Slovenija
32831 ogledov

V šolah otrok z odločbami vse več, kaj se dogaja?

Komentarjev 113
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • Avatar Garancija
    Garancija 08:16 30.avgust 2023.

    Tudi v vladi jih je čedalje več s posebnimi potrebami

  • h4ck3r 07:54 30.avgust 2023.

    Vse več razvajenih otrok in invalidnih staršev...ko poslušam razlage in razloge staršev otrok, ki imajo takšna potrdila...hjao...so takšni, ki zaradi bolezni res potrebujejo in takšni športniki ter glasbeniki, ki so na visokem nivoju in se jim tako vsakdan malo olajša. ...prikaži več Ampak 90% potrdil je pa zaradi nesposobnosti vzgoje otrok...pa dajte no 50% potrdil je zaradi ADHD, po domače....nevzgojen otrok.

    • Ogledalce 09:13 30.avgust 2023.

      ne.

    • h4ck3r 09:30 30.avgust 2023.

      ne?

    • h4ck3r 09:31 30.avgust 2023.

      Aja Ogledalce nisem takoj razumel...ja to je beseda, ki jo večina otrok s temi potrdili nikoli ne sliši ali pa sliši in v večini ne upošteva...imaš prav...NE.

    • Ogledalce 12:27 30.avgust 2023.

      Ti si rad nekaj sam razlagaš. Ne, kot da kar si povedal ne drži. Osnovnošolec tudi tisti z usmrejanjem bi mojo poved razumel. Kako da je ti ne razumeš?

  • johan 10:27 30.avgust 2023.

    Ja, starši imajo čedalje bolj zabite otroke. Kakršen starš, takšen otrok. Žal.

  • Avatar Anion6anion
    Anion6anion 08:29 30.avgust 2023.

    Mogoče res 10% teh otrok ,ki imajo te odločbe, potrebuje dodatno pomoč, vsi ostali pa so samo dobili potuho od staršev. Včasih ni bilo nobene pomoči, mogoče kak dopolni pouk in pomoč med sošolci. Amalija pa je ,da je vedno ...prikaži večo več teh odlocb in hkrati vedno več zlatih maturantov s polnim izkupičkom točk. Nekaj ješ tem šolstvom hudičevo narobe.

    • Ogledalce 08:37 30.avgust 2023.

      Odločbo ne sestavijo starši ampak ponavadi več različnih deležnikov (šola/vrtec/ambulanta/psiholog/logoped itd.). Dvomim v tvojo oceno 10%. Tudi če je kakšen odklon še ne pomeni da je vsem otrokom dana potuha in so vsi straši otrok z odločbami barabe. Poleg tega ...prikaži več mislim da je število otrok v razredu ki potrebujejo usmerjanje omejeno. V razredu mojih otrok sta 2 in sploh ni nobenih težav ali ovir.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 08:44 30.avgust 2023.

      Ogledalce moj vnuk ni deležen te pomoči.je čisto povprečen učenec, a zanimivo , da ga po učnem uspehu prehiteva sošolka , ki je deležna pomoči z odločbo. Kdo torej potrebuje pomoč? Najbrž jaz Ker " čudno" razmišljam . Evo en ...prikaži več konkreten odklon,kot ga ti imenuješ.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 09:09 30.avgust 2023.

      Anion, boljše rezultate dosega, ker se ji povsod gleda skozi prste. En tak primer je daljši čas pisanja testov, uporaba kalkulatorja, ko ga drugi ne smejo, plonkci s formulami in enačbami... Odločbarji športniki in muzičarji pa imajo dodatne pike pri vpisu v SŠ.

    • h4ck3r 09:09 30.avgust 2023.

      Točno to postaja težava...zaradi teh odločb niso deležni samo pomoči pri učenju in prilagoditvah preverjanja, ampak tudi prilagoditvah pri ocenjevanju. S tem se demotivira tudi preostale še, se opravičujem za uporabljene besede, ampak dajmo rečt bobu bob, normalne otroke. Se ...prikaži več pa samo sprašujem, kako bodo ti otroci s potuho, torej večina, normalno funkcionirala ko odrastejo. Kaj je naslednji korak? Potrdila za službo?

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 09:35 30.avgust 2023.

      Na razgovor za službo bodo hodili s starši. V službo pa z dodatno pomočjo strokovnega osebja.... Noro!

    • h4ck3r 09:44 30.avgust 2023.

      Na fakultete, že hodijo s starši...tudi na razgovore, jih vozijo in čakajo zraven. Sam sem že doživel, da je na prvem probnem dnevu obupal po 5 urah in pričakoval, da bo lahko prišel še na drugega. :-D To sem mislil, ...prikaži več da je samo ekstremni primer, ampak glede na podatke in komentarje tu gor, ki ščitijo takšno delovanje sistema, vidim da bo to nova normalnost.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 10:32 30.avgust 2023.

