Pod streho
4768 ogledov

Pleskanja se lahko lotimo sami, a nekaj je o tem le treba vedeti

Pleskanje
Sodobne notranje barve za stene so preproste za uporabo, zato se pleskanja vse pogosteje lotevamo sami. V nadaljevanju predstavljamo najpomembnejše razlike med zidnimi barvami, ki ji morate pred izbiro poznati, in dodajamo nekaj nasvetov.

Večina domačih mojstrov se po odločitvi, da stene njihovega doma potrebujejo osvežitev, preprosto odpravi v trgovino in nabere nekaj veder barve, valjček, čopič, morda zaščitni trak in pregrinjalo za pohištvo. Tak nakup se lahko konča dobro, če smo se odločili le za osvežitev belih sten in izbrali že dobro preizkušeno barvo, ki jo poznamo.

Če želimo nove odtenke, ali so stene našega doma precej umazane, imajo mastne madeže, se je vanje zažrl cigaretni dim, morda je kakšen zid kot celo plesniv, pa je o izbiri prave oziroma primerne barve treba razmisliti.

Barve se namreč ločijo po namenu, glede na to, kako obremenjene so posamezne stene, ali je v prostoru več ali manj vlage, je morda celo stalno prisotna voda, kot denimo v kuhinji in kopalnici. Tako lahko izbiramo med pralnimi in nepralnimi barvami, v katero skupino posamezna spada, pa je odvisno od veziva, ki ga vsebuje. 

Pleskanje | Avtor: Profimedia Profimedia

Glede na vezivo so na voljo:

Disperzijske barve – te so najpogosteje uporabljane, kot vezivo pa lahko vsebujejo umetne ali naravne smole. Barve z vezivom iz umetnih smol se bolj oprimejo stene in so manj prepustne za vodno paro, odporne pa so za čiščenje z vodo. Tiste, ki temeljijo na naravnih smolah, pa so bolj paroprepustne. Oboje so primerne za pleskanje vseh prostorov, hitro se sušijo in dobro prekrivajo, kaplje, ki kanejo na tla med pleskanjem, pa lahko preprosto odstranimo z gobico in vodo, tudi če se že nekoliko posušijo. 

Apnena barva – nekoč najbolj razširjena zidna barva za zunanje in notranje površine, ponovno prihaja v ospredje. Narejena je iz gašenega apna in vode in spada med popolnoma naravne barve. Mešamo jo lahko z mineralnimi, zemeljskimi in rastlinskimi pigmenti, s katerimi ustvarimo različne odtenke. Apno je naravno fungicidno in antiseptično sredstvo, ki preprečuje nastanek plesni, zato je ta barva izjemno učinkovita v vlažnih prostorih. Njena edina težava je, da ni pralna, pri delu z njo pa je treba vse površine dobro zaščititi, saj se hitro suši in jo je z njih težko odstraniti.

Kazeinska barva – manj znana in manj razširjena barva je popolnoma naravna. Vezivo v njej je mlečni ali rastlinski kazein, sestavljena pa je še iz sode, finih kalcitnih polnil in celuloznega polnila. Uporablja se jo lahko na vseh stenah, razen tistih, ki so v stalnem stiku z vlago.

Pleskanje | Avtor: Profimedia Profimedia

Nepralne barve za manj obremenjene površine

Glede na vezivo, ki ga vsebujejo barve, so nekatere nepralne. To pomeni, da jih ne smemo čistiti z vodo ali celo detergenti, saj bi jih s tem s sten spirali. Čistimo jih lahko le s suho krpo, saj se vezivo s podlago ni zlepilo trajno. Te barve so uporabne v manj obremenjenih prostorih ter na stropih, njihova dobra lastnost pa je velika paroprepustnost, kar pomeni, da vlaga na njih ne bo kondenzirala, temveč jo bodo  absorbirale. Te barve so tudi najcenejše, za dober učinek pa sta potrebna dva nanosa.

Pralne barve za obremenjene prostore

Za stene v kuhinji, kopalnici, na hodnikih in otroških sobah je zagotovo pametno izbrati pralne barve, ki vsebujejo več veziva in se stene bistveno bolj oprimejo. Stene se v teh prostorih hitreje umažejo, zato je zelo praktično, če jih lahko očistimo z vodo in gobico ali celo z nežnim detergentom. Barve so dobro pokrivne, zadostuje lahko tudi samo en nanos. 

