Levica: Preštevanje na sredini zgolj dimna zavesa za tihi dogovor z desnico

Foto: Anže Petkovšek prva seja v DZ Foto: Anže Petkovšek Miro Cerar in Zdravko Počivalšek na prvi seji 8. Državnega zbora Republike Slovenije Foto: Anže Petkovšek Miro Cerar in Zdravko Počivalšek na prvi seji 8. Državnega zbora Republike Slovenije Foto: Anže Petkovšek Milan Brglez Foto: Anže Petkovšek prva seja v DZ Foto: Anže Petkovšek Anja Bah Žibert na prvi seji 8. Državnega zbora Republike Slovenije Foto: Anže Petkovšek Janez Janša Foto: Anže Petkovšek prva seja v DZ Foto: Anže Petkovšek Marjan Šarec in Brane Golubović Foto: Anže Petkovšek Matej Tonin na prvi seji 8. Državnega zbora Republike Slovenije Foto: Anže Petekovšek Državni zbor Foto: Anže Petekovšek Državni zbor Foto: Anže Petekovšek Državni zbor Foto: Anže Petkovšek Matej Tonin
Predsednik NSi Matej Tonin je novi (začasni) predsednik državnega zbora, podprli ga niso le poslanci Levice. Dobil je 80 glasov podpore, devet jih je glasovalo proti. Ena glasovnica je bila neveljavna.
Oglej si celoten članek

Še nekaj ur pred današnjo ustanovno sejo državnega zbora ni bilo povsem jasno, ali bodo stranke našle kandidata za predsednika državnega zbora, ki bo zbral absolutno večino. A okoli 10. ure, ko se je levosredinskim strankam pridružil na sestanku še Matej Tonin, je postalo jasno, da so vsi ostali kandidati, od Mira Cerarja do kandidatke LMŠ Jerce Korče, odpadli in bo prav predsednik NSi kandidat za začasnega predsednika državnega zbora.

Tonin je v prvem nagovoru povedal, da njegova izvolitev ne bo ovira koaliciji in se je, ko bo oblikovana vlada z mesta predsednika državnega zbora, pripravljen umakniti. Opozoril je na več izzivov, ki čakajo Slovenijo, in se zavzel za čimprejšnje oblikovanje odbora za zunanjo politiko in konstituiranje razvojne vlade. Tonin je končal s pozdravom: "Bog živi Slovenijo."

Foto: Anže Petkovšek Prva redna seja DZ Šarec že vidi obrise koalicije

Prvopodpisani Marjan Šarec pod skupnim predlogom LMŠ, SMC, SD, SAB, Desus in NSi je pred tajnim glasovanjem v obrazložitvi predloga povedal, da so to že obrisi koalicije, ki si jo želijo. Sredinska koalicija, razvojna koalicija, koalicija, obrnjena v prihodnost in ne v preteklost. "Mislim, da je Matej Tonin predstavnik nove generacije politikov in ima pogled naprej," je navedel Šarec in dodal, da je 50 podpisanih predlagateljev prepričanih, da je njihov kompromisni predlog dober, zato je pozval poslance, naj ga podprejo.

Matej Tonin je bil sicer tudi edini kandidat za predsednika državnega zbora.

Foto: Anže Petkovšek prva seja v DZ NSi: Še nobene koalicije ni z današnjo izvolitvijo

A kljub temu da je Šarec že govoril o osnutkih nove koalicije, je z NSi slišati, da ni še nič odločeno. "Moja podpora magistru Mateju Toninu, še ni podpora novi koaliciji, kot je bilo rečeno. O koaliciji v NSi odločajo organi stranke," je navedla Ljudmila Novak, nekdanja predsednica NSi, in dodal, da si želi, da bi bila koalicija takšna, da bo izpolnjevala njihov program. "Če pa pomislim na to, kako je delovala zadnja koalicija, po tem sem skeptična, če lahko iste stranke v novem mandatu delujejo drugače," je povedala in dodala, da bi bilo v novi koaliciji še več strank. Podobno so povedali tudi preostali poslanci NSi, ki so napovedali podporo Toninu. "Od tu naprej se pogajamo o vsebinah in še nobene koalicije ni z današnjo izvolitvijo," je dejal Jožef Horvat, NSi.

