Od 40 do 80 tisoč Slovencev sploh ne ve, da ima to bolezen

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Prav lahko se zgodi, da boste ne dom prejeli vabilo....
Oglej si celoten članek

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Inštitut za nutricionistiko izvajata projekt, v katerem želijo najti delež tistih bolnikov s sladkorno boleznijo, pri katerih sladkorna bolezen še ni odkrita, oz. tistih, ki imajo odkrito bolezen, a jo obvladujejo brez zdravil. Tako so danes poslali prvih 500 vabil za testiranje v laboratoriju.

Ljudi bodo povabili k brezplačnemu testiranju o prisotnosti sladkorne bolezni tipa 2, gre za oralni glukozni tolerančni test. Sodelujoči bodo prejeli mnenje zdravnika, kaj za njih pomeni rezultat testa.

Previsok krvni sladkor namreč poškoduje drobne in večje žile, ki prehranjujejo organe. Z zdravljenjem sladkorne bolezni se lahko zmanjša pojav slepote, končne odpovedi ledvic, amputacij, možganske kapi in srčnega (miokardnega) infarkta, ki sodijo med kronične zaplete bolezni.

Epidemija Pri nas: Za zdravljenje te bolezni letno nad sto milijonov evrov

NIJZ na spletni strani navaja, da bi bilo lahko v Sloveniji glede na podatke iz drugih držav zelo veliko bolnikov s sladkorno boleznijo, a zanjo ne vedo. Po ocenah bi bilo lahko med 40.000 do 80.000 takšnih bolnikov.

Sladkorna bolezen tipa 2

Za sladkorno bolezen tipa 2 je značilno, da krvni sladkor narašča počasi, tekom let, tako da oboleli sploh ne ve, da ima sladkorno bolezen. Sladkorno bolezen tipa 2 imajo lahko tudi ljudje, ki ne čutijo nobenih težav. Pri ljudeh z dolgo časa neprepoznano in zato nezdravljeno sladkorno boleznijo tipa 2 so lahko o odkritju že prisotni kronični zapleti, imajo tudi več drugih zdravstvenih težav. Pravočasno odkrivanje sladkorne bolezni tipa 2, ki jo ima 90 odstotkov diabetikov, je torej za posameznika dobra naložba v njegovo zdravje, so zapisali.

Obstajajo pa tudi bolezni, pri katerih je krvni sladkor že višji od normalnega, vendar ne tako visok, da bi lahko že govorili o sladkorni bolezni. To pomeni, da v telesu že gre nekaj narobe in da obstaja večja verjetnost, da se pri tem posamezniku tekom naslednjih let pojavi sladkorna bolezen tipa 2. To sta mejna bazalna glikemija in motena toleranca za glukozo.

Epidemija Število teh bolnikov skokovito naraslo, med regijami velike razlike

Tako želijo s tem projektom prepoznati tudi skupine ljudi, ki imajo večjo verjetnost, da se pri njih pojavi sladkorna bolezen tipa 2, še posebej pa posameznike z mejno bazalno glikemijo in moteno toleranco za glukozo.

Po drugi strani pa bodo lahko na podlagi rezultatov raziskave, ki bo potekala do konca aprila 2021 in jo financirata javna agencija za raziskovalno dejavnost in ministrstvo za zdravje, natančneje ocenili breme, tudi družbeno, in tudi naredili projekcije bremena ter predvsem nadgradili ukrepanje za obvladovanje tega bremena v prihodnje.

dezurni@zurnal24.si

 

 

 

 

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 17:21 20. Januar 2020.

    Jaz sem vedno govoril"bog daj mi denar,norcem v belih haljah pa pamet".Tako,za vsakega nekaj.

  • 16:44 20. Januar 2020.

    Tole z sladkorno boleznijo je nateg,cilj teh pregledov je ljudem uturit zdravila za zadravljenje cukrove,tut če nisi bolnik te bolezni,tole …

  • 13:45 20. Januar 2020.

    Saj tud od 40& do 80% ima vsaj eno duševno bolezen,pa ne ve.Enostavno ne ve.Pol,če jo ima psihiater,jo imajo tudi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.