      Da ne bo kdo rekel, da se kaj izmisljujem, "dodatno usmerjanje" je pogosto samo evfemizem za potuho. Evo oblike "dodatnega usmerjanja": https://zastarse.si/delavnice/odgovorno-starsevstvo/ko-otrok-dobi-odlocbo-o-usmerjanju-otrok-s-posebnimi-potrebami/ Ne rečem, da določene prilagoditve niso smiselne in upravičene, ampak tole s kaklulatorji in plonkci je pa čisti bulšit.

    • Ogledalce 12:16 30.avgust 2023.

      Anion6anion, učni uspeh nima veze z usmerjanjem. Upeh se ocenjuje na podlagi testov, sprševanja ipd. Tvoja paradigma da mora otrok zusmerjanjem biti slabši od tvojega vnuka je če lepo rečem vsaj čudna. Težava je da zaradi nekega excesa, ki ni ...prikaži več pravilo v isti koš mečeš vse samo zato ker tvoj vnuk nima uspeha, ki si ga želiš.

    • Ogledalce 12:21 30.avgust 2023.

      Otroci z odločbami niso zaostali ali primerni za posebne programe, kot si morda mislite ampak je usmrejanje potrebno ponavadi iz drugih razlogov. Konkreten primer: v razredu moje hčere je otrok ki ima usmrjanje zaradi hudega jecljanja. Umerjanje in logopedska obravnava ...prikaži več mu pomagata pri reševanju jecljanja in stanje se mu izboljšuje. Upam da bo prišel čas ko ne bo rabil niti logopeda niti usmerjanja. Ta otrok pa zaradi jecljanja ni bolj zabit od vaših vnukov.

    • h4ck3r 12:40 30.avgust 2023.

      Ogledalce...no to je primer, ki potrebuje usmerjanje in je pravilno da ga dobi. In v tem primeru nimam nobenih privilegijev pri ocenjevanju. Kar je bilo pa izpostavljeno kot neutemeljena pomoč pri uspehu in pri keterem usmeritve dejansko pripomorejo k nepravilnemu ...prikaži več ocenjevanju znanja je pa uporaba "plonkcev", kalkulatorejv, daljšega časa, samostojnega spraševanja itd.

    • munja 12:42 30.avgust 2023.

      Ni potrebno metat vse v en koš. Nekateri resnično potrebujejo dodatno pomoč, nekateri pač ne. In tukaj nastane problem, ker je res potrebno znanje (in poštenost) pravih strokovnjakov, da ločijo ene in druge.

    • h4ck3r 12:44 30.avgust 2023.

      Če so potem po inteligenci enakovredni, tega ne potrebujejo, saj kalkulator je za tiste, ki pač ne znajo računat, torej ne more imeti matematike 5 in pika.Formule napisane na listku, potem fizike ne more imeti 5. Če si ne zmore ...prikaži več zapomniti stvari, potem zgodovina, geografija in podobni, pač ne more imeti 5. Žal nismo in ne moremo biti vsi enaki. Prej se bodo otroci to naučili lažje jim bo v življenju. Če ne prej bodo to doživeli pri iskanju službe, kaj sledi...depresije in psihične težave.

    • h4ck3r 12:48 30.avgust 2023.

      Munja se 100% strinjam...na žalost se je pa to začelo izkoriščat s strani pri nesposobnih staršev...otroci si ne zmislijo sami razlogov za ta potrdila, tisti ki jih res potrebujejo so na slabšem, ker je vseh teh neupravičenih preveč in ne ...prikaži več dobijo ustrezne pomoči ali vsaj ne v potrebnem obsegu, ker jim odžirajo "razvajenci". Na drugi strani so na slabšem še otroci brez potrdil, saj je v veliko primerih celoten proces potem prilagojen tem ali moten s strani le teh s potrdili.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 12:53 30.avgust 2023.

      Ogledalce, paradigma da mora biti moj vnuk boljši od nekoga z usmeritvami je zrasla na tvojem zeljniku. Nikjer nisem tega napisal , niti pomislil nisem na to, ti pa me obtozujes nečesa kar nikdar nisem trdil. Izgleda da se premalokrat ...prikaži več ozres v ogledalce. Počisti pri sebi.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 12:57 30.avgust 2023.

      Ogledalce, se to , ne jaz ne njegovi starši nikdar nismo zahtevali od otroka da mora biti odličnjak in nihče ni nezadovoljen z njegovim uspehom. Je realen pokazatelj koliko zna in zmore. Tudi s 4 in 3 se da čisto ...prikaži več spodobno prehajati v naslednji razred in biti pripravljen na življenjske preizkušnje brez tega da bomo ves čas stali ob njem.

