Uporabno
65 ogledov

Bolečina v dlani – do hitrega olajšanja s fizioterapijo!

medicofit, zapestje Medicofit
Se vam je že zgodilo, da ste med delom za računalnikom začutili neprijetno zbadanje v dlani? Ste po napornem dnevu opazili, da vas dlan in zapestje bolita, poleg tega pa so pridruženi še občutki otrplosti? Vas zanima, zakaj se bolečina pojavi, čeprav se sploh niste poškodovali?

Dlan vsak dan opravlja tako nežne in natančne kot tudi močnejše gibe in prijeme. Poleg tega nam nudi ključno oporo pri skoraj vseh dejavnostih. Ko se v njej pojavi bolečina, nam le ta jasno sporoča, da moramo ukrepati!

V večini primerov gre za preobremenitev, včasih pa opozarja na resnejše težave, kot so sindrom karpalnega kanala, artritis ali vnetja tetiv.

V Sloveniji se z bolečinami v dlani na visoko strokovni ravni ukvarjajo tudi v priznani kliniki Medicofit, kjer za obravnavo tovrstnih težav uporabljajo specializirane diagnostične pristope ter sodobne rehabilitacijske metode, ki temeljijo na individualiziranem načrtu zdravljenja!

Kako je sestavljena dlan?

Človeška dlan je izjemno kompleksna, sestavlja pa jo kar 27 kosti. Te vključujejo osem zapestnih kosti (karpalne kosti), pet dlančnic (metakarpalne kosti) in štirinajst členkov (falange). Vsaka dlančnica in falanga ima svojo glavo, telo (diafizo) in bazo.

Pri otrocih in mladostnikih, katerih skelet še ni popolnoma razvit, imajo dlančnice rastno ploščo (epifizo) na distalnem (oddaljenem) koncu, razen palca, kjer se nahaja na bližnjem (proksimalnem) koncu.

medicofit, zapestje | Avtor: Medicofit Medicofit

Ali ste vedeli, da v dlani najdemo dva glavna tipa sklepov?

  • Metakarpofalangealni sklepi – so sklepi med dlančnicami in prvim členkom prsta. So kroglasti sklepi, ki omogočajo gibanje v več smereh: upogib (fleksija), izteg (ekstenzija), odmikanje in primikanje (abdukcija in addukcija).
  • Interfalangealni sklepi – nahajajo se med posameznimi členki prstov. So tečajasti sklepi, kar pomeni, da omogočajo le upogib in izteg.

Sklepi so obdani s sklepno ovojnico, ki ima zunanjo (fibrozno) plast, okrepljeno s stranskimi vezmi, ki preprečujejo prekomerno premikanje vstran.

Dlan deluje natančno, usklajeno in močno zahvaljujoč delovanju glavnih dveh skupin mišic: intrinzičnih in ekstrinzičnih.

Intrinzične se nahajajo znotraj same dlani. Omogočajo natančne gibe prstov kot so primikanje, odmikanje, upogib in izteg v sklepih. Mednje spadajo mišice palca, mezinca, mišice med prsti in posebne lumbrikalne mišice, ki usklajeno upogibajo in iztegujejo prste.

Ekstrinzične mišice imajo izvor v podlakti, njihove tetive pa potekajo v dlan. Te mišice skrbijo za močnejše gibe, kot sta stisk dlani in izteg prstov, pomembno vlogo pa imajo tudi pri oprijemu.

Zakaj nastane bolečina v dlani?

Bolečine v podlakti, zapestju ali dlani so zelo pogoste. Pojavijo se lahko zaradi specifičnih obolenj mehkih tkiv, kot je vnetje kitne ovojnice (tenosinovitis) ali kot posledica nespecifičenih regionalnih bolečinskih sindromov, kjer bolečina ni vezana na točno specifično diagnozo.

medicofit, zapestje | Avtor: Medicofit Medicofit

Eden izmed ključnih dejavnikov, ki se povezuje z bolečinami v roki in dlani je fizična obremenitev pri delu. Med najpogostejše dejavnike bolečin spadajo:

  • ponavljajoči se gibi,
  • dolgotrajno delo brez odmora,
  • uporaba velike sile pri delu ter
  • neprijetni ali prisilni položaji rok in zapestja.

Poleg telesnih obremenitev imajo pri nastanku bolečine pomembno vlogo tudi psihosocialni dejavniki, ki vključujejo stres na delovnem mestu, občutek nezadovoljstva ali pomanjkanje podpore.

Bolečina v zapestju, podlakti ali dlani ima lahko več različnih vzrokov. Obstajata dve glavni skupini težav:

  • Specifična revmatska obolenja in
  • nespecifični bolečinski sindromi, kjer bolečina nima enoznačne diagnoze.

Najpogostejši vzrok bolečine v širši populaciji je nejasna, difuzna bolečina, ki je lahko samostojna ali del širšega bolečinskega sindroma. Redkeje se pojavijo specifična stanja, kot so tenosinovitis (vnetje kitne ovojnice), vendar so ta pogostejša v revmatološki praksi.

Poleg tega lahko bolečina v zapestju nastane tudi zaradi prejšnjih poškodb ali degenerativnih sprememb, kot je artritis!

Včasih se lahko bolečina v roki pojavi tudi zaradi sevanja bolečine iz drugih predelov telesa, kar je značilno za stiskanje živca v karpalnem kanalu, kubitalnem kanalu ali pa v predelu vratu.

