Smučarski skakalec goljufal na Kulmu, zgodilo se ni nič

Foto: Epa Simbolična fotografija
Foto: Epa Simbolična fotografija
Neupoštevanje pravil glede skakalne opreme postaja pereč problem v smučarskih skokih.
Oglej si celoten članek

Kršitve pravil v zvezi s skakalno opremo naj bi bile na elitni ravni tekmovanja precej pogostejše, kot kažejo ugotovitve kontrolorjev, poroča švicarski Blick, ki se opira na pričevanje anonimnega skakalca.

"Pregledov skakalnih kombinezonov trenutno ne morem jemati resno," je za švicarski medij povedal neimenovani skakalec, ki naj bi pravila zaobšel na nedavni tekmi svetovnega pokala v Kulmu, a jo je pri tem odnesel brez posledic.

Šok iz našega tabora Kaj se dogaja z Niko? Umaknili so jo s tekme: "Glava ni na pravem mestu!"

Foto: EPA kuusamo, smučarski skoki "Kombinezon je bil prevelik. Potegnil sem ga navzgor, tako da sem imel v tistem hipu več nabranega blaga v predelu ramen," je strategijo opisal skakalec, ki naj bi s tem pridobil več centimetrov, kar lahko, pretvrojeno v daljavo, nanese tudi do deset metrov.

"Skorajda vsi goljufajo, zato moram tudi jaz, sicer ne bi imel nobenih možnosti. Prej bi morali reagirati. Kontrolorji so zdaj brez moči, saj bi morali potemtakem diskvalificirati vse na startni vrsti," še trdi skakalec.

Pomisleke glede (ne)učinkovitosti nadzora je izrazil tudi švicarski trener Martin Künzle. "Zahvaljujoč nekaj centimetrom lahko skakalca nese tudi do deset metrov dlje. Če pogledamo fotografije skakalcev, močno dvomim, da kaznujejo vse kršitelje," je povedal in dodal, da se tudi njegovi varovanci sprehajajo po robu.

To je utemeljil na primeru Gregorja Deschwandena, ki je z nekaj 'dodatnega blaga' občutno popravil svoje rezultate. "Če ostali ne upoštevajo pravil, moraš nekaj ukreniti. Tudi mi smo zapluli v sivo območje in prek njega," je dejal.

O pomanjkljivostih trenutnega sistema je za Blick spregovoril Christian Kathol, glavni kontrolor opreme na tekmah svetovnega pokala. "Skakalci na zaletni rampi ali po pristanku imajo povsem drugačno držo kot med merjenjem," je "dokaze", s katerimi je nedavno postregel Janne Ahonen, ovrgel Kathol. 

"Seveda pa meritve ne morejo biti vedno 100-odstotne. Vsak tekmovalni konec tedna lahko pregledamo maksimalno od 80 do 85 odstotkov skakalcev. Nimamo dovolj časa ali kontrolorjev," je dodal.

Vrnitev Laniška Lanišek se je vrnil tja, kamor sodi

Ker so konci tedna precej natrpani s tekmovanji, se ocenjuje, da kontrolorji pregledajo le približno 50% opreme, kar je vabljivo za špekulante, še posebej v najbolj številčnih reprezentancah. "Če imajo vsi neustrezno opremo, se lahko dva ali trije izmuznejo," ocenjuje Kathol.

Rešitev? "Manj pravil in učinkovitejši nadzor. Pravila so tako obsežna, da jim kontrolorji komaj sledijo. Smiselna bi bila tudi uvedba kontrole na vrhu skakalnice," še meni Kathol.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 22:24 5. Februar 2023.

    Zakaj morajo sploh imeti takšne drese s katerimi lahko goljufajo ! Enostavno naj oblečejo kombinezone za smuk , ki morajo …

  • 18:02 5. Februar 2023.

    Skoki so postali biznis. Zato jih ne gledam več!

  • 12:45 5. Februar 2023.

    Jaz bi si balončke na rit prpopal!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.