    • Ogledalce 15:08 30.avgust 2023.

      h4ck3r to kar omenjaš je problem pri učitelju oz. pedagogu ne pri samem procesu usmerjanja. Učitelj namreč ocenjuje in bi pri tem moral biti pošten. Mi smo v šoli imeli priseljenca pa je ta imel pri slovenščini boljšo oceno kot ...prikaži več jaz, čeprav ni znal niti pravilno strukturirati stavke, postalvjati ločila, besede itd. Ni imel usmerjanja. OK razumem težavo ampak učitelj bi moral biti objektiven. Če mu že gleda pod prste ni fer do ostalih da prejme 5ko pri nareku npr.

    • h4ck3r 15:31 30.avgust 2023.

      Spet se strinjava :-) Res je da bi moralo biti ocenjevanje bolj objektivno...na srečo pa poznam tudi razloge za takšno sibjektivno ocenjevanje. Sem pa ponosen da se vse učiteljice in profesorice v družini in krogu prijateljev, držijo objektivnega ocenjevanje in ...prikaži več jim po domače "dol maha" za pritiske stanovskih kolegic (razredničark) in staršev. Res da imajo tako včasih več dela, ampak so lahko ponosne da skrbijo za izobrazbo in ne samo za vpise ocen.

    • munja 16:56 30.avgust 2023.

      Objektivne oz. pravične ocene dajejo tisti učitelji, ki imajo hrbtenico, so pošteni, se maksimalno trudijo predajat svoje znanje učencem, stojijo za svojimi odločitvami in so res predani svojemu poklicu oz. poslanstvu. Upam, da takšni učitelji še kje obstajajo.

    • Ogledalce 18:04 30.avgust 2023.

      Munja, jaz bi rekel samo da tisti učitelji, ki so tudi dobri pedagogi. Niso vsi učitelji tudi dobri pedagogi.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 11:44 31.avgust 2023.

      In še slabši bojo. Ker zaradi pomanjkanja učiteljev jemljejo že kar vse po vrsti. Tudi študente. Če ne verjameš, imaš danes v Delu intervju z ravnateljico bežigrajske gimnazije.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 11:47 31.avgust 2023.

      Se opravičujem: na z24 sem ga bral.

  • pravičnik77 10:18 30.avgust 2023.

    odločbe so neupravičeno favoriziranje določenih otrok napram drugih. mojmu ne bom nikol dovolil imeti status sportnika, čeprav je tako v klubski kot v državni reprezentanci steber ekipe... ce mu šola ne bo šla bo zaključu s sportom in to ve. ...prikaži več sam si je tako izbral.

  • BenX 09:54 30.avgust 2023.

    Včasih je focn okoli ušes rešil 95% po bilo kakih odločbah. Danes pa je bolj sprejemljivo od tega imet mentalne invalide... Sicer pa, kjer starši niso šiht tudi otok nima najboljšega izhodišča.

    • BenX 09:55 30.avgust 2023.

      *kjer starši niso diht

    • Ogledalce 12:28 30.avgust 2023.

      So tebe veliko focali morda? od kod ta jeza?

    • BenX 13:06 30.avgust 2023.

      Ogledalce, kje pa ti zaznavaš kako jezo? Če že, potem sem dejansko jezen, ker se iz otrok dela invalide s to ničelno toleranco do fizičnega kaznovanja. Če se koga potegne za ušesa, ko si to zasluži in se mu "resetira" ...prikaži več pozornost mu s tem ni narejena nobena škoda ali krivica. Prej nasprotno. Če si kdo zasluži dve ali tri konkretne čez rit tudi ok. Enim je pač prej normalno, da otroci tepejo učitelje! 🤪 In ja, ko sem kaj zaslužil sem to dobil, sicer sila redko a zmeraj opravičeno!

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 13:40 30.avgust 2023.

      Ogledalce očitno imaš ti sam s sabo probleme. Gotovo so tvoji otroci deležni usmerjevalca.

    • Ogledalce 14:58 30.avgust 2023.

      Anion in Benx, Moji otroci niso deležni usmrejanja pa tudi focanja ne. Ponavadi focajo tisti ki so bili focani. Anion, zakaj misliš da imam jaz osebno kakšen problem, ker mislim da usmerjanje v večini primerov pomaga otrokom, ker svojih otrok ...prikaži večok ne focam ali samo zato ker nimaš pametnega argumenta? Problem je ko straši razočaranje nad uspehom svojih otrok pripisujejo otroku ki ima težavo in zato smrejanje. Nekaj je narobe s temi starši.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 15:06 30.avgust 2023.

