz stranke je tako slišati izjemno pozitivne odzive o velikem uspehu stranke, ki je nihče ni jemal resno. Poslanec stranke Maurizio Lupi je dejal, da se stranki očitno obeta zmaga v senatu, saj bodo zmagali v odločilni Lombardiji, pa tudi v drugih pomembnih deželah; Siciliji, Apuliji, Benečiji in Kampanji.

Volivci so, tako pravi Lupi, dali signal, da je potrebno misliti tudi na gospodarsko rast in razvoj in ne zgolj na varčevanje. To je Ljudstvo svobode predlagalo in zato uspelo doseči dober rezultat.

Največje razočaranje

V taboru Maria Montija so lahko razočarani. V poslanski zbornici bi utegnili ostati brez poslancev, saj njihova koalicija po delnih izidih ni dosegla desetodstotnega vstopnega praga. Pier Ferdinando Casini iz Krščanske demokratske unije, ki je podprla Montijevo listo, je v prvem odzivu na delne rezultate dejal, da se v življenju zmaguje in izgublja. Poudaril je, da so govorili tudi o nepopularnih ukrepih, vendar volivcem niso lagali. Ključno zdaj je, da Italija dobi trdno vlado, o kateri pa ni želel ugibati, saj da se pravzaprav še ne ve, kdo je na volitvah zmagal. Rezultat Montijeve koalicije je največje razočaranje volitev, saj so ji javnomnenjske raziskave napovedovale okoli 14-odstotno podporo volivcev.

Presenečenje volitev

Glede na javnomnenjske raziskave je največje presenečenje volitev zagotovo gibanje Pet zvezd, ki se mu v senatu obeta kar okoli 24 odstotkov glasov. Po ocenah nekaterih analitikov je pričakovati, da se bo rezultat gibanja izboljšal tudi v poslanski zbornici. V gibanju samem pa napovedujejo, da bodo na prihodnjih volitvah zagotovo najmočnejša stranka v državi.

Do konca na tesno

Na volitvah v senat je bila po podatkih ob 17. uri Berlusconijeva koalicija pri dobrih 31 odstotkih, medtem ko je Bersani zbral 30 odstotkov, pri volitvah v poslansko zbornico je vodil Bersani z 32 odstotki proti 28 odstotkom. Pri volitvah v poslansko zbornico je imel Beppe Grillo 19 odstotkov, Mario Monti pa le 9,5 odstotka. V boju za mesta v senatu je bil Grillo pri slabih 25 odstotkih, Monti pa pri slabih 10 odstotkih.

Morebitna zmaga desnosredinske koalicije v senatu bi pomenila, da bo morala levica v senatu skleniti koalicijo s še kakšno stranko, če bo želela vladati. Analitiki, vključno s tujimi, so v dneh pred volitvami ugibali, ali bo ob takšnem rezultatu levosredinska koalicija morda vstopila v koalicijo z Montijevo listo.

Volilna udeležba je bila okoli 75-odstotna in tako okoli šest odstotkov nižja kot na volitvah leta 2008.

Komentarjev 5
  • ac-dc 18:24 25.februar 2013.

    Tale karikatura, ki kvečjemu sodi v kar resničnostni šov, bo očitno spet soodločala o evropski politiki.

  • Opacity 18:19 25.februar 2013.

    www.uporabi.net

  • juventus1897 18:10 25.februar 2013.

    http://www.repubblica.it/Berlusconi: 31.3%Bersani: 30.1%