V NSi sicer še vedno vodijo pogovore o morebintem vstopu v koalicijo z obema stranem. Tonina je povedal, da so z SDS že imeli vsebinske pogovore, med tem ko naj bi jih z LMŠ začeli v prihodnjih dneh. Pred morebitnim vstopom v "mavrično koalicijo" naj bi sicer Matej Tonin članom stranke NSi predlagal referendum.

Slovenija Borut Pahor: V najboljšem primeru do vlade konec avgusta

Levica: Na delu so osebni interesi

V Levici so edini podporo Mateju Toninu zavrnili. Luka Mesec je povedal, da so bili pripravljeni podpreti sredinskega kandidata - neuradno dozdajšnjega predsednika državnega zbora Milana Brgleza iz SMC -, a jih je danes pričakala novica, da so se sredinske stranke dogovorile z desnico (NSi) in za predsednika državnega zbora predlagala Tonina. To po njegovem mnenju pušča vtis, da so prevladali osebni interesi in ni bilo mogoče zagotoviti 46 glasov za kandidata, ki ga je podpirala tudi Levica, ter da je bilo preštevanje na sredini le dimna zavesa za tihi dogovor z desnico. "Danes imamo tako namesto kandidata sredine s podporo levice pred seboj kandidata desnice, ki zagovarja amerikaniticijo zdravstva in še hitrejšo razprodajo državnega premoženja, ki bi enako kot v letih 2004-2008 znižala davke, da bi krizo zopet pričakali s prazno blagajno, ki pod vprašaj postavlja pravico do splava, ki zagovarja preživete neoliberalne koncepte evropske periferije, kamor nas bo takšna politika tudi postavila."

Mesec je pri tem še dodal, da njihova vrata sicer ostajajo odprta za sredino, če se odločijo postaviti osebne interese na stran in delati za blaginjo vseh in ne le peščice.

Foto: Anže Petkovšek Prva redna seja DZ Matej T. Vatovec, Levica, je opozoril, da instituta začasnega predsednika državnega zbora sploh ne poznamo in dodal, da izvolitev predsednika državnega zbora po navadi že kaže na možnost morebitne koalicije. Enako kot Mesec je tudi on sredinske stranke pozval, da vrata še niso zaprta.

Poslanska skupina SDS svojega stališča ni predstavila, a je pred tem že predsednik SDS Janez Janša napovedal, da bodo Tonina podprli. V poslanski skupini SNS po besedah predsednika stranke Zmaga Jelinčiča menijo, da je Matej Tonin "dober, da zna narediti in da bo znal narediti". V ostalih strankah (SMC, SD, DeSUS, SAB), ki so se tudi podpisali pod usklajen predlog, so napovedali podporo in se predvsem zavzemali za čim hitrejše konstruktivno delo.

Slovenija Janez Janša: Zaenkrat rešujemo le zagato t. i. levice

Državni zbor je na današnji seji najprej odločal o potrditvi vseh poslanskih mandatov skupaj. Mandatno-volilna komisija, ki se je sestala med prekinitvijo ustanovne seje, je namreč DZ predlagala, naj potrdi vseh 90 poslanskih mandatov, saj nobeden od njih ni bil sporen. Pritožbe oziroma zahteve za razveljavitev volitev, ki so ju vložili predstavniki nekaterih neparlamentarnih strank, pa zaradi vsebinskih pomanjkljivosti ni obravnavala. S tem je osmi sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, medtem ko je dosedanjemu prenehal mandat. (STA)

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 15

  • 08:10 24. Junij 2018.

    Če bi bila včeraj seja Mescevih zagotovo nebi bilo, so bili vsi na zborovanju pedrov in lezbik .

  • 21:51 23. Junij 2018.

    Ljubljano so preplavili pedri in lezbike pa pederski žurnal ne dovoli komentarjev bi se buzaranti počutili ogrožene.

  • 16:29 23. Junij 2018.

    Manjka jim samo še vazelin

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.