      Ogledalce, ponovno ! Nikoli nisem rekel da nekateri otroci potrebujejo usmeritve in pomoč, a to , da jih je vsako leto več , kaže da smo , 1. Kot družba odpovedali, 2. Da starši ne znajo ali zmorejo svoje vloge, ...prikaži več 3. Da ustrezni strokovnjaki znižujejo kriterije za dodelitev pomoci, 4. Da se sistem zlorablja . Ponavljam, 10% teh otrok potrebuje takšno pomoč. Vse ostalo je izigravanje sistema.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 15:07 30.avgust 2023.

      Zakaj smo uvedli 9 letno in otrokom ukradli eno leto otroške igre.? Zato se pa tudi povečuje število prošenj za vpis otroka leto kasneje. S šolstvom v SLO je nekaj hudičevo narobe, če imamo , na eni strani toliko potrebnih ...prikaži več pomoči , po drugi strani pa vsako leto več zlatih maturantov. Butale šolstvo.

    • Ogledalce 15:19 30.avgust 2023.

      Anion6: Imam občutek da najini mnenji nista tako različni. Malo več podatkov bi potrebovali. Sigurno pa je del težav ta, da je morda program neprimeren in se težave otrok morda bolj izrazijo. Ne vem ali znižujejo kriterije za pomoč vem ...prikaži več pa da bi pri šolskem programu lahko veliko naredili za izboljšanje. V zadnjih letih samo nalagajo. In sam šolski sistem je postal zastarel in rigiden. Prečistiti bi morali vsebine in ne samo nalagati. Potem pa tukaj še razne omejitve itd.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 15:28 30.avgust 2023.

      No pa sva le na isti valovni. Prečistiti vsebine, ven zmetati nepotreben balast, in posvetiti več časa utrjevanju snovi.

  • 4krogci 12:05 30.avgust 2023.

    Se da hitro to resit…takim z odlocbo uzakonit najbolsa ocena je 3…pa bodo hitro padle….ne pa da na tak nacin izigravajo sistem, da se lahko mamazile hvaljo kako je njihov mulc odlicn v soli a se podpisat se nezna!

  • andrej084 09:33 30.avgust 2023.

    Starši nan frocom poberejo mobilne telefone in naj jim omejijo čas uporeba , dovolijo pa le takrat, ko je vse opravljeno za šolo in doma. Težave bodo hipoma izginile...

  • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 09:22 30.avgust 2023.

    Anion, boljše rezultate dosega, ker se ji povsod gleda skozi prste. En tak primer je daljši čas pisanja testov, uporaba kalkulatorja, ko ga drugi ne smejo, plonkci s formulami in enačbami...

    • Ogledalce 12:29 30.avgust 2023.

      Mislim da to ne drži. Morda v določenih primerih več časa za preizkus znanja kjer je čas že itak presežno odmerjen tudi za ostale. Če znaš znaš, če ne pa ne, ne glede na čas. Tole s plonkci je po moje laž.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 13:01 30.avgust 2023.

      Ogledalce, še kako drži. Nekje v tej debati sem nalepil link z oblikami "usmerjanja". Kar preveri, če ne verjameš, da so vse oblike, ki sem jih naštel, zajete tam notri.

    • Taja 13:20 30.avgust 2023.

      Točno tako. 50 % podaljšan čas pisanja testov, individualno pisanje, uporaba kalkulatorja… so razlogi. Zanimivo je, da iz učbenikov lahko normalno berejo, v testu pa poseben font, velikost pisave, zadnje čase celo posebna barva papirja… Ozadje pa seveda previsoke ambicije ...prikaži večje staršev in nesposobnost otrok, ki padajo v stiske in depresije, ker ne morejo zadovoljiti svojih staršev.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 13:50 30.avgust 2023.

      @Taja ne vem, če ravno 50% podaljšan. Tega pravzaprav niti sami učitelji ne znajo določit, odločbe pa niso toliko eksaktne. Nekje na netu sem našel njihova vprašanja, naslovljena na MVI.

    • Ogledalce 14:53 30.avgust 2023.

      Igxigx2, nisem iskal linka. Morda je to ena od oblik. Sam sicer nisem še zaledil takega usmrejanja niti nihče ki ga poznam ne. Sigurno pa to ne pomeni da kar vsi plonkajo. Vsaj jaz ne poznam primera. Imaš morda ti ...prikaži več otroke v razredu kjer usmerjeni otroki plonkajo z dovoljenjem? Obešate se na neke ekstreme ki v večini niso aktualni ali ne držijo in to skušate pripisati vsem, otrokom in staršem. To je manipulacija.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 17:50 30.avgust 2023.

