Slovenija
28072 ogledov

Ostali so pred vrati: Mladim čez noč obrnili hrbet

Komentarjev 58
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • jakec1575 10:54 17.februar 2023.

    Na fakulteto je treba vrniti sprejemce, ki morajo šteti vsaj 1/3 vpisa. Na umetniskih, alu, agrft to še vedno imajo. Zadevo je potrebno uvesti na vse fakultete. sicer hranimo večne študente, ki niso sposobni prilezti cez 2 letnik.

  • Pepe007 09:03 17.februar 2023.

    Faks naj ima sprejemni izpit in kdor ga naredi, lahko pride neposredno iz osnovne šole.

  • robi2107 09:11 17.februar 2023.

    Neumnost. Najprej zato, ker je kup ljudi končalo neko bv SŠ, se vpisalo na en fax s čisto drugega področja in so zdaj uspešni na tem področju. Osebno poznam take primere. Drugič: prihaja do absurda da se npr. en s ...prikaži večs kemijsko SŠ ne bo mogel vpisati na PEF, smer kemija, pa v primerjavi z gimnazijo raztura kemijo v nulo. Tretjič: to pomeni, da je otrok še pred 14. letom, ko se odloča za SŠ, zabetoniran do smrti. Kar je NORO. In krivično do otrok. To je veliko prezgodaj. Kaj pa on ve, kaj bi počel

    • robi2107 09:19 17.februar 2023.

      ..čez 10 let. Edini kriterij za faks bi morali biti sprejemci. Tam naj se zahtevnost določi dovolj visoko, da ne bo mogel kar vsak na vsak faks. Če pa lesni tehnik naredi sprejemce za medicino in jo še uspešno konča, ...prikaži več pa jaz ne vidim problema. Itak je to hipotetična možnost, ki nima dosti veze z realnostjo.

    • robi2107 09:36 17.februar 2023.

      P.S. Ali kot je nekdo tukaj napisal, naj bo zaradi mene dodaten filter še splošna matura. Naj dijak s končajo poklicno šolo eno leto pavzira, opravi še splošno maturo in sprejemce in je stvar rešena. Sicer so pa nekateri faxi ...prikaži več za letos ohranili še stare pogoje, ker pravil igre ne moreš spreminjati, ko se že igra. To z NAKVIS-om spet ena šlamparija v tej državi.

    • Mehtilda 10:48 17.februar 2023.

      Kar se tiče zabetoniranja otrok, imaš prav. Tudi, kar se tiče npr kemijske srednje in študija kemije na PP. Ampak zdaj so bili pa gimnazijci na slabšem, kar pa tudi ni bilo ok. Bi rekla, da, sprejemni.. na koncu.koncev, kaj ...prikaži več pa je sploh pomembno, koliko imaš npr. matematiko, če greš študirati npr angleščino. Dejansko obstajajo določeni faksi, za katere bi bil le sprejemni izpiti pametno merilo.

    • Mehtilda 10:49 17.februar 2023.

      PP= pedagoško fakulteto, smer kemija sem mislila

    • robi2107 11:11 17.februar 2023.

      Mehtilda, najbrž se bova strinjala, če rečeva, da je zmagovita kombinacija sprejemci + splošna matura oz. uspeh kot dodaten filter, če je vpisov preveč. Seveda na faxih, kjer je to smiselno.

    • Mehtilda 11:46 17.februar 2023.

      Robi, zmenjeno 😁zdaj pa kandidirala za šolskega ministra in problem rešen

    • Mehtilda 11:47 17.februar 2023.

      kandidirala =kandidirava

    • robi2107 11:49 17.februar 2023.

      Eh, kaj bova midva. Lahko samo malo modrujeva iz outa. Odločajo tisti pri koritu in oni imajo svoje interese. Največkrat povsem parcialne.

  • expost 11:10 17.februar 2023.

    Fakultete naj uvedejo sprejemne izpite, pa je problem rešen. To bi itak osnovni kriterij za vsak faks. Ocene iz poklicne (ali splošne mature, tisti, ki jo imajo) + otroci še pokažejo, kaj v resnici znajo. Pa nehajte ga lomit: starši ...prikaži več v stiski!? A ker ne morejo še nekaj let pobirat otroškega dodatka? In koliko dijakov se vpiše na faks samo zaradi statusa in ugodnosti?

    • fenix09 11:52 17.februar 2023.

      Popolnoma se strinjam. Samo poglejmo koliko vpisanih v 1. letnik dejansko diplomira. Danes bi vsak študiral in do 26. leta obiral familijo (kakor je zakonsko dovoljeno). Pa še tisti ki diplomirajo do dejansko nekoristni. Pred nekaj dnevi sem doživel, da ...prikaži več bodoči inženir elektrotehnike ni znal uporabiti ohmovega zakona v neki nalogi.