Zdravstveni delavci vse bolj poudarjajo pomen zgodnjega obiska specialista, ki s pomočjo napredne diagnostike in terapij preprečuje prehod iz akutnega v kronično stanje!

Vzroki za bolečine v dlani

Pri bolečinah v dlani, zapestju ali roki je pomembno, da prepoznamo predvsem vrsto bolečine. Različne vrste bolečin nakazujejo na več možnih vzrokov težav, od preobremenitev in vnetij do vključenosti živcev ali sklepov. 

medicofit, zapestje | Avtor: Medicofit Medicofit

Kakšne so značilnosti posamičnih obolenj, da bi lahko jasno ločili kaj je vzrok za vaše težave z dlanmi?

Tenosinovitis (vnetje tetiv)

Pri tenosinovitisu se bolečina običajno pojavi v predelu zapestja ali dlani, kjer se nahajajo tetive. Bolečina se pogosto stopnjuje pri gibanju, saj vnetje tetiv oteži normalno gibanje. Poleg tega je lahko na tem predelu prisotna oteklina, občutite pa lahko tudi lokalno povišano temperaturo in občutljivost področja.

Artritis

Artritis v prstih rok ali zapestju pogosto povzroča občutek togosti, pekoče bolečine in oteklino. Bolečina se običajno poslabša pri gibanju sklepa, včasih pa lahko v njem občutite tudi zatikanje ali "preskakovanje".

Sindrom karpalnega kanala

Sindrom karpalnega kanala se običajno kaže z bolečino in otrplostjo, ki se pogosto širi po prstih. Pojavi se tudi mravljinčenje ali pekoč občutek v prstih in zapestju. Bolečina je povezana s stiskanjem živca v karpalnem kanalu in nastane kot posledica ponavljajočih se gibov ali neoptimalnih položajev roke.

De Quervainov sindrom

De Quervainova bolezen povzroča bolečino pri gibanju palca ali zapestja. Bolečina se stopnjuje pri ponavljajočih se gibih ali pritisku na področje okrog palca. Stanje je še posebej značilno za ženske po porodu.

Če bolečina vztraja ali se poslabša, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč. Po prejemu diagnoze boste začeli z zdravljenjem, ki bo v večini primerov vključevalo fizioterapijo, počitek in v nekaterih primerih uporabo zdravil.

Specializirana obravnava bolečin v dlani v kliniki Medicofit

Zapestje in dlan sta občutljivi področji, ki skrbita za natančne gibe. Ko pride do bolečine, otrplosti ali zmanjšane gibljivosti je ključno, da rehabilitacija ni usmerjena zgolj v blaženje simptomov, temveč v odpravljanje vzrokov in celostno povrnitev funkcije.

medicofit, zapestje | Avtor: Medicofit Medicofit

Strokovnjaki klinike Medicofit poudarjajo individualiziran pristop, ki temelji na sodobnih diagnostičnih metodah in ciljno usmerjenih terapijah!

Prve faze obravnav vključujejo natančno klinično diagnostiko. S pomočjo specializiranih testov, kot so Tinelov, Finkelsteinov test in drugih nevrodinamičnih testov, terapevti ocenijo stanje živcev, tetiv in sklepnih struktur. Poleg tega se pri pacientih meri gibljivost majhnih sklepov dlani, moč prijema in simetrija med zgornjima udoma.

V začetni fazi terapije je cilj zmanjšati morebitno vnetje, omiliti bolečino in preprečiti poslabšanje stanja. V Medicofit se v tej fazi uporabljajo napredne instrumentalne tehnike, ki vključujejo Summus laser, Wintecare TECAR, EMS Dolorclast udarne valove ter ultrazvočno krioterapijo Sixtus.

Strokovnjaki klinike Medicofit se pri obravnavi težav, kjer je vpleten živec, pogosto poslužujejo nevrodinamičnih tehnik. Gre za posebne manualne pristope, s katerimi terapevt nežno mobilizira živec znotraj njegovega poteka, da bi izboljšal njegovo gibljivost, zmanjšal draženje ter spodbudil naravno regeneracijo.

Tehnike so še posebej učinkovite pri simptomih mravljinčenja, otrplosti, pekoče bolečine ali zmanjšane moči, saj pomagajo razbremeniti živec in ponovno vzpostaviti njegovo optimalno delovanje!

V kolikor je za bolečine in neprijetnosti v dlani kriv sindrom karpalnega kanala, terapevti klinike Medicofit že v zgodnji fazi izvajajo usmerjeno kinezioterapijo, ki vključuje vaje za izboljšanje gibljivosti zapestnega prehoda, razbremenitev medianega živca ter aktivacijo mišic dlani in podlakti.

Po začetni fazi se v program vključujejo tudi vaje za propriocepcijo zapestja in mišične vzdržljivosti. Izometričnim vajam sledi aktivno gibanje in vključuje tako fine pincente kot grobe prijeme.

Če simptomi kljub napredni rehabilitaciji vztrajajo, je smiseln operativni poseg, kateremu vselej sledi specialna rehabilitacija!

Z naprednimi metodami in strokovno podporo vam v vkliniki Medicofit pomagajo do ponovne moči v rokah in zapestjih. Ste pripravljeni na nove gibalne izzive?