      @ogledalce ne "mogoče". Evo, samo zate: https://zastarse.si/delavnice/odgovorno-starsevstvo/ko-otrok-dobi-odlocbo-o-usmerjanju-otrok-s-posebnimi-potrebami/ Koliko je takih "extremnih primerov", ne vem, vem da ima vsaj 1 sošolka od naše tamale podaljšan cajt, pa ji v osnovi ni nič. Je pa njena mama 1 dohtarska živina in njena ...prikaži več tamala se kobajagi težko uči. Manipuliraš pa ti sam, ker mi pripisuješ stvari, ki jih nisem rekel. Nikjer nisem rekel, da so vse koncesije neupravičene, jih je pa precej.

    • Ogledalce 18:07 30.avgust 2023.

      Igxigx2: To da je z otrokom o keterem govoriš vse ok si verjetno ti strokovno ocenil ko si jo videl na šolski sliki ali v najboljšem primeru pred šolo. Bova s tem kar zaključila, ker nima smisla.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 18:56 30.avgust 2023.

      Poznam tamalo zelo dobro.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 18:59 30.avgust 2023.

      Je bila najboljsa peijateljica od naše, večkrat sem jo vozil v avtu, govoril z njo, bila je pri nas, jaz pri njih doma.... tako da ne nabijaj v prazno, če ne veš.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 19:25 30.avgust 2023.

      Še to: tamalo poznam od njenega 3. leta. Poišči v tej debati, v katerem razredu je zdaj, pa si sam računaj, koliko let jo poznam. "Videl na šolski sliki ali v najboljšem primeru pred šolo" my ass.

    • Ogledalce 20:38 30.avgust 2023.

      Tudi če jo poznaš in imaš morda prav, govoriš o enem primeru ki ga skušaš posplošiti kar je manipulacija. In tudi če jo poznaš in je prijateljica od tvoje hčere, kakšno kompetenco pa imaš da jo lahko oceniš? Si opravil ...prikaži več kak psihološki/razvojni pregled? Si morda videl njeno kartoteko? Otroci se v različnih okoljih vedejo različno, tvoja percepcija je lahko povsem napačna.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 21:28 30.avgust 2023.

      Spet potvarjaš. A znaš ti brat? Parkrat sem poudaril, da so adaptacije v določenih primerih smiselne in upravičene, je pa veliko bulšita. Daj, prepričah se, kaj sem napisal, sicer bom začel verjeti, da gre ta namerna podtikanja.

    • Ogledalce 09:24 31.avgust 2023.

      Igxigx2: vem kaj si napisal. Ni bil moj namen koga užaliti. Midva se ne strinjava samo v tem ko praviš da je veliko bulšita. Jaz menim da verjetno ga nekaj je, ne pa veliko ker je preveč deležnikov ki o usmreitvi odloča.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 10:19 31.avgust 2023.

      Pa ti nič ne da misliti strm porast teh odločb?

    • Ogledalce 13:15 31.avgust 2023.

      Mi da misliti, da je nekaj narobe s šolskim sistemom kot takim ne toliko z otroci.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 14:08 31.avgust 2023.

      Pa saj nihče ni krivil otrok. Kriv je sistem, ki omogoča izigravanje. Imas kup staršev, ki hočejo svojemu frocu zrihtati prednost z odločbo. Nisem pa nikoli trdil, da so vse prilagoditve bulšit.

  • devote 12:31 30.avgust 2023.

    uh, bo se solanj na domu !! v soli pa naj bodo sami odlocbarji in njihovi zblojeni mentalno prizadeti starsi ... evo zdaj se pa grizite med seboj...

  • Friderik1950 13:24 30.avgust 2023.

    Res čudno. Včasih je eden učitelj učil tri predmete, sedaj pa bi moral vsak učenec in dijak za vsaki predmet imeti že svojega učitelja, svojega psihologa in sociologa pa še svojega odvetnika. Sodobno pač.

  • devote 07:56 30.avgust 2023.

    ce so otroci s posebnimi potrebami, potem sodijo v posebno solo , konec debate.

    • Avatar Anion6anion
      Anion6anion 08:30 30.avgust 2023.

      Povsem napačno razmišljanje. Butl na kubik.

    • Ogledalce 08:31 30.avgust 2023.

      To niso otroci s posebnimi potrebami ampak potrebujejo samo dodatno usmerjanje iz različnih razlogov. Zakaj bi koga to motilo?

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 09:15 30.avgust 2023.

      Bulšit, kakšno dodatno usmerjanje? Ja, če to pomeni, da se gleda skoz prste. Ne rečem, nekaj teh motenj je upravičenih do pomoči, vendar ta ne bi snwla bit taka, da predstavlja nelojalno konkurenco. Npr. cel razred mora računat peš pri ...prikaži več mat in znat formule na pamet, odločbar ma pa lahko plonkce in kalkulator. Je to pošteno do drugih? Ni.