Pred nanosom nove barve je treba stene dobro očistiti, poškodovane dele pa zravnati z izravnalno maso. Ko se ta posuši, jo je treba do gladkega zbrusiti. Proizvajalci in prodajalci barv priporočajo tudi, da se steno pred nanosom nove barve premaže z emulzijo za boljši oprijem. 

Čiščenje sten | Avtor: Profimedia Profimedia

Kako se pleskanja lotimo in katero barvo izberemo, če so na stenah sledi cigaretnega dima, mastni madeži, plesen, temne barve, ki jih želimo prekriti s svetlejšimi?

Cigaretni dim – najprej jih je treba premazati z antinikotinsko ali izolirno barvo, drugače učinka ne bo. Izberemo lahko tudi barvo z mikrokapsulami z vonjem, ki se počasi sprošča v prostor.

Mastni madeži – ti so še posebej trdovratni, zato jih je treba pred pleskanjem odstraniti, potem pa izolirati z izolirno barvo. Čez to je treba nanesti še sloj emulzije za boljši oprijem.

Plesen – lahko precej dobro zatremo, če jo s specialnimi zidnimi barvami saniramo takoj, ko je nastala. Prizadeta mesta najprej dobro obrišemo z mokro krpo, pri tem pa je priporočljivo nositi zaščitno masko, da se izognemo vdihavanju trosov. Potem nanesemo razredčeno sredstvo proti plesnim in počakamo od osem do 12 ur, da se posuši. Steno prebelimo z apneno barvo ali pa nanesemo barvo, ki vsebuje učinkovito zaščito filma proti plesnim. Pravi vzrok plesni pa je treba odstraniti bolj korenito, saj je kljub uporabi naštetih sredstev in barv možnost ponovnega pojava velika.

Temne stene želimo posvetliti – če bo nova stena bela, je treba izbrati kakovostno barvo, ki ima visoko prekrivnost, kar pomeni, da vsebuje veliko belega pigmenta, kljub temu pa bosta potrebna dva nanosa. Če bo nova stena svetlejša od stare in v novem odtenku, jo je treba najprej prebarvati  s kakovostno prekrivno belo barvo, šele z drugim nanosom pa ustvarimo želeni odtenek, pri čemer prav tako uporabimo kakovostno prekrivno niansirano barvo.

Na steni so tapete – odstranjevanje tapet, ki jih želimo nadomestiti z barvo na steni, je lahko prav poseben podvig. Ena možnost je, da kupimo poseben valjček z bodicami, s katerim tapete preluknjamo, potem pa jih namočimo z vodo in odstranimo s špatulo. Če to ne učinkuje, lahko tapete poškropimo z odstranjevalcem, ki nevtralizira topilo tapet. Kar z razpršilcem poškropimo celotno površino in počakamo približno 20 minut, potem pa tapete postrgamo s stene. Takšno steno je treba zbrusiti, izravnati z izravnalno maso, če je potrebno, nanesti emulzijo za boljši oprijem, in potem prepleskati z novo barvo.

Odstranjevanje tapet | Avtor: Profimedia Profimedia

Še zadnji nasvet: barve naj mešajo v mešalnici

Če ste se odločili, da bodo vaše stene zasijale v novih niansah, priporočamo, da vam zadostno količino barve zmešajo v mešalnicah. Tudi, če vam bodo zmešali premalo barve, se lahko po njo vrnete, saj na podlagi številke odtenka lahko pripravijo dodatno količino. Le tako bo odtenek na vseh želenih površinah enak. 

Mešanja nians se lahko lotimo tudi sami, tako da kupimo pigmente in jih dodajamo osnovni beli barvi. Vendar je malo verjetno, da bomo na enkrat lahko zmešali potrebno količino za oba nanosa, še posebej, če sta ta velika. Ko bo zmanjkalo pripravljene barve, se pojavi težava, kako zmešati novo količino s popolnoma enakim odtenkom. Poleg tega se pri mešanju odtenkov doma pojavi še en problem. Če nimamo električnega mešalnika za barve, jih bomo ročno zelo težko zmešali enakomerno.

Več o obnovi najdete tukaj.

zidne barve Osvežimo dom Pod streho Sterilna bela, živahna rumena, zračna modra, barva leta pa je …
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.