  • bobubob 10:18 17.februar 2023.

    Končno. Če npr. ekonomski tehnik meni da zmore in da ga veseli, naj pač naredi tistih nekaj izpitov in s tem dokaže, da je dopolnil manjkajoče osnove za nadaljnji študij. Kot je nekoč že bilo. Sem se že bal, da ...prikaži večda bodo omogočili npr. kakemu dipl. filozofu direkten vpis na npr. doktorski študij gradbeništva. Pa da nam potem on postavlja standarde varne gradnje... Stara znanja in stare metode pa niso za v smeti. Poznavanje elektronk, kovaštva ipd. pa bomo, Bog ne daj, morda še zelo potrebovali.

  • h4ck3r 09:18 17.februar 2023.

    KAJ TU NI LOGIČNO? No mogoče tistim, ki so izkoriščali enake poti ali pa fakultete sploh od blizu niso videli. Bi pa pričakoval od novinarke tudi malo raziskave in pomoči, pri teh "grozno usodnih" problemih. Torej VSAK dijak se še ...prikaži več vedno lahko vpiše na katerikoli faks, ampak leto kasneje, vmes naredi splošno matudo in voila, odprta so ti spet vsa vrata, no če si seveda uspešen z ocenami. Drugače pa ja, izkoriščanje in iskanje najlažje poti se je prenašalo tudi na učni sistem...žalostno.

  • expost 13:15 17.februar 2023.

    Ključno vprašanje, ko berem vse te komentarje: zakaj vsaj javne fakultete ne vrnejo nazaj sprejemnih izpitov? Mar jim je res bolj pomembna kvantiteta (in 'glavarina') pred kvaliteto? Še vedno sem mnenja, da čisto vsak pa tudi ni ravno 'material' za ...prikaži več študenta, kaj šele diplomanta. Če se mularija išče - naj odloži vpis na faks za leto ali dve in če sem v tem času ne najde... dela je povsod dovolj.

    • Majazmaja 14:09 17.februar 2023.

      Diplomirala (magistrirala in doktorirala) sem po starem programu in to, kar je prišlo z bolonjskim programom, je ogromen korak nazaj v znanju. Vendar so ga očitno morali narediti, ker ima cel svet bolonjski sistem. Se pa strinjam s sprejemnimi izpiti, ...prikaži več pa še napisati bi morali spremno pismo, zakaj bi študirali ravno to.

    • expost 15:41 17.februar 2023.

      @majazmaja, mislim, da bolonjski sistem nima kaj opraviti s sprejemnimi izpiti. Nekatere fakultete ga še vedno imajo. Prvi pogoj za vstop na fakulteto bi moral biti prav sprejemni izpit. Tako pa fakultete razpišejo mesta na podlagi kapacitet in polnijo dokler ...prikaži večr niso zapolnjena. Seveda, tu je v igri denar ('glavarina') oz. kvantiteta pred kvaliteto. Si predstavljate šok, da kar naenkrat fakultete ugotovijo, da 30% bodočih študentov ne dosega niti minimalnih standardov (npr. splošne razgledanosti)?

    • robi2107 18:31 17.februar 2023.

      Maja, absolutno ti dam prav. Bolonjski magisterij/doktorat se ne moreta primerjati z znanstvenim.

  • Luksi 08:23 17.februar 2023.

    Kot gradbenik se povsem strinjam, naj ekonomski tehnik dokonča študij ekonomije. V tem bo verjetno zelo uspešen, medtem, ko mu gradbeništvo zelo verjetno ne bo šlo. Ne podpiram ptiča pri neumnih odločitvah, kot je recimo ta, da potrebujemo več psihologov, ...prikaži več ampak predstavljajte si, da vas umetnostni zgodovinar prevaža z letalom...

    • robi2107 09:00 17.februar 2023.

      Slab primer. Ti bi torej kompliciral, če bi te vozil šolan pilot s pilotskim faksom in končano srednjo veterinarsko, zato ker ni končal pilotske srednje šole?

    • jakec1575 10:57 17.februar 2023.

      psihologv trenutno manjka. tja pa hodijo otroci gradbenikov. sam ima 2 faksa in ne obsojam druzboslovja ceravno sem naravoslovec. obsojam pa zanic fakse. med mb in lj je vidna razlika v kvaliteti diplom. kaj sele z nekaterimi privatnimi in drugimi univerzami.

    • Majazmaja 14:16 17.februar 2023.