    • h4ck3r 09:22 30.avgust 2023.

      devote...pravilno...otroci s posebnimi potrebami sodijo na posebno šolo ali vsaj oddelek. Tako se omogoči boljši razvoj le tem, saj so prilagoditve narejene samo za njih in hkrati ne zavira razvoj preostalih otrok, kar se sedaj dogaja. Ogledalce...mi lahko razložiš kaj ...prikaži več je za tebe dodatna usmeritev? Kdo jo potrebuje? Avtisti, dislektiki, barvna slepota...vsi imajo usmeritve kar je prav in pouk poteka normalno...vse ostale odločbe so pa moteči faktor pri normalnem pouku in razvoju preostalih otrok

  • jakec1575 11:03 30.avgust 2023.

    Porast odlocb je odraz vec faktorjev. Epidemija motnje pozornosti (mobitel, tablica, tv v zgodnji fazi), vecja odkritost in priznanje dejanskih ucnih motenj, ki so bile prej spregledane. Slab piflarski nezivljenjski ucni nacrt, ki je izdelek lobiranja zaloznikov, zloraba sistema, da ...prikaži več sicer ok ali mejni otrok dobi 2x vec casa pri preverjanju znanja. Ce je motnja, je to posteno do otroka, ker je pomembno znanje. Ce gre za zlorabo za boljse ocene za vstop v srednjo solo in faks, je treba kaznovati

    • Ogledalce 12:31 30.avgust 2023.

      To je dobra iztočnica za obširno debato. Bi samo dodal da so omejitve na srednjih šolah in fakultetah ena večjih bedarij. Kdor ni deloven ali ga ne šola zanima se se ponavadi spuca v 1. letniku.

  • Fredi34 07:54 30.avgust 2023.

    Iz prve roke lahko povem da je že v vrtcih vedno več otrok s posebnimi potrebami. Včasih je bil po eden v skupini danes jih je najmanj 3. In ne neke izmišljene odločbe, resnično otroci z posebnimi potrebami. In tudi ...prikaži več tisti povprečni niso nič kaj inteligentni.

    • h4ck3r 09:17 30.avgust 2023.

      Posebne potrebe, ki se odražajo v fizični obliki? Avtisti? Dislektiki? No takšni si zaslužijo in potrebujejo odločbo, da se jim prilagodi in omogoči boljši razvoj. Tukaj je še kakšna omejitev pri prehrani, ki izjaha iz fizične oblike in ne iz ...prikaži več psihičnih motenj staršev ali celo verskih omejitev. Vse ostalo pač v vrtcu nima kaj iskati. Glede naraščanja števila otrok s posebnimi potrebami v vrtcu...obstajajo vrtci s posebnimi oddelki, katerega bi moral imeti vsak vrtec.

    • Fredi34 11:18 30.avgust 2023.

      No pri nas se sprejme vse. Kaki posebni vrtci, prosim vas lepo. Živite v pravljici?

    • h4ck3r 11:24 30.avgust 2023.

      Obstajajo vrtci, ki imajo posebej oddelek za otroke s posebnimi potrebami...ne cel vrtec, samo oddelek. ;-) Sicer pa v vrtcu ni še nič narobe, dokler seveda ne vpliva na ostale...torej da namesto na eno urni sprehod gredo vsi samo na ...prikaži več 15 minutnega. Ker razlikovat se pa menda ne sme, da se le ti z odločbami ne bi počutili zapostavljene ali odrinjene. Pa kdo sploh pomisli še na preostale, ki ravno zaradi tega potem zapostavljeni, ker omejitve veljajo tudi za njih?

    • Fredi34 12:13 30.avgust 2023.

      Problematika mi je jasna. Samo to se nikjer ne dela. Oziroma v teh vrtcih ki jih imamo mi v okolici se tega ne grejo.

  • sandi76 14:24 30.avgust 2023.

    Obstajata dva problema: en je permisivna vzgoja otrok, drug pa dopuščanje staršev, da otroci cele dneve buljijo v telefone in se odklapljajo od realnega sveta. Na ta način izgubljajo stik z realnostjo , ker so povečini dneva v umetnem svetu. ...prikaži več Od takih otrok (in njihovih staršev) ni pričakovati kakšnega pravilnega razvoja otrok !

  • munja 12:06 30.avgust 2023.

    Najprej in nujno potrebno bi bilo odstranit iz šolskih učnih programov (tudi v srednjih šolah) ogromno balasta, ki je nepotreben oz. nekoristen in otroke naučiti vse tisto, kar bo v življenju zares potreboval. Marsikdo v 6. razredu OŠ ne zna ...prikaži več zadovoljivo in čitljivo pisat, eni pa tudi ne brat!!

  • Stampedo 11:09 30.avgust 2023.