      Psihologe rabimo, ker jih je premalo, poklic je treba regulirati, ne pa da se razni ekonomski, gostinjski tehniki, prodajalke, frizerke, pravniki registrirajo kot "psihoterapevti". Primanjkuje kliničnih psihologov, ker je specializacija zahtevna, dolgotrajna (4 leta) in tako draga, da si je ...prikaži več ustanove težko privoščijo. O privatnih faxih (Gea, Erudio ...) pa raje ne bi. Znanka, prof. francoščine, je na eni privatni učila neko ekologijo in ni vedela, kaj je kompostiranje.

    • Majazmaja 14:20 17.februar 2023.

      robi2107: "pilotska srednja šola" ne obstaja. Program Letalstvo je (bil) na Strojni fakulteti, šolanje za civilno licenco so delali pri Adrii, kjer jih je lahko delal vsak, ki je lahko plačal. Plačal in seveda imel možgane, ker šolanje ni bilo šala.

    • robi2107 14:22 17.februar 2023.

      Maja, drži. Teli privat faksi so poden. Vključno z jamdrekovo sorbono.

  • Igor Biškup 07:12 17.februar 2023.

    Rezultat bolane politike širjenja ministrstev za mešanje zraka in ustvarjanje težav....plešejo....

    • bodočipartizan 07:53 17.februar 2023.

      ne blodi, to je rezultat prejšnje, janševe politike, saj se je ta odločitev zgodila še v janšizmu

    • Mehtilda 08:14 17.februar 2023.

      To se je vedelo že lani. Kot drugo, je žal nivo na srednjih šolah v primerjavi z gimnazijah strašljivo znižal in zato je prišlo do anomalij, dijaki srednjih šol so z lahkoto prišli do boljših ocen, poklicna matura je Rex ...prikaži več lažja in to ne malo lažja, se pravi so dijski komot zbrali več točk in so marsikje izvedeli gimnazijci. Kje je rešitev? Na precej specifičnih fakultetah najbrž lepo v sprejemnih izpitih in mir.

    • Mehtilda 08:14 17.februar 2023.

      Rex=res

    • Mehtilda 08:15 17.februar 2023.

      Matr...telefon misli, da je pametnejši od mene, izvedeli= izviseli

    • miho 08:18 17.februar 2023.

      Mehtilda, tako je že vedno bilo. Nič novega.

    • Mehtilda 08:24 17.februar 2023.

      Ja, ampak ni pa bilo pravično (razen če si mislil/a glede telefona😀) . Če bi si moj otrok silno želel nekega študija, kamor se zdaj ne more vpisati), bi svetovala eno leto priprav na maturo in pač vpis naslednje leto. ...prikaži več Kaj pa je eno leto v življenju.

    • Boschtjan Zupanchich 08:52 17.februar 2023.

      No, Mettilda, meni vsako najmanjše izgubljeno leto v tej inkarnaciji Ogrooomno Pomeni !!! ! !!!

  • jakec1575 10:53 17.februar 2023.

    Univerza je popravila napako, da je nekdo z lažjo poklicno maturo pri vpisu prehitel tistega, ki se je zajebaval s pravo maturo.

  • Pierre 11:43 17.februar 2023.

    Kot je rekel dr. Bučar ob upokojitvi: ''Ugotovil sem po koncu mandata predsednika DZ nepreklicno, da Slovenci NE ZNAMO upravljati z državo''!!!!!!

  • Kmodri 14:30 19.februar 2023.

    Bolonjski študij je kar nekaj! Cilj kapitala je, da rabi mlade, upogljive, brez vretečarje,da izdela poslušne po svoji podobi. Misliti z lastno glavo je nezaželeno z vidika kapitala, sovraži ljudi, ki razmišljajo s svojo glavo in kritizirajo kapitaliste oz. delodajalca. ...prikaži več Strah jih je pokončnih ljudi, z izdelano osebnostjo. To pa je srednja generacije, ki prepoznala izkoriščevalske metode delodajalcev, ki se imajo za boga!

  • Majazmaja 14:06 17.februar 2023.

    Sicer je že precej let od moje splošne mature ... A je bilo dejansko tako, da se je nekdo s poklicno maturo lahko vpisal npr. na anglistiko, arheologijo, farmacijo? Resno?!

  • miho 08:14 17.februar 2023.

    Golobji iztrebki že učinkujejo strupeno. Ekonomskim tehnikom se onemogoča vpis na fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo, da ne bodo mogli spoznati, v kakšnem strupu živimo in kako to počistiti.

    • Mehtilda 08:26 17.februar 2023.

      Joj, res ste nadležni s tem vmešavanjem politike povsod. Če bi napisali, da je Janša zbolel za xy, bi verjetno tufi bili krivi levičarji.in da se razumemo, obratno velja prav tako. To je odločitev fakultet, ne Goloba.

    • robi2107 09:39 17.februar 2023.

      Mehtilda, pravzaprav NAKVIS-a. Birokratov, ki so sami sebi odveč. Faxi bi stvari pustili take, kot so.