    Državo se da spodkopati na veliko načinov. Navidez brezplačne storitve kot so DSP, očetovski dopust, prehrana, ... vodijo le k dodatnemu zadolževanju države in v nekonkurenčnost.

  • Avatar jezeran
    jezeran 15:59 30.avgust 2023.

    Noben otrok ne rabi posebnih statusov, kvečemu kakšno okoli kepe. Aja to je prepovedano, mulci pa vse bolj predrzni, starši pa tako ali tako nimajo časa za njih, pol pa pešajo povsod samo pri igrcah in mobitelih ne. Zanimivo

  • miho 08:08 30.avgust 2023.

    Lahko vas potolažim, da je precej teh odločb samo mrtva črka na papirju, ker se v praksi sploh ne izvajajo.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 09:10 30.avgust 2023.

      Bonus 15 pik za špotrnike pri vpisu v SŠ ni mrtva črka

    • h4ck3r 09:12 30.avgust 2023.

      Res? Pri nas lahko otroci z odločbo da imajo ADHD, eden celo s spremljevalcem...lajajo, kričijo, hodijo por mizami med poukom...in kaj se zgodi...nič. Preostali, normalni in pravilno vzgojeni, se morajo naučiti še dodatek, kako biti strpen do takšnih "bolanih". Če ...prikaži več se te odločbe ne bi izvajale, bi tile lajajoči že zdavnaj stali v kotu ali pa psihologu in bi ostali imeli omogočen normalen pouk in razvoj.

    • Ogledalce 12:33 30.avgust 2023.

      Če je v vašem primeru tako je to težava.

    • h4ck3r 13:04 30.avgust 2023.

      Ogledalce...tukaj se lahko strinjava...mogoče imamo mi posebnost da je prilagoditev obravnavana nepravilno...sam nimam nič proti tem prilagoditvam, dokler le te ne zavirajo razvoja in izobraževanja preostalih otrok, saj konec koncev bodo ti otroci s prilagoditvami, katerih starši izkoriščajo sistem, na ...prikaži več slabšem. Če pa odpade ura, ker nekdo kriči in se ne more umiriti, učitelj je pa tudi nemočen, saj so mu vsi vzgojni ukrepi zaradi potrdila odvzeti...no to pa mi dvigne pokrov.

    • Ogledalce 15:00 30.avgust 2023.

      Ja tukaj se strinjava.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 19:17 30.avgust 2023.

      Hecker, gre za to, da lahko te adaptacije predstavljajo nelojalno konkurenco ostalim učencem. Meni je vseeno, če se enim daje potuho, hudič pa je v tem, da so zaradi tega drugi na slabšem, ker v zadnji triadi zbiramo usrane tocke ...prikaži več za vpis v gimnazijo in lahko potem nekdo s prilagoditvami zbere več točk od nekoga brez njih in mu s tem odvzame plac na želeni gimnaziji oz. SŠ. Ponavljam: ene adaptacije ne ustvarjajo nobene prednosti (npr. večje črke za dislektike ipd.), uporaba kalkulatorjev, ...

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 19:19 30.avgust 2023.

      ... plonkcev in kar je še tega, pač. Sem spada tudi daljši čas pisanja. OK, če ima en slab mehur in mora 5x na uro na sekret. Ne pa zato, ker je počasnejše pameti. Tak rabi drugačno "usmerjanje".

    • Ogledalce 20:45 30.avgust 2023.

      Igxigx2: mislim da ti ni jasen namen in naloga usmerjanja. Tebe moti učni uspeh tvojih otrok in za to kriviš druge otroke. Vsaj tako jaz berem te tvoje komentarje. Podobno sem zadnjič poslušal kolega ki je govoril da mu migranti ...prikaži več jemljejo delo. Sem mu rekel da če mu migrant vzame delo ni problem v migrantu :)

    • Ogledalce 20:45 30.avgust 2023.

      Če mene vprašaš so vse te omejitve na srednjih šolah in fakultetah bedarija. Žal pa popolnega sveta in obravnave ne boš doživel nikjer, je pa treba delati da se stvari izboljšajo. Predvsem na strani učetljev ki morajo pravično obravnavati otroke. ...prikaži več To ni problem usmerjanja ampak učitelja.

    • Ogledalce 20:48 30.avgust 2023.

      Razlike pri uspehu so lahko že pri lokaciji šole, ne samo pri usmrjanju. Pri nas so otroki iz vasi vedno imeli višje povprečje ko so se vpisovali v srednje šole čeprav znanje ni nujno bilo boljše. Tam so imeli bolj ...prikaži več prijazne učitelje. Popolno objektivnost ne boš dosegel nikjer. Pa tudi ne bom sedaj razlagal kako so otroci in starši iz vasi barabe ker konkurirajo ostalim.

    • h4ck3r 20:58 30.avgust 2023.