    • Mehtilda 10:44 17.februar 2023.

      Robi, meni se pa zdi, da je prav tako, kot je zdaj, ker prej preprosto ni bilo pravično

    • robi2107 11:08 17.februar 2023.

      Morda res, ampak moj odgovor je letel na tvoj komentar, da je bila ta sprememba zdaj odločitev fakultet, kar ne drži. To je bila zahteva NAKVIS-a. Birokratov. Glede prav ali ne, se v svojem odgovoru nisem opredeljeval.

    • expost 16:23 17.februar 2023.

      @miho, to, da se na FKKT nisi mogel vpisati kot kemijski tehnik z nadpovprečnim uspehom, je že stara zadeva. Vsaj 30 let. Prednost so pač imeli gimnazijci.

  • dare326 12:21 17.februar 2023.

    Pogoji se ne morejo spreminjati z danes na jutri. Obstajati mora rok, ki nikogar ne prizadene. Spreminjanje pogojev adhoc, postavi določeno skupino ljudi v manjvreden položaj, kar je z ustavo prepovedano.

  • Boschtjan Zupanchich 08:48 17.februar 2023.

    Bedaki Zmešani Trapasti Antislovenski Zlobni !!! ! !!! Niti tega se ne zmorejo več zavedati, da imajo Takooo Zanič izobraževalni program, da z njim samo še Uničujejo ljudi in delajo Bedake iz njih, v kolikor jih niso že starši pred ...prikaži več tem naredili !!! ! !!!

    • Mehtilda 10:52 17.februar 2023.

      No,no..sama šola še ni nobenega kar tako uničila. če jih pa starši uničujejo, jim še tako dober izobrazevalni program težko pomaga

  • rd2dmk2 08:50 17.februar 2023.

    EDINO PRAVILNO. je pa bolj važno da se v obstoječih programih srednjih šol redefinira učna snov. samo za primer, predstavljate si da na elektro šolo učijo o elektronkah ( kaj je to se sami naučite ), danes ko so tranzistorji out .

    • robi2107 09:27 17.februar 2023.

      Tranzistorji out? Kaj pa jih je nadomestilo?

    • rd2dmk2 11:58 17.februar 2023.

      poguglaj....

    • robi2107 12:11 17.februar 2023.

      Kolikor vem, je tranzistor še vedno glavni element za ojačitev/regulacijo signala.

    • robi2107 12:12 17.februar 2023.

      P.S. Daleč od tega, da bi bili out.

    • rd2dmk2 17:13 17.februar 2023.

      dobr robi2107 v skoraj vseh vrhunskih komponentah se še vedno uporabljajo elektronke, ampak klasični tranzistor je pa skor 20 let že mimo, ker je je nadomestila tehnika fet/mos. kdo pa dons uporablja pnp/npn sistem tranzistorjev ? in ker tega ni ...prikaži več več, se je treba učit nekaj drugega. kako je notrenja zgradba fet drugačna od PNP/NPN in posledično tudi vse karakteristike in izračuni . škoda da sem dal to primerjavo, bi bilo boljš da bi dal za šrimerjavo amerikanko in motorko.

    • robi2107 17:43 17.februar 2023.

      Ne bi se spuščal v razlike med enimi in drugimi, malo tega se še spomnim in SŠ, ampak toliko pa že vem, da so vse to tranzistorji. In ti si omenjal zgolj tranzistorje, nič nisi govoril o tipih.

    • rd2dmk2 22:43 17.februar 2023.

      ok in več je razlika med tranzistorjem in lampo (elektronko ) ? kakšna je razlika med sijalko in žarnico ? obe svetita ! ampak konc, nima smisla. odneham. naj zmaga neumnost .

    • robi2107 00:27 18.februar 2023.

      No, ptav, niso tranzistorji. Klobase so.

    • robi2107 00:30 18.februar 2023.

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/MOSFET

    • rd2dmk2 09:21 18.februar 2023.

      samo tole ti bom dejal. jest sem govoril o programih, ki jih je treba posodbit in naredit življenske. takole v šole cnc stroje 3d printerje cad-cam-cae orodja, ne pa sekire in pile. recimo danes se rabijo avtoelektrikarji ki naj bi ...prikaži več bili računalnišli strokovnjaki, ne pa avtoelektrikarji ki vedo vse o frtajlarju.zdej pa spet začni bluzit o nekim pikolovksih detajlih.

    • robi2107 10:37 18.februar 2023.

      Govoril si tudi, da so tranzistorji out. Pa še precej aroganten si bil zraven. Nisem ti jaz kriv, če ti pamet ne dohaja prstov. Drugič pa preberi za sabo, predno stisneš enter.

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.