      "Sem mu rekel da če mu migrant vzame delo ni problem v migrantu :)" razen če ni bil pripravljen opravljati enako delo za manjše plačilo...potem pa je problem. Vsak primer je potrebno pogledati iz različnih zornih kotov...enako pri pomoči enako ...prikaži več pri delu itd. Pravičnega sveta nikoli ne bo, lahko ga pa poskušamo vsaj približno narediti. Težava pač nastane ko se začnejo pravice prilagajati različnim manjšinam...saj naj bi bili vsi enaki ali pač ne?

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 21:44 30.avgust 2023.

      Za učni uspeh je odgovorna nasa sama. Gre za nekaj drugega: narobe je, če ima eden na račun neupravičenih koncesij prednost pred drugimi oz. posega enakovredno v tekmo (žal, točke so tekma), čeprav z vidika znanja objektivno na to ni ...prikaži več pripravljen in mu to uspeva samo zato, ker se ga rine naprej. Naj ti karikiram: imas kvalifikacije ta olimpijado v teku na 100 m. Vrhunski tekači stojijo na štartni črti, debelušnu počasne pa štarta 50m bliže cilju. On bo verjetno šel na olimpijado, eden od ..

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 21:48 30.avgust 2023.

      ..vrhunskih tekačev pa bo zato izvisel. Pošteno?? In ja, tudi to mi gre pošteno v nos, jo podeželska mularija s šol z nižjimi kriteriji dela gužvo na gimnazijah v mestih, kamor se vpisujejo mestni otroci z OŠ z višjimi kriteriji. ...prikaži več Vsega so krive te jebene pike. Merodajen bi moral biti edino uspeh na extercih, npr. na NPZ.

    • Ogledalce 09:16 31.avgust 2023.

      Sistem bi morali narediti tako da se vsak lahko vpiše kamor hoče potem se pa s poštenim ocenjevanjem učiteljev vidi kdo je pripravljen ali ne. Baliti krivdo na otroke z usmerjanjem, vaške otroke ali morda celo otroke iz sosednjega razreda ...prikaži več ker so imeli srečo in dobili prijaznejše učitelje ni prava pot. Delati je treba na tem da bodo učitelji čim bolj objektivni pri obravnavi. Če ima nekdo jeclja se mu da več časa za odgovor. Če je odgovor napačen se ga pač oceni slabo, če je pravilen pa dobro.

    • Ogledalce 09:19 31.avgust 2023.

      Kolega je imel težavo. En rpedmet mu ni šel in se ni mogel vpisati na željeni faks. Šel je delat in se vpisal v tujino. Sedaj je referenca na svojem področju. Drugi se ne bi mogel vpisati na željeni faks ...prikaži več ker je imel slabo oceno iz tujega jezika. Sedaj dela s tujci in tudi tuji jezik mu ne dela nikakršnih težav. Ker če te neko področje zanima se za to zavzameš. Lahko pa te zaradi bedarije kot je neka omejitev sistem izpljune.

    • Ogledalce 09:21 31.avgust 2023.

      Ker se v našem sistemu išče neznanje ne pa znanja. Tako pač smo narejeni balkanci. Če povprečnega blakance vprašaš kako nekaj narediti ti bo razlagal vse razloge zakaj se nečesa ne da in kako koga kaznovati. Če vprašaš zahodnjaka bo ...prikaži več iskal rešitve kako.

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 10:34 31.avgust 2023.

      Strinjam se s tem zadnjim. Si narobe razumel, da krivdo valim na otroke. Ne, valim jo na sistem. A propos razmerja ruralno/mestno: če že imajo OŠ različne kriterije, naj se potem mularija še v SŠ vpisuje po teritorialnem principu, kot ...prikaži več to velja za OŠ, pa naj si tam konkurirajo pri vpisu. Ne more pa en mulo iz ene vokujebine, kjer se vsi med seboj poznajo in so vsi šolarji "odličnjaki", izriniti z ene ljubljanske gimnazije nekoga, ki si je tiste pike veliko bolj krvavo prislužil. To je isto...

    • 216c26c54b211c9cd98531b9779a844f845aa0eb 10:37 31.avgust 2023.

      ... kot da bi pri boksu v ring postavil boksarja supertežke in velter kategorije, da se bosta borila. Da ne omenjam kretenije, da nekdo zaradi slabših ocen pri predmetih, kjer je bistven talent, ne more na želeno SŠ oz. gimnazijo.

  • munja 11:49 30.avgust 2023.

    Sprašujem se, koliko imamo pri nas "strokovnjakov" ki res lahko ugotovijo te otrokove posebne potrebe??

    • Avatar jezeran
      jezeran 16:01 30.avgust 2023.

      Ni strokovnjakov samo podkupljeni zdravniki oz zdravniki